Váš železničný portál
Registrovať sa

Banícky expres s Modrým šípom vo Zvolene

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Tretiu augustovú sobotu sa na prázdninovom Baníckom exprese ukázal historický motorový vozeň M 274.004 "Modrý šíp". Muzeálny vozeň, vyrobený v roku 1934, bol renovovaný a do prevádzkyschopného stavu uvedený vo Vrútkach v rokoch 1994-1998. Premiéru v muzeálnej prevádzke mal v r. 2000. Je majetkom MDC ŽSR. Viac o stroji tu: https://vyhrevna-vrutky.sk/motorove-vozne/zoznam/m-274-004/ V roku 2020 jazdí Modrý Šíp striedavo na Horehronskom a Baníckom exprese. Tieto letné zážitkové vlaky sú projektom Banskobystrického kraja. Zdá sa, že úspešným, sú obvykle vypredané. "Expres" vychádza zo Zvolena a spája banské mestá Banskú Štiavnicu a Kremnicu. Viac o baníckom exprese tu: https://www.banickyexpres.sk/ Jazda vlaku bola v réžii Spolku výhrevne Vrútky. Okrem samotného motorového vozňa sa dal vidieť aj ich rušeň 749.248 a osobný vozeň. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa o výnimočnú návštevu vo Zvolene zaslúžili. Zaujímavosťou je, že na Slovensku jazdili za 1. ČSR štyri tieto stroje práve na rýchlikoch z Bratislavy do Žiliny a do Zvolena. Takže vlastne cestovanie v čase...
Fotografie © Peter Sládek

 

Foto 1: "Banícky expres" vedený M 274.004 vychádza zo Zvolena os. stanice, míňa nevábne objekty zvolenskej teplárne

 

Foto 2: Modrý šíp mieri do Štiavnických a Kremnických vrchov, cestujúci si užívajú ranné slnko a výhľad z otvorených okien.

 

Foto 3: Behom dňa sa postupne zamračilo a podvečer sa pridal i dážď. Na "veľkú radosť" fotografa si najhustejší lejak a tmu príroda ponechala na okamih príchodu vlaku.

 

Foto 4: Po vystúpení cestujúcich k súprave pristúpila vrútocká 749.248 (ex 478.2012), ktorá ju predtým aj priviezla z Vrútok.

 

Foto 5: Už v slabnúcom daždi, ale hustnúcom šere sa súprava s krásnou bardotkou v čele pohla smerom na Kremnicu, aby svoju jazdu ukončila vo Vrútkach.

Informácie o fotke:

Dátum 15.08.2020
Miesto Zvolen
Vlak Mimoriadny osobný
Autor Altsohler
Zobrazené 1414

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Banícky expres s Modrým šípom vo Zvolene

Vojtěch Fajkus zo dňa 16.8.2020 16:13

Redaktor

… pěkné „stroje“, díky za fotoobrázky ….

Reagovať

Vendelin zo dňa 17.8.2020 21:15

Už dlouho mi vrtá hlavou, kam se poděl jeho stylový osobní vůz, který vozíval?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *