Váš železničný portál
Registrovať sa

Na východné Slovensko zamieri 9 nových Panterov

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

V piatok 13.8.2021 došlo na bratislavskej Hlavnej stanici k podpisu zmluvy medzi Ministerstvom dopravy SR a Železničnou spoločnosťou Slovensko o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na nákup 9 kusov elektrických jednotiek. Akcie sa zúčastnili minister dopravy Andrej Doležal, predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň a člen predstavenstva a riaditeľ obchodu ZSSK Karol Martinček.

Víťazom verejnej súťaže na dodávku 9 kusov elektrických jednotiek s opciou na ďalších 11 kusov sa stal český výrobca koľajových vozidiel Škoda Transportation. Hodnota zákazky na 9 kusov Panterov predstavuje sumu 76 284 000 € z čoho príspevok nenávratného finančného príspevku predstavuje 74 346 386,40 € a spolufinancovanie zo strany ZSSK 1 937 613,60 € Na východné Slovensko tak bude dodaných 9 kusov 4-dielnych jednotiek známych pod prezývkou Panter.

Nasadené budú na tratiach Košického a Prešovského kraja a no na linkách Košice-Lipany-Plaveč, Košice-Michaľany-Trebišov a Košice-Michaľany-Čierna nad Tisou. Po dokončení elektrifikácií tratí do Moldavy nad Bodvou a Humenného aj na tieto linky.

Jednotky budú plne nízkopodlažné, minimálna kapacita bude 300 miest na sedenie, maximálna rýchlosť 160 km/h. Jednotky budú vybavené oddielom pre imobilných cestujúcich vrátane WC, umožnená bude preprava bicyklov a kočíkov, v zime aj lyží a snowboardov. Jednotky budú klimatizované, k dispozícii bude cestujúcim pripojenie na internet pomocou wi-fi, zásuvky s napájaním na 230 V rovnako aj USB zásuvky. Súčasťou výbavy bude aj informačný systém zvonku aj zvnútra vozidla, počítadlo cestujúcich a vonkajší a vnútorný kamerový systém. Predpokladaný termín dodania je rok 2023.

Informácie o fotke:

Dátum 13.08.2021
Miesto východné Slovensko
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 1593

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Na východné Slovensko zamieri 9 nových Panterov

Thor zo dňa 19.8.2021 16:17

343 miest má stačiť na Os z Košíc?! A to ešte nie je IDS spustená ani. Zas to analyzoval nejaký magor od stola. 5-vozňový Os má kapacitu cca 400-440 miest ale tak v pohode tie súpravy nahradíme menšími. Fakt idioti.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *