Váš železničný portál
Registrovať sa

Rozhodnuté: ČD tento týždeň definitívne pochovali nádej na návrat banánov

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Po viac ako roku špekulácií, postupného odstavovania a krátkej nádeje na záchranu padlo definitívne rozhodnutie. České dráhy ukončili akékoľvek úvahy o budúcnosti legendárnych rušňov radu 150.2 a 151, prezývaných banán či dvojka. Stroje, ktorých postupný odchod z pravidelnej prevádzky aj následnú nádej na dualizáciu Railpage sleduje od konca roka 2024, dopravca vyradí z prevádzky a ponúkne na predaj. V prípade nezáujmu o ich odkúpenie pôjdu do kovošrotu. Plán prestavby na dvojsystémové vyhotovenie s vlakovým zabezpečovačom ETCS, o ktorom sme informovali ešte vlani v júli, sa po vyhodnotení predbežných trhových konzultácií neuskutoční. Niekoľko strojov sa zachová pre múzejné účely.

Od ústupu z koridoru po jarné odstavenie

Pripomeňme, že o postupnom konci banánov sme informovali už na prelome októbra a novembra 2024, keď v pražskom depe zostal jediný turnusovaný stroj radu 150.2 na linke R 41 a v Bohumíne dosluhovalo posledných osem rušňov radu 151. Definitívny záver pravidelnej prevádzky banánov na linke R 20 Labe medzi Prahou a Děčínom prišiel na jar 2025, keď ČD odstavili stroje do zálohy a ponúkli ich na predaj. Následne sa rušne ešte príležitostne objavovali ako záložné na tratiach do Děčína a Hradca Králové, ich nasadenie však postupne klesalo. Stroje od tej doby čakali odstavené na konečné rozhodnutie o svojom osude.

Krátka nádej na dualizáciu, ktorá padla

Vlani v júli sme informovali o prekvapivom obrate – ČD totiž otvorili predbežné trhové konzultácie s cieľom zistiť, či by banány nemohli dostať druhý život v podobe komplexnej modernizácie a prestavby na dvojsystémové vyhotovenie pre obidve trakčné sústavy používané v Českej republike. Pôvodný zámer rátal s týmito parametrami:

  • Trakčné napájanie: prestavba na dvojsystémové vyhotovenie pre sústavy 3 kV DC a 25 kV 50 Hz AC
  • Vlakový zabezpečovač: dosadenie európskeho systému ETCS
  • Spôsob prieskumu trhu: predbežné trhové konzultácie s potenciálnymi dodávateľmi modernizácie

Po vyhodnotení trhových konzultácií a všetkých prevádzkových a ekonomických aspektov České dráhy minulý týždeň od zámeru ustúpili. Hovorca dopravcu Petr Šťáhlavský potvrdil, že prevádzka radov 150.2 a 151 je definitívne ukončená a stroje pôjdu do predaja, prípadne do kovošrotu.

Takmer pol storočia na čele ťažkých rýchlikov

Rušne radu 150.2 a 151 vyrobila plzeňská lokomotívka Škoda v roku 1978 v počte 27 kusov. Pôvodne niesli označenie E 499.2 a boli určené pre 1. železničný ťah z Prahy cez Pardubice, Olomouc, Ostravu a Žilinu do Košíc a Čiernej nad Tisou, hraničného prechodu s vtedajším Sovietskym zväzom.

Bilancia: viac ako 216 miliónov kilometrov

Počas takmer piatich desaťročí prevádzky stroje prešli viacerými modernizáciami a vylepšeniami vrátane úpravy časti rušňov na rýchlosť 160 km/h. Spolu rušne radu 150.2 a 151 od uvedenia do prevádzky najazdili vyše 216 miliónov kilometrov. Päť konkrétnych strojov – 151.001, 006, 011, 014 a 019 – pritom individuálne prekročilo hranicu 10 miliónov najazdených kilometrov na jeden stroj. Niekoľko vybraných exemplárov sa zachová v múzejných zbierkach.

Predchádzajúce súvisiace články na Railpage:

Zdroj: ČD

Ilustračná fotografie: Vojtěch Fajkus

Informácie o fotke:

Dátum 07.05.2026
Miesto ČD
Vlak
Autor administrator
Veľkosť súboru 1088 kB
Rozmery 1440 x 960 px
Zobrazené 7370
Fotoaparát Canon - Canon EOS 200D
Dátum fotenia 19.10.2021 10:02
Clona f/11.0
Expozičná doba 0.008 s (1/125)
Ohnisková vzdialenosť 22/1
ISO 100

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *