Váš železničný portál
Registrovať sa

Stanovisko dopravce ReigoJet k oznámení Evropské komise k podnákladovým cenám ČD

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Dnešní oznámení Evropské komise je vítězství práva na férovou soutěž prostřednictvím kvality služeb na železnici. Monopolní dopravce nemůže poškozovat novou konkurenci tím, že cíleně sníží ceny jízdenek u svého ztrátového provozu na ještě nižší podnákladovou úroveň a brání ekonomicky novým dopravcům vstoupit na trh.

České dráhy za tehdejšího vedení v roce 2011 při vstupu RegioJetu na linku Praha – Ostravsko týden po zahájení provozu žlutých vlaků snížily na této trase ceny jízdného 30 % pod cenovou úroveň RegioJetu. Přesto, že vlaky do té doby monopolních ČD, byly na této trase již před tím ve ztrátě. RegioJetu, který musel na tento cenový tlak reagovat, trvalo několik let, než byl schopen finančně stabilizovat provoz svých vlaků a noví dopravci utrpěli škody v řádech stovek milionů Kč.

Rozhodnutí také říká, že osobní železniční doprava tvoří jako jeden celek základní dopravní obslužnost, kde jednotliví dopravci mají rovnocenné postavení. Bez ohledu na to, zda se jedná o státní či soukromé dopravce a zda provozují komerční nebo objednávané spoje – všichni zajišťují to, aby se lidé dostali tam, kam potřebují. Důležitost tohoto vidíme zejména v současné době.

Důležité je také říci, že případnou pokutu nezaplatí čeští daňoví poplatníci, ale přímo České dráhy ze svého vlastního hospodaření. Nikoli tedy z dotací, které dostávají na provoz vlaků, ale z toho, co vydělají - tedy ze "své budoucnosti". I tak budou dopady nesrovnatelné v porovnání s tím, když dopravci RegioJet a Leo Express museli kvůli nelegálnímu postupu ČD odepsat několik let svého podnikání a zvládnout přežít a sanovat vzniklé ztráty.

Celý případ musela Evropská komise převzít od českého ÚOHS, který pod vedením předsedy Rafaje nevyvíjel cíleně dostatečnou aktivitu, aby případ uzavřel a vyřešil. 

Děkuji a jsem s pozdravem,

Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí RegioJet, a. s.


 Stanovisko ČD

 

eské dráhy dnes obdržely od Evropské komise tzv. sdělení výhrad v případu označovaném Evropskou komisí jako „Falcon“. Tento případ je v šetření již cca deset let a týká se údajného zneužití dominantního postavení ze strany Českých drah na lince Praha – Ostrava. Sdělení výhrad není rozhodnutím, které by závazně říkalo, že ČD pochybily a jsou povinny platit jakoukoliv pokutu. Je to pouze indikace, v níž Evropská komise sděluje Českým drahám, v čem spatřuje porušení soutěžního práva, a zda a proč toto porušení hodlá postihnout pokutou. Stejně tak sdělení výhrad nemá v tuto chvíli vliv na probíhající soudy s konkurenčními dopravci. Neznamená to, že by na základě tohoto sdělení výhrad ČD musely jakkoliv měnit svoji pozici u českých soudů nebo indikaci, že by snad u těchto soudů neuspěly.
Celá věc běží již cca 10 let. Jedná se o záležitost, kterou současné vedení zdědilo po svých předchůdcích a nyní se s ní musíme co nejlépe vypořádat. Sdělení výhrad je procesním krokem, ke kterému se po seznámení s ním vyjádříme. Není to rozhodnutí ve věci, celá záležitost může skončit u soudu, v této fázi ale ještě nejsme. S Evropskou komisí budeme korektně spolupracovat a komunikovat. Cílem je minimalizovat negativní dopady na ČD," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČD, a.s.,Václav Nebeský.

Krok Evropské komise je v rozporu s dosavadním hodnocením pozice ČD, která byla od počátku považována za velice silnou. ČD si nejsou vědomy, že by z jejich strany došlo k protiprávnímu jednání, o čemž Komisi předložily řadu důkazů. Sdělení výhrad je v dosavadním řízení prvním okamžikem, kdy se ČD dozvídají, v čem je spatřováno jejich pochybení. Sdělení výhrad je rozsáhlý a složitý dokument, se kterým se ČD musejí nejdříve pečlivě seznámit a teprve potom mohou rozhodnout o dalším postupu. V každém případě ČD předpokládají korektní kooperaci a jednání s Evropskou komisí.
Toto sdělení výhrad management ČD nebere na lehkou váhu a seriózně se celým případem zabývá. Nyní se v prvním kroku ČD ke sdělení výhrad vyjádří a následně využijí všechny procesní nástroje k tomu, aby prokázaly, že z jejich strany nedošlo k porušení právních předpisů.

Předseda dozorčí rady ČD Pavel Kysilka k rozhodnutí Komise dodává: Sdělení výhrad přichází ve velice těžké době, kdy ČD utrpěly miliardové ztráty v souvislosti s pandemií COVID-19. Další výdaje v podobě mnohamilionové pokuty by byly pro ČD velmi bolestné. Představenstvo ČD nyní musí bezodkladně vyhodnotit tvrzení Komise a zaujmout jasnou procesní strategii, jak tyto škody eliminovat. Naším cílem je ČD ochránit před negativními dopady případu, který je již 10 let významně zatěžuje.“

Ing. Robert Pagan
Odbor komunikace, O27
tiskový mluvčí

Autor fotografie: Jan Horník

Informácie o fotke:

Dátum 30.10.2020
Miesto
Vlak
Autor Peter Dirga
Zobrazené 1907

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Stanovisko dopravce ReigoJet k oznámení Evropské komise k podnákladovým cenám ČD

Peter zo dňa 30.10.2020 16:21

Esteze u nas sa take „skarede“ veci nerobia…. 🙂

Reagovať

Tomas zo dňa 31.10.2020 12:16

Ježíši a co dělal RegioJet ještě jako student Agency když pod skladovými cenami vytlačil konkurenci z nejedné autobusové linky.Jancura pořád jen brečí,ale sám je to pěknej hajzl

Reagovať

Peter zo dňa 31.10.2020 20:00

To bol joke z mojej strany…..kto akymi zbranami bojuje, takymi aj zahynie.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *