Váš železničný portál
Registrovať sa

Šľachtičná potešila malých i veľkých

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

V poslednú tohtoročnú júlovú sobotu zorganizovalo Železničné múzeum Slovenskej republiky vo svojich priestoroch na rendeze Prvý letný parný deň 2022. V rámci bohatého programu sa predstavili parné rušne - šľachtičná 475.196 z Vrútok a domáca "babička" 310.433. Na tejto malej mašinke a na drezínach sa vozili deti. Občianske združenie Vláčikovo a Klub železničných modelárov Bratislava prezentovali svoje modelové koľajiská. Najväčšími atrakciami však boli, ako vždy, mimoriadne nostalgické vlaky v réžii Šľachtičnej a motorovej Bardotky. Dopoludnia sa vydal parný vlak z Petržalky na cestu do Lamača a Železničného múzea. Popoludní sa obidva rušne zamierili z rendezu najprv do Pezinka a odtiaľ cez Vajnory do Senca a späť.
Naša redakcia sa venovala druhému vlaku. Najprv sme zaznamenali jeho prejazd s bardotkou T478.2011 na čele a nečinnou šľachtičnou v Grinave, miestnej časti Pezinka. Tam sme si počkali na návrat a do poslednej chvíle sme nevedeli či vlak potiahne para alebo diesel. Túžobne očakávaný dážď zvýraznil pôvab prírody. Takéto svetelné podmienky majú krajinkárski fotografi radi. Dynamická obloha pridáva fotografiám šmrnc.
Napriek daždivému dňu sa podujatie vydarilo a nám ostáva veriť, že sa s podobnými akciami budeme stretať častejšie. Železničnému múzeu Slovenskej republiky a členom Spolku výhrevne Vrútky patrí naša veľká vďaka.

Bolo nám ľúto, že sme sa nevybrali bližšie k železničnej stanici Pezinok, už zdiaľky totiž bolo na obzore vidno, aký bol odchod vlaku impozantný s obrovskými chumáčmi pary a dymu i zvukovými efektami. Pred nadjazdom v Grinave ostali po dyme aspoň stopy.

V Bernolákove sa nachádza zachovalá historická budova železničnej stanice a s parným vlakom vytvárala nádhernú scenériu. Pohľad na rozšantené deti, netrpezlivo vyzerajúce kedy parný vlak príde, nás aspoň symbolicky prinavrátil do detských rokov.

Informácie o fotke:

Dátum 30.07.2022
Miesto Pezinok (miestna časť Grinava), Bernolákovo
Vlak Mimoriadny parný vlak
Autor MarianDujnic
Zobrazené 1075

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Šľachtičná potešila malých i veľkých

Mates Pleško zo dňa 1.8.2022 12:18

Redaktor

Nádhera Marián.

Reagovať

mikulik zo dňa 1.8.2022 13:08

palec hore 🙂
pekne fotky,
Bernolakovo +++

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 1.8.2022 18:14

Dik za pekne foto

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *