Váš železničný portál
Registrovať sa

ČD Cargo pokračuje v zahraničnej expanzii. Získalo osvedčenie pre Chorvátsko.

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Český národný nákladný dopravca pokračuje úspešne vo svojej zahraničnej expanzii. Dňa 4. 4. 2022 získala spoločnosť všetky potrebné oprávnenia k prevádzkovaniu nákladnej dopravy na území Chorvátska. Dcérska spoločnosť ČD Cargo Adria bola založená v máji 2021 a zatiaľ vykonávala len zasielateľskú činnosť, vlaky boli vedené inými dopravcami. Spoločnosť očakáva, že vlaky začne na území Chorvátska viesť vlastnými náležitosťami v priebehu najbližších týždňov.

Aktuálne dopravca disponuje niekoľkými prenajatými rušňami, ktoré sú schopné jazdy v Chorvátsku, do budúcna plánuje upraviť aj svoje multisystémové rušne Siemens Vectron, prípadne Bombardier (Alstom) Traxx3 pre prevádzku v Chorvátsku a Slovinsku. Takzvaná chorvatizácia či slovenizácia spočíva predovšetkým v osadení rušňov národnými zabezpečovačmi a výmene po jednom kuse zberačov na striedavú aj jednosmernú sústavu za užšie, 1600 milimetrov široké oproti našim 1950 milimetrovým.

Spoločnosť sa chce predovšetkým zamerať na prepravy kontajnerov z prístavu v Rijeke, obilnín či rafinérskych produktov z terminálu Bakar pri Rijeke. Do budúcna spoločnosť plánuje expanziu do Slovinska a Srbska, nakoľko podľa slov Tomáš Tótha, predsedu predstavenstva má spoločnosť veľký dopyt práve na tieto krajiny od svojich zákazníkov. ČD Cargo aktuálne vďaka osvedčeniam v niekoľkých krajinách dokáže dopraviť vlak jedným rušňom na svoju licenciu od prístavu v Nemecku až k jadranskému moru. Spoločnosť okrem Českej republiky pôsobí aj v Poľsku, Nemecku, Rakúsku, na Slovensku, v Maďarsku a Chorvátsku.

Informácie o fotke:

Dátum 05.04.2022
Miesto Chorvátsko
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 1299

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: ČD Cargo pokračuje v zahraničnej expanzii. Získalo osvedčenie pre Chorvátsko.

Bimbající zvoneček zo dňa 6.4.2022 19:22

Veliká gratulace ! – otevřela se cesta do přístavů Rijeka a Pula
Ještě to Holandsko (Rotterdam) a Slovinsko (Koper) a bude základní síť hotová..
😀
Je taky dobrý, že ČD Cargo je dlouhodobě ziskový – vyjma roku 2021 — mínus 9 000 000 EUR
Naproti tomu takový DBCargo je už 6 let v těžkym mínusu – rok 2021- mínus 481 000 000 EUR

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 7.4.2022 16:30

Redaktor

S tou Pulou by som zatiaľ moc nepočítal, nakoľko jediný prístup do prístavu Pula je z územia Slovinska. Skôr ako som uviedol v texte sú relevantné Rijeka a Split, do budúcna rozvíjajúci sa prístav v Ploči.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *