Váš železničný portál
Registrovať sa

České dráhy zakoupily další lokomotivy Taurus

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Čtyři vícesystémové lokomotivy Taurus rozšíří flotilu moderních elektrických lokomotiv Českých drah. Stroje jsou vybaveny zabezpečovacím systémem ETCS, mají maximální rychlost 230 km/h a jsou schválené pro provoz v České republice a také v Rakousku, Německu a v Maďarsku. České dráhy je v nejbližší době nasadí na vlaky z Bohumína do Vídně a Prahy a z Prahy do Českých Budějovic.

„Pořízení Taurusů zapadá do naší strategie obnovy vozidlového parku moderními interoperabilními lokomotivami a jsou vybaveny zabezpečovacím systémem ETCS. Díky tomu potvrdíme naši pozici významného mezinárodního dopravce a partnera při provozu komfortních mezistátních vlaků. Lokomotivy budeme využívat v dopravě vlaků EuroCity a InterCity, ale díky jejich interoperabilitě a rychlosti až 230 km/h je plánujeme využít také v provozu s moderními soupravami,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

„Čtveřice lokomotiv zakoupená u rakouské společnosti WLC doplní dva Taurusy deponované v Středisku údržby v Bohumíně a v nejbližší době počítáme s jejich nasazením na spojích EuroCity Bohumín – Vídeň a na expresních spojích mezi Bohumínem a Prahou, odkud budou zajíždět také na Jižních expresech z Prahy do Českých Budějovic. Taurusy využijeme na všech třech napájecích systémech používaných ve střední Evropě a zajistíme si tak více lokomotiv, které mohou překračovat evropské hranice bez nutnosti jejich výměny. Díky maximální rychlosti 230 km/h je v budoucnosti můžeme využít také ve spojení s moderními jednotkami Railjet nebo s objednanými netrakčními jednotkami typu Siemens Viaggio Comfort, které chceme nasadit na linky do Hamburku, Grazu a Budapešti,“ doplňuje člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Převzetí lokomotiv se předpokládá začátkem října a po jejich zevrubné prohlídce a drobných úpravách dle provozních potřeb Českých drah budou během zimních měsíců uvedeny do pravidelného provozu.

Všechny čtyři vícesystémové elektrické lokomotivy řady 1216 Taurus (ES64U4) jsou schválené pro provoz v České republice, Rakousku, Německu a Maďarsku. Dvě lokomotivy je navíc možné provozovat i na území Slovenska. Vozidla jsou vybavena palubní částí ETCS a připravena na nasazení v osobní dopravě. Jejich nejvyšší provozní rychlost je 230 km/h. České dráhy tak budou provozovat 43 moderních elektrických lokomotiv, šest Taurusů řady 1216, sedmnáct lokomotiv Vectron a dvacet lokomotiv řady 380. V budoucnosti je doplní až 90 nových lokomotiv pro rychlost 200 km/h a až padesát lokomotiv pro rychlost 230 km/h, jejichž dodavatele nyní České dráhy hledají v otevřené mezinárodní soutěži.

Mgr. Petr Šťáhlavský

tiskový mluvčí ČD

 

Foto: 06.11.2019 Taurus 1216.902 v barvách RTS dostává korporátní lak společnosti ČD. Autor: Jiří Dobiáš

Informácie o fotke:

Dátum 31.08.2021
Miesto Česko
Vlak
Autor administrator
Zobrazené 2470

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: České dráhy zakoupily další lokomotivy Taurus

Vlado zo dňa 1.9.2021 11:35

No čo “gorilkari”:vidite ako sa to má robiť?

Reagovať

Bek zo dňa 1.9.2021 15:15

Všechno jednou končí. Řada 150 si zaslouží odejít, už je v provozu přes čas. A Wiener Koval Bahn si pořizují nové lokomotivy, tak proč by se Taurusů nezbavily. Vždyť první Taurusy už jsou v provozu téměř čtvrt století.

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 1.9.2021 17:35

Ano, Gorilky uz by mali postupne nahradzovat. Ale aj na toto nahradzovanie starsich masin je treba mat dostatocny cashflow v ZSSK.

Reagovať

mirecdk zo dňa 1.9.2021 20:43

Áno aj peniaze ale najprv rozum a potom koncepcia, ak už nie je neskoro.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *