Váš železničný portál
Registrovať sa

Rýchle Vectrony ČD vyrážajú do prevádzky

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Streda 24. 9. 2025 sa do železničnej histórie zapíše ako deň, kedy do pravidelnej prevádzky vyrazil prvý rušeň Siemens Vectron MS s maximálnou rýchlosťou 230 km/h.

Premiéru v čele vlaku Českých dráh si odbil stroj 384.022 s vlakom R 885 z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště. V nasledujúcich dňoch budú nasadené aj ďalšie rušne, ktoré v turnusovej skupine 326 depa Praha Vršovice budú nabiehať svoje prvé kilometre. Denný prebeh rušňov je naplánovaný na cca 1000 km. České dráhy počítajú s nasadením ôsmich rušňov do decembra 2025, od zmeny GVD vyrazia aj do prevádzky na zahraničných linkách vrátane vlakov do Bratislavy a Budapešti. Do konca roka majú ČD od Siemens Mobility prevziať 20 rušňov, v roku 2026 zvyšných 30 v intenzite jeden rušen za týždeň.

384.022 zachytený s prvým vlakom v stanici Olomuc. Foto: Vojtěch Fajkus

Informácie o fotke:

Dátum 24.09.2025
Miesto
Vlak
Autor Text: M.Pleško, Foto: ČD, Vojtěch Fajkus
Veľkosť súboru 709 kB
Rozmery 2500 x 1704 px
Zobrazené 3424
Dátum fotenia 24.9.2025 5:56