Váš železničný portál
Registrovať sa

Bardotka 751.046 s nákladným fotovlakom na tratiach 173/172 ŽSR

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Bardotka 751.046 je v živej pamäti tých, ktorí sa s ňou stretávali na rozhraní milénií na osobných vlakoch či už s dvoma "veľkými" alebo v kombinácii s "malými" Balmami na trati Margecany - Červená Skala. Mladí nadšenci zo železnice sa postarali o jej návrat do doliny Hnilca a na Horehronie v prvý novembrový víkend. Vybavili si jej zapožičnie zo SRT Prievidza a s prispením sponzorov zorganizovali spanilú jazdu nákladného fotovlaku. Na pohonné látky sa zložili sami. Počítali s tým, že sa zavďačia fotografom a tí kúpou fotopasu za 35 eur na obidva dni podporia akciu. Čo si budeme nahovárať, očakávania sa príliš nenaplnili, platba za fotopaas nie je medzi slovenskými fanúšikmi železnice v obľube. Tých, čo si fotopas zakúpili bolo minimum, možno traja, možno štyria, nanajvýš piati. Mnohí počítali s tým, že sa bez fotopasu zaobídu, informácie o časoch jázd sa dozvedia od kamarátov zo železnice a prídu fotografovať pirátskym spôsobom. V sobotu však lialo ako z krhle, čo neplatičov od fotenia dokonale odradilo.
Fotografovať v daždi si žiada nielen silné odhodlanie ale i kumšt. Autor snímky si pomáhal tým, že na sedadlo spolujazdca umiestnil fotoaparát na statíve a fotografoval cez otvorené okno. Prekážkou nebol iba lejak, ale aj slabé osvetlenie. Boli potrebné dlhé expozičné časy nevhodné na fotenie vlaku v pohybe. Organizátori ochotne zastali s vlakom na atraktívnych miestach. Napriek neprajným poveternostným podmienkam sme zožali úrodu krásnych snímok nákladného vlaku aj na miestach, kade prejde obrazne povedané raz za uhorský rok. Na viacerých miestach bola príroda odetá do zlatožltého odevu, čo nahradilo slnenčý jas a snímky získali pôvabnú farebnosť.
V sobotu išiel nákladný vlak s bardotkou z Margecian do Brezna, odtiaľ sa vrátil do Nálepkova a pokračoval späť na Červenú Skalu, kde prenocoval. V nedeľu sa uskutočnila jazda do Margecian. Bola to už druhá akcia spomínaných chalanov. Vlani v septembri uskutočnili fotojazdu nákladného vlaku na Telgárt. Ak im odhodlanie vydrží, čoskoro budú nasledovať jazdy na ďalších zaujímavých tratiach stredného Slovenska. Držíme im palce.
Na snímku si autor PhDr. Marián Dujnič uplatňuje copyright.

Informácie o fotke:

Dátum 05.11.2022
Miesto Pohorelská Maša
Vlak OsSV 30772
Autor MarianDujnic
Zobrazené 1068

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Bardotka 751.046 s nákladným fotovlakom na tratiach 173/172 ŽSR

Rakatron zo dňa 11.11.2022 11:11

Nečudo, je parádna! Pre fanúšikov aj so zvukovou stopou Cecane v rozbehu.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *