Váš železničný portál
Registrovať sa

RegioJet prevezme ďalších 13 rušňov TRAXX3 MS

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

V roku 2023 ohlásil dopravca RegioJet, že od spoločnosti Alstom objednal ďalších 13 rušňov TRAXX3 MS, ktorými chce zabezpečiť posilnenie a modernizáciu svojho rušňového parku. V súčasnosti žltý dopravca prevádzkuje vo svojej flotile 18 týchto rušňov čísel 388.201 až 215 a rakúskej registrácie 1388.216 až 218.

Dodávka rušňov je plánovaná na dve etapy a to tak, že v roku 2024 bude dodaných 6 kusov a v roku 2025 zvyšných 7 kusov Traxxov. V tlačovej správe po objednaní rušňov RegioJet uviedol, že nové rušne sa zaradia do prevádzky na bežných linkách s cestujúcimi, kde nahradia staršie dodané rušne, ktoré boli preradené pod spoločnosť RegioJet Pool, odkiaľ si ich RegioJet prenajíma. Táto účelová spoločnosť bola zriadená na žiadosť financujúcich inštitúcií, aby bol dosah na rušne jednoduchší. RegioJet plánuje tieto rušne prenajímať podľa svojich slov aj iným subjektom z radov nákladných a osobných dopravcov z Českej republiky ale aj zahraničia.

Prvé rušne z tretej série aktuálne absolvujú dynamické skúšky v okolí mesta Kassel, kde má spoločnosť Alstom svoj výrobný závod. V tomto závode prebieha výroba práve viacsystémových rušňov TRAXX3, jednosystémové pre jednosmerný prúd sa vyrábajú v talianskom Vado Ligure.

1388 219 počas dynamických testov, Kassel @Christian Klotz

Nová 13 kusová séria bude registrovaná v Rakúsku ako rada 1388 a inventárne čísla budú nadväzovať na české a prvé tri rakúskej, pôjde teda o rušne 1388 219 - 231. Tento krát však registrácia nesie skratku A-RJAT, teda mimo spoločnosti RegioJet Pool. Paradoxom je, že v Rakúsku však TRAXXy nie sú doteraz schválené z dôvodu problémov so schválením palubnej časti systému ETCS výrobcu Bombardier pod produktovým názvom EbiCab. Podľa vyjadrenia Jiřího Schmidta, riaditeľa stratégie spoločnosti RegioJet sa plné schválenie systému ETCS v Rakúsku očakáva v roku 2025, čo je v rozpore s predošlými tvrdeniami výrobocu o plnom schválení v roku 2024. Preto musí dopravca na pokrytie prevádzky v Rakúsku zabezpečovať k štyrom rušňom TRAXX MS2e ešte prenájmy Vectronov od rôznych subjektov.

Podobná situácia však vládne aj v Českej republike, kde RegioJetu hrozí oveľa rozsiahlejší problém. Od 1. januára 2025 je v pláne zavedenie výhradnej prevádzky pod dohľadom ETCS na hlavných koridorových tratiach naprieč Českou republikou. To znamená, že od tohto dátumu sa napríklad na tratiach Praha - Olomouc - Ostrava - Čadca št. hr., Praha - Brno - Břeclav a ďalších nebudú môcť objaviť rušne či jednotky, ktoré nebudú vybavené schválenou palubnou časťou systému ETCS. Súčasná flotila rušňov TRAXX3 MS je podľa Jiřího Schmidta týmito palubnými jednotkami vybavená, avšak rovnako ako v Rakúsku, ani v Českej republike zatiaľ výrobca nedostal schválenie pre prevádzku od Drážniho úřadu. Jiří Schmid uviedol, že sa RegioJet usiluje o čo najrýchlejšie udelenie typového schválenia pre 24 rušňov, ktorými by mal k 31. 12. 2024 disponovať.

1388 219 počas dynamických testov, Kassel @Christian Klotz

 

Informácie o fotke:

Dátum
Miesto Kassel
Vlak
Autor Foto: Christian Klotz, Text: Mates Pleško
Veľkosť súboru 969 kB
Rozmery 1800 x 1200 px
Zobrazené 1751
Fotoaparát Canon - Canon EOS 6D Mark II
Dátum fotenia 23.7.2024 8:28
Clona f/7.1
Expozičná doba 0.0015625 s (1/640)
Ohnisková vzdialenosť 46/1
ISO 200

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: RegioJet prevezme ďalších 13 rušňov TRAXX3 MS

dodojozef zo dňa 2.8.2024 17:05

Dobrý podvečer to ako chcete povedať ,resp. napísať že na Slovensku nedostanú schválenie to sa nestalo ešte ani jednej spoločnosti .A to RegioJetu určite nie.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 3.8.2024 0:29

Redaktor

Nie, nič také som nechcel napísať a ani nenapísal. Tieto rušne u nás jazdia už zhruba dva roky.

Reagovať

dodojozef zo dňa 4.8.2024 19:37

Dobrý podvečer skôr sa to nazvať ako sporadické jazdy veľa krát tam boli ako náhrada iné . rušne od iných spoločností. Aj tak ďakujem pán redaktor za vysvetlenie,

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *