Váš železničný portál
Registrovať sa

ČD dnes prevzali prvý dovybavený rušeň systémom ETCS

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Dňa 12. 5. 2022 došlo v Prahe k odovzdaniu prvého rušňa pre spoločnosť České dráhy, ktorý bol dovybavený európskym zabezpečovačom ETCS. Rušeň 362.061 bol odovzdaný zástupcami spoločností ČD - Telematika a AŽD Praha, ktoré sa na realizácii podielali spoločne s ALSTOM Belgium a ČMŽO - elektronika. Na odovzdaní sa zúčastnil aj nový český minister dopravy Martin Kupka.

Prototypový rušeň rady 362 WTB získal od Drážneho úradu konečné povolenie typu vozidla a jeho uvedenie na trh. To znamená, že vozidlo je plne spôsobilé k ostrej komerčnej prevádzke pod ETCS na českej železničnej sieti, teda v režíme Switch-On.

V Českej republike má od 1. 1. 2025 nastať výhradná prevádzka pod systémom ETCS na koridorových tratiach. Do tej doby musia dopravcovia vybaviť svoje rušne týmto zabezpečovačom.

„Termín výhradnej prevádzky pod dohľadom európskeho vlakového zabezpečovacieho systému ETCS sa blíži a České dráhy sa na to samozrejme pripravujú. Dôkazom je i dnešné slávnostné prevzatie prvého rušňa spätne vybaveného palubnou jednotkou ETCS, ktorá je tiež kompletne schválená a pripravená pre rutinnú prevádzku. V súčasnej dobe máme zmluvne zabezpečené dodanie ETCS na viac ako 400 súčasných vozidiel, tzv. retrofit, a ďalej máme uzatvorené kontrakty a záväzne objednaných 246 nových vozidiel, ktoré budú dodané už z výroby s ETCS,“ povedal Michal Krapinec, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Českých drah, a doplňuje: „Zahájili sme aj školenie stoviek strojvedúcích a v druhej polovici tohto roku spustíme prevádzku prvých vlakov pod dohľadom ETCS. V Českých dráhach tak robíme všetky kroky preto, aby sme 1. januára 2025
mohli na vybraných koridoroch plynule prejsť na výhradnú prevádzku pod dohľadom ETCS.“

Ilustračné foto: M. Marčaník

Informácie o fotke:

Dátum 12.05.2022
Miesto Praha Masarykovo nádraží
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 901

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: ČD dnes prevzali prvý dovybavený rušeň systémom ETCS

Juraj zo dňa 13.5.2022 10:48

Ách, to sú tie len opísané články, žiadne overené informácie, proste len odpísať a hotovo, to je žurnalistika na Slovensku a v Čechách. Nie je prvá mašina vybavená s ETCS. Už dávnejšie prevzali ČD mašinu s ETCS a konkrétne 362.165 je vybavená mobilnou súčasťou zabezpečovača pritom je to úplne jedno lebo ETCS nemá žiadna význam v tejto spoločnosti… viď Slovensko… nemáš mašinu ETCS nemôžeš jazdiť 160… dúfam, že ani mašiny nebudú s ETCS, zlatý Autoblok a priepustnosť trate ani nehovorím…

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 13.5.2022 18:05

Redaktor

Vážený Juraj. Čítame s porozumením a v súvislostiach, potom komentujeme.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *