Váš železničný portál
Registrovať sa

Trať do Radošiny na jeden deň ožila

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Spoločnosť Považskej dráhy Žilina zorganizovala v sobotu 31. júla 2021 už tradičnú každoročnú jazdu z Trenčianskej Teplej cez Chynorany a Zbehy do Radošiny a s návratom cez Leopoldov a Piešťany. Počas dňa súprava pozostávajúca z motorového vozňa 810.0160 a prívesného vozňa 011.002 vykonala ešte obeh do stanice Zbehy a späť do Radošiny. Záujem verejnosti predčil všetky očakávania, cestujúci všetkých vekových kategórií sa vo vlaku tisli ako sardinky v konzerve. V Radošine sa konal zraz automobilových veteránov ale záujem o prevezenie v nostalgickom vláčiku skôr svedčil o veľkom dopravnom potenciále železničnej trate v údolí riečky Radošinky. Naša redakcia jazdu na trati, kde je do februára 2003 zastavená odsobná doprava, fotograficky zaznamenala.
Prinášame z nej momentku zo stanice Veľké Ripňaby. Obrázok pôsobí ako z rozprávky, kto by povedal, že do takej krásy sa podarilo zrenovovať staničnú budovu z roku 1907. Po požiari v roku 2006 sa zdalo, že budova je odsúdená na asanáciu. Na počiatku jej znovuzrodenia bola iniciatíva obce, ktorej sa predstavitelia vehementne chopili. Obec sa rozhodla chatrajúcu budovu od ŽSR odkúpiť. Celých osem rokov trvalo kým sa ľady prelomili. Až po osobnom rokovaní u generálneho riaditeľa 1. apríla 2014 železnice odsúhlasili predaj budovy ako prebytočný majetok. Obec Veľké Ripňany získala budovu za 11.286 eur. To ale bol iba začiatok. V máji 2018 boli vyčíslené náklady na renováciu na 182.756 eur, z toho 172.627,40 eur získala obec z fondov Európskej únie ako nenávratný príspevok. Dňa 11. októbra 2019 sa stavebné práce a vybavenie interiéru úspešne ukončili a budova odvtedy slúži obyvateľom obce ako Komunitné centrum Zastávka. Kiež by na Slovensku bolo takýchto iniciatív viac.
S mimoriadnymi vlakmi Spoločnosti Považskej dráhy sme sa mohli na Slovensku v júli stretnúť v Slovenskom raji i na osirelej trati z Nemšovej do Lednických Rovní. A v posledný júlový deň do Radošiny. Tešíme sa na ďalšie jazdy po zaujímavých tratiach.

Informácie o fotke:

Dátum 31.07.2021
Miesto Veľké Ripňany
Vlak 31122
Autor MarianDujnic
Zobrazené 942

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Trať do Radošiny na jeden deň ožila

Altsohler zo dňa 2.8.2021 8:11

Spolupracovník

Pekné… Ale smutné, že trať vedúca do krajského mesta ožíva raz za rok. Trať, ktorá neobchádza obce poza humná, a mesto, ktoré je zahltené autami.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *