Váš železničný portál
Registrovať sa

Novoročné prekvapenie: Obnova Východnej dráhy!

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Nečakané, prekvapujúce... nemožné, hoax, dezinformácia?

Takéto protichodné boli reakcie dopravných expertov na fámu, ktorá je od Nového roka realitou. S okrúhlym výročím vzniku Slovenskej republiky sa stáva skutočnosťou dlho utajovaný, no o to starostlivejšie pripravovaný projekt - obnova Východnej dráhy!

Je to naozaj tak. Východnú dráhu, ktorú poznajú už len pamätníci éry ČSD, sa podarilo vzkriesiť. Zatiaľ len ako dopravcu, súkromnú spoločnosť v podobe s.r.o. Identita  súkromných osôb jej akcionárov je zatiaľ neznáma. Za štát sú akcionármi Ústav hodnoty bez peňazí (ÚHbP) a  Ústav znehodnotenia peňazí (ÚZP). Prvý menovaný vznikol transformáciou nemenovaného súčasného, druhý zahajuje de iure činnosť až k novému roku (hoci de facto funguje už vyše roka).

Ako pilotný projekt pripravil nový dopravca, Východná dráha s.r.o., trhový produkt v obľúbenom segmente cenovo prístupného nočného vlaku „na sedáka“.  Ten spojí naše hlavné mesto s metropolou Neďalekého Východu, so Sninou.

Na trasu motorového vlaku mali nároční akcionári nasledovné požiadavky:

  1. Priame spojenie VŠETKÝCH krajov SR
  2. Plynulá jazda bez úvratí či prestupov
  3. Minimalizácia prejazdov „pod drôtmi“
  4. Minimalizácia spotreby a nákladov na PHM

Skúsení manažéri  s.r.o. sa postavili k problému čelom a výsledkom je neobvyklá trasa nového vlaku. Vlak vychádza z Bratislavy po trati č. 131 do  Komárna. Pokračuje traťou č. 135 do Nových Zámkov, traťou č. 140 do Prievidze, traťou č. 145 do Hornej Štubne, odkiaľ pokračuje po trati č. 171 do Zvolena. Zo Zvolena vlak ide po trati č. 160 do Košíc, odkiaľ pokračuje traťou č. 188 do Prešova. Z Prešova pokračuje traťou č. 193 do Humenného a do cieľa svojej cesty, mesta Snina, príde po trati č. 196.

Minimalizácia spotreby PHM sa dosiahne zaujímavým spôsobom. Pôvodný návrh počítal s vedením vlaku ako následmi za jednotlivými vlakmi ZSSK. Na žiadosť ÚHbP došlo k úprave režimu. Motorová súprava nového vlaku bude do týchto vlakov priamo integrovaná (vyhovie sa tak aj požiadavkám krajov na integrovanú dopravu), nečinná, striedavo buď ako privesená alebo ako príprah. Tým sa eliminuje akákoľvek spotreba PHM i obiehanie. Vlak, ktorý dovezie súpravu ako privesenú, ju proste zanechá v stanici, kde ju nasledovný prípojný vlak jednoducho naberie do čela ako príprah. Príprah nezavesený a nečinný, čo si vyžiadalo menšie zmeny v predpisoch.

Ani týmto však minimalizácia spotreby nekončí. Cieľom je, podobne ako pri budovách, pasívna energetická bilancia vlaku. Tá sa mala dosiahnuť  tak, že v pohraničných staniciach Komárno a Lenartovce sa počítalo s tankovaním nafty z Maďarska, kde boli jej ceny regulované, výrazne nižšie ako v SR. Na tento účel boli už obstarané aj patričné tabuľky spoločnosti MIAU-start, ktoré by sa pri tankovaní montovali na vozidlo. Momentálne žiaľ regulácia ceny PHM v Maďarsku skončila, dúfame však, že nie nadlho.

Vlastnou silou vlak prekoná len hluchý úsek medzi stanicami Prievidza nákl. st. – Zvolen os. st. Ale aj tu sa ušetrí. Vlak nebude zachádzať do žst. Prievidze, ale po nákladnej spojke pôjde skratkou do Hornej Štubne, čím sa ušetria 2 cenné minúty.

Vo Zvolene je plánovaná sanitárna polnočná prestávka, nakoľko zo Zvolena na východ pôjde súprava privesená na R Poľana. Pretože ostré obraty na koncových staniciach neposkytujú čas na technicko-hygienickú údržbu súpravy, táto bude prebiehať vo Zvolene počas polnočnej prestávky. Cestujúci budú počas nej jednoducho vyhodení na perón. Prestávku  však môžu využiť na návštevu staničného WC, občerstvenie či celotelovú hygienu v obnovenom medokýši pred výpravnou budovou (tieto služby vo vlaku z úsporných dôvodov nebudú poskytované). Na Silvestra môžu dokonca uvidieť novoročný ohňostroj (ak ho mesto obnoví, lebo posledný sa konal pre 6 rokmi).

CP vlaku  je 100% prispôsobený aktuálnemu Plánu dopravnej obsluhy a Revolučnému grafikonu verejnej dopravy. Postavený je na taktovom princípe pásmovej obsluhy. V úseku Bratislava - Prievidza a Prešov  - Snina je vedený v denných hodinách ako zastávkový Os, v úseku Prievidza – Prešov ako nočný R. Významné zrýchlenie sa dosiahlo obídením žst. Prievidza po nákladnej spojke (vlak stojí  len na nákl. stanici, ušetrený 1 vlkm) a obídením žst. Fiľakovo po fiľakovskej spojke (šetria  sa 3 vlkm!). Žiaľ, Ústavom hodnoty bez peňazí ÚHbP požadované zrýchlenie zrušením zastavovania v Nitre sa nepodarilo presadiť (ani zastavovanie v Topoľčanoch, pretože sú rodiskom jedného t. č. opozičného politika, ktorý ÚHbP pohrozil miestnym referendom).

Pretože na  koncových staniciach Bratislava a Snina sú požadované ostré obraty, vlak bude pendlovať nepretržite z východu na západ ako kyvadlo. Kyvadlo (po taliansky „pendolino“) inšpirovalo tím kreatívcov dopravcu aj k výstižnému pomenovaniu tohto supervlaku. Zatiaľ sa rozhoduje medzi názvami TGV Duna, Gemer Pendolino, či Orient sexpress. Uvažovalo sa dokonca s vypísaním medzinárodnej súťaže na názov vlaku, no ÚHbP nesúhlasil s prvou cenou, ktorou mala byť jedna miestenka pre víťaza a druhá pre jeho rodinných príslušníkov, obe na to isté sedadlo.

CP zatiaľ nie je zverejnený, podľa uniknutých informácii však bude vlak vychádzať z Bratislavy ako príprah v čele Os 4325 s odchodom o 16:03. Príchod do Sniny je v závese na Os 9409 o 9:18 hod druhého dňa. Spiatočný CP sa ešte aktualizuje.

Vlak bude premávať odo dňa vyhlásenia.

Fotopríloha zachytáva skúšobné jazdy vlaku fotené skrytou kamerou ešte v maskovacej kamufláži Náhodného dopravcu. Priamo z trezoru Náčelníka Východnej dráhy s.r.o. sa podarilo získať a prefotiť aj mapku trasy vlaku.

Akékoľvek pripomienky, postrehy či dokonca pozorovania idúceho vlaku čitateľmi magazínu Railpage sú vítané.

Informácie o fotke:

Dátum 31.12.2022
Miesto SR
Vlak
Autor Altsohler
Zobrazené 6322

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: Novoročné prekvapenie: Obnova Východnej dráhy!

Cermi zo dňa 1.1.2023 18:21

Prvý apríl je ešte ďaleko…

Reagovať

Altsohler zo dňa 1.1.2023 20:30

Spolupracovník

Cermi: 1. apríla bude zrejme prvá jazda, ale vtedy by hrozilo, že by túto správu niekto považoval za hoax… 🙂

Reagovať

Fifo 175 zo dňa 1.1.2023 22:33

Návštevník

Bude zastavovať aj v Detve ?

Reagovať

pilkus zo dňa 1.1.2023 22:34

Altsohler ‚to’* potreboval dostať zo seba už teraz. Keby čakal až do apríla, urobila by sa mu na krku hrčka, dve a nemuselo by to s ním dobre dopadnúť.

* to – je nesmierne nadšenie z prakticky nekonečného množstva pozitívnych benefitov kubáčkovho reformného, revolučného, najlepšieho aký tu kedy bol grafikonu v oblasti stredného Slovenska

Reagovať

Altsohler zo dňa 1.1.2023 23:09

Spolupracovník

pilkus: Derie sa mi na jazyk „prelomového.“
Fifo 175: V Detve pravdepodobne bude zastavovať pri ceste tam. Pri návrate rozhodne nie, brzdením by zmaril kinetickú energiu nadobudnutú po klesaní z Kriváňa. Hrozilo by potom, že neprekoná výbehom kopec pri Slatinke.

Reagovať

Ján zo dňa 3.1.2023 1:31

To na aký matroš ste sa dali?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *