Váš železničný portál
Registrovať sa

Bobina E499.062 pod Tatrami

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Čerstvo zrekonštruovaná Bobina E499.062 (140.062) zachytená pod tatranskými štítmi pri prevoze do Liptovského Mikuláša, kde bude deponovaná. Zároveň tak šlo aj o skúšobnú jazdu vlastnou silou.

Informácie o fotke:

Dátum 25.02.2021
Miesto Štrba
Vlak Osobitný Rv 30000
Autor Dominik Ľach
Zobrazené 1116

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: Bobina E499.062 pod Tatrami

mirecdk zo dňa 26.2.2021 12:23

Krása na koľajniciach, ako som spomínal minule vďaka všekým čo priložili ruku k dielu.

Reagovať

Unipuls zo dňa 27.2.2021 8:58

A co je na ní zrekonstruované?

Reagovať

ŽSR-ak zo dňa 27.2.2021 9:54

Unipuls

Najdi si na nete fotky ako vyzerala 2 roky dozadu a nebudes mat take zbytocne otazky.

Pre istotu pridavam aj vyznam slova rekonstruovat:

rekonštruovať: uvádzať, uviesť do pôvodnej podoby; obnovovať, obnoviť podľa pôvodného stavu;

Reagovať

Lajos Bacs zo dňa 27.2.2021 13:09

Návštevník

ŽSR-ak -není opravdu nezbytné takto poučovat jednoho z největších znalců lok. ř. E 499.0/140 a autora řady článků a knih o nich.
Unipuls měl na mysli, co je na ní zrekonstruované. Protože nejen v českém jazyce se pod pojmem REKONSTRUKCE míní změna konstrukčního stavu, úprava, přestavba. To, co jste popsal, se vykládá pod podobně znějícím pojmem RENOVACE. A tím předmětné vozidlo prošlo.
Ovšem dlouhodobě u slovenských přátel železnic pozoruji časté a oblíbené používání toho prvního výrazu, který však – bohužel – neodpovídá podstatě věci.
Nic to nemění na tom, že stav lokomotivy před zahájením opravy a po jejím dokončení je nesrovnatelný. Žasnu a klaním se !

Reagovať

Unipuls zo dňa 28.2.2021 19:48

Děkuji Lajosovi za podrobnější rozvedení, které ještě trochu doplním.
U technických zařízení rozumíme rekonstrukcí takové zásahy do majetku, které mají za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů.
Jako příklad bych třeba uvedl Rekonštrukcia stanice Lučenec na Slovenské wikipedii:
Rekonštrukcia stanice začala 21. novembra 2016. Zahŕňa rekonštrukciu železničného zvršku, nástupíšť, kanalizácie, osvetlenia a samotnej staničnej budovy. Inštalovaný mal byť aj nový informačný a hlasový systém.
Nebo z oblasti hlacích vozidel rovněž na Slovenské wikipedii.
Elektrický rušeň 112 (predtým Škoda 78E) bol elektrický posunovací rušeň pre jednosmernú napájaciu sústavu 3 kV. Vznikol rekonštrukciou jediného rušňa radu 110, ktorý bol predtým poškodený pri požiari. Rekonštrukcia bola dokončená v roku 1979.
Musíme ale i zmínit, že rekonstrukce ve smyslu uvedení do původního stavu se také používá, ale v poněkud jiných souvislostech:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rekonstrukce_(stavebnictv%C3%AD)
„Znamená přestavbu (např. rekonstrukce kanalizace) nebo návrat ke staršímu nedochovanému stavu.“ nebo dále „rekonstrukce na rozdíl od opravy znamená vždy výraznou změnu existujícího stavu“
I kdybychom odhlédli od toho, že se jedná v tomto případě o stavebnictví, nenacházám na lokomotivě žádnou výraznou změnu existujícího stavu. Je krásně opravena, renovována a do dokonalosti jsou dotaženy různé detaily. O nedochovaném stavu by se dalo diskutovat, ale pouze na úrovni detailů, nikoliv na úrovni zásadních vlastností lokomotivy.
Z těchto důvodů mi slovo rekonstrukce připadá neadekvátní, rozhodně výstižnější je Lajošova renovace.
Jinak mám z lokomotivy nesmírnou radost, nevěřil jsem, že se ještě někdy dočkám tak nádherně a precizně renovované bobiny. Její původní vzhled je mi samozřejmě dobře znám, bohužel ODOS Cargo, která se sama krásně definuje jako mladá a dynamická společnost, má ke svým lokomotivám čistě ekonomicky vytěžovací vztah, čehož dokladem byla jak tato lokomotiva, tak i ještě nyní vytěžovaná 140.087.

Reagovať

Nostalgik zo dňa 13.3.2021 16:53

Ako dobre cením si to aj ja ale zas obdivujem alebo ma skôr udivuje, že sa im chcelo robiť typ z ktorých je v takmer rovnakom stave celá plejáda a k tomu je radová a nie proto. A ešte by ma zaujímalo či k nej majú pripravenú aj adekvátne dobovú a početnú súpravu pretože vlak nie je len loko a tu je to totálna biéda!
Fotka je samozrejme špicová a top rovno po miernom zretušovaní na prvý list nejakého kalendára pretože aj stĺpy pokiaľ dobre viem pasujú avšak izolátory a inovovaná návesť 381/139 žiaľ už nie.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *