Váš železničný portál
Registrovať sa

Začali dodávky opčných Panterov. ZSSK prevezme 11 jednotiek.

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

V pondelok 3. júna 2025 oficiálne odovzdala Škoda Group slovenskému národnému dopravcovi ZSSK elektrickú jednotku 660 025, ktorá je súčasťou rozsiahlej zmluvy na obnovu vozidlového parku. Ide o najnovší prírastok do rodiny Panter, ktorá sa stáva chrbtovou kosťou regionálnej elektrickej dopravy na Slovensku.

Flotila Panterov naďalej rastie
Aktuálne odovzdaná jednotka je súčasťou opčných objednávok, ktoré ZSSK uplatnila po prvotnej dodávke deviatich štvorvozňových jednotiek v roku 2021. Tie už boli nasadené do prevádzky. V roku 2022 nasledovala opcia na ďalších päť jednotiek a v roku 2024 ďalších šesť kusov. Spolu tak v rámci doplnkovej objednávky pribudne 11 nových Panterov, pričom všetky musia byť dodané do mája 2026.

Celkovo bude ZSSK po naplnení kontraktu disponovať až 45 Pantermi, rozdelenými nasledovne:

  • 2018: 13 trojvozňových jednotiek (661 001–013) a 12 štvorvozňových jednotiek (660 001–012) – pôvodný dizajn
  • 2021: 9 štvorvozňových jednotiek (660 013–021) – nový dizajn
  • 2022: 5 štvorvozňových jednotiek (660 022–026) – nový dizajn, dodanie v roku 2025
  • 2024: 6 štvorvozňových jednotiek (660 027–032) – nový dizajn, dodanie v roku 2026

Nové jednotky pre Trnavský a Banskobystrický kraj

Najnovšie jednotky sú financované z Plánu obnovy a odolnosti EÚ a nasadzované budú predovšetkým v regiónoch Trnava a Banská Bystrica, kde ZSSK eviduje rastúci počet cestujúcich.

Moderné jednotky série 660 spĺňajú všetky aktuálne európske normy, sú vybavené ETCS, klimatizáciou, Wi-Fi pripojením, nabíjacími USB zásuvkami, ako aj priestorom pre prepravu bicyklov a cestujúcich so zníženou mobilitou.

Modernizácia v pohybe
Dodávky Panterov sú súčasťou dlhodobej stratégie ZSSK na postupné vyraďovanie zastaraných súprav a zvýšenie kvality regionálnych spojení. Významnou výhodou je, že výroba prebieha vo výrobnom závode ŽOS Trnava, čím sa zabezpečuje zapojenie slovenských spoločností do produkcie a zároveň sa podporuje slovenský priemysel.

ŽOS Trnava dlhodobo spolupracuje so Škoda Group a okrem dodávok pre ZSSK sa podieľala aj na výrobe jednotiek pre Juhomoravský kraj a České dráhy.

Titulná foto: Železničná spoločnosť Slovensko

Informácie o fotke:

Dátum
Miesto
Vlak
Autor Mates Pleško
Veľkosť súboru 556 kB
Rozmery 1600 x 1000 px
Zobrazené 1112

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *