Váš železničný portál
Registrovať sa

Fotogalérie 2007 – V. časť: Pohľad na dianie na železnici cez objektív PavlaP.

Fotogalérie 16.1.2008 23:00 Pavel Pětioký Zobrazené: 1769

 Rok 2007 priniesol na železnicu veľa príležitostí, pre ktoré stálo za to zbaliť si fotoaparát, na chvíľu zabudnúť na starosti všedných dní , vydať sa k oceľovým pásom na podvaloch a tešiť sa, čo zaujímavé z hľadiska železničnej premávky dnešný deň prinesie …

Trať z Bratislavy do Kútov sa stala mojou obľúbenou destináciou. Všetky atraktívnejšie „fotofleky“ sú už veľakrát „preverené“, o to väčšiu radosť fanúšik železníc pocíti, keď sa mu podarí nejaký netradičný záber.


Fotograf sa poteší napríklad z „kocúra“ v netradičnom nátere so súpravou kotlových vozňov prechádzajúcich cez zastávku Závod …


… pocíti ľútosť z výzoru rušňa „reprezentujúceho“ zahraničnú železničnú spoločnosť na slovenských tratiach v čele rýchlika „Jadran“ na jeho prvej ceste z Prahy do Splitu …


… alebo ostane prekvapený, keď sa na Červenom moste objaví rýchlik neočakávane na nesprávnej koľaji …

Rok 2007 priniesol železnici viacero udalostí, ktoré vzbudili pozornosť jej fanúšikov aj cestujúcej verejnosti.


Na Slovensko po prvýkrát zavítal Orient Express! „Laminátka“ 240.081 z DKV Nové Zámky nastupuje v petržalskej stanici na svoj historický výkon, aby tento slávny vlak odviezla do stredoslovenskej metropoly.


Počas každoročných stretnutí historickej železničnej techniky RENDEZ tradične premávajú po tratiach Bratislavy vlaky ťahané parnými rušňami, …


… aby dnešnej generácii ukázali aj to, aký vplyv na životné prostredie mala ich prevádzka …


… a pri odchode do domovských staníc si zasúťažili pri súbežnej jazde.

Na železnici sa v uplynulom roku dalo stretnúť aj so zaujímavými alebo netradičnými výkonmi …


Zr 2520 s dvojicou rušňov OBB 2143.051 a ZSSK 754.005 prechádza cez zastávku Bratislava – Železná Studienka.


IC402 Gerlach v čele s „Okuliarnikom“ a „Esom“, namiesto turnusovej „Gorily“, prechádza okolo areálu Mladá garda v Bratislave.


IC405 Tatran so záprahom troch rušňov radu 242+240+240 opúšťa petržalskú železničnú stanicu.


Dvojica vozidiel 771+810 má „reprezentovať“ spoluprácu ZSSK a bratislavského dopravného podniku? Súprava pre vlakovú linku DPB155 je zachytená pri zastávke Bratislava Vinohrady.

Rok 2007 priniesol aj oživenie života na železnici v podobe reklamných rušňov, ktoré pravidelne prichádzajú na Slovensko najmä zo susednej Českej republiky.


Reklamné české „olympijské eso“ v čele R276 Slovan vychádza z Lamačského tunela na svojej spiatočnej ceste do cieľovej stanice Praha hl.n.


Veľkú pozornosť vzbudzuje najmä plzeňské „eso“ „Pomozte dětem“, tzv „kuriatko“, ktoré vo víkendových turnusoch a štátnych sviatkoch navštevovalo Slovensko aj opakovane niekoľko dní po sebe. Na snímku „kuriatko“ na bratislavskej hlavnej stanici obieha súpravu R277/276 Slovan.


Na tratiach severného Slovenska sú to zasa rušne ČD radu 151. „Banán“ s reklamou EuroCity / InterCity – 160, v tomto prípade v čele vlaku EC120 Košičan v Považskej Bystrici.


Slovenské železnice prevádzkujú zatiaľ iba jediný rušeň s reklamným „kabátom“. Vystrojená „CocaCola“ sa práve podrobuje EH v depe Bratislava – východné v októbri 2007.

Pri fotografovaní železnice som sa nesústredil iba na oblasť Bratislavy a jej okolia. Zopár zaujímavých záberov prinášam aj z iných miest:


Pri svojej návšteve východoslovenskej metropoly som si nenechal ujsť medzinárodný spoj Dukla, ktorý si pamätám ešte z čias, kedy premával s až 20-vozňovými súpravami lôžkových vozňov na trase Praha – Moskva a späť. Dnes tento spoj predstavuje 3-vozňový vlak na trase Košice – Kiev, ktorý na snímku v čele s „peršingom“ 163.103 práve opúšťa železničnú stanicu Košice.


A ešte raz Košice. R612 v čele s „gorilou“ 350.001 odchádza z 2. nástupišťa.


„Bobina“ 140.045 v čele osobného vlaku pripravená na odchod v železničnej stanici Žilina.


Pri návšteve Českej republiky som zavítal aj do oblasti Podkrkonošia, kde premávku na niektorých tratiach riadia ešte mechanické návestidlá (snímok zachytáva pokojnú atmosféru
v stanici Pilníkov po príchode osobného vlaku tvorenom motorovým vozňom 810 z Trutnova).


Nezabudol som ani na našich juhozápadných susedov. Víkendový spoj EZ1953 Wiener Alpen z Bratislavy Petržalky ido do Mürzzuschlagu po príchode do stanice Semmering.

Na záver dva zábery, pri ktorých som nevedel, kedy je treba stlačiť spúšť fotoaparátu:


Pri snahe zdokumentovať prejazd EC278 cez stanicu Bratislava Lamač zrazu z druhej strany vošiel do záberu NV v čele s „laminátkou“ 240.040.


„Gorila“ 350.001 v čele skúšobného vlaku TBS na koridore Bratislava – Piešťany sa 160-km rýchlosťou rúti cez stanicu Šenkvice.

Uplynulý rok bol z hľadiska možností fotografovania na železnici bohatý. Dúfam, že rovnako tomu bude i v novom roku, v ktorom všetkým čitateľom týchto stránok prajem pevné zdravie, veľa úspechov a šťastia.

Autor: PavelP.
Spracoval: Peter

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Fotogalérie 2007 – V. časť: Pohľad na dianie na železnici cez objektív PavlaP.

Juraj Streber zo dňa 17.1.2008 4:35

pekne a zaujimave, vela stastia na taketo zabery aj v roku 2008 🙂

Reagovať

M@yqo zo dňa 17.1.2008 6:38

pri niektorych fotkach sa vyskytli chyby na priklad Železná studnička ale nie 771/770+810 ale 775+810

Reagovať

balky zo dňa 17.1.2008 9:56

Len malá nepresnosť k R 7/8 Dukla…tento rýchlik je už od nového grafikonu minulosťou. Už nie sú 20 vozňové súpravy, už nie je ani najkratší 3(občas 2) vozňový rýchlik.

Reagovať

fajo22 zo dňa 17.1.2008 17:56

Pekné fotky :byebye:

Reagovať

eminem zo dňa 17.1.2008 20:18

pekné fotky,

ale mal by byt vydaný zákaz jázd inej ako elektrickej trakcie pod trolejom!!!!

Reagovať

Michal Repko zo dňa 17.1.2008 21:00

Ad: Blooddog

eminem nemal namysle vyluky, ale to asi ty nepochopis…
Inak eminemovi v tomto davam za pravdu, malo by to byt aspon obmedzene, kedze uplny zakaz je nerealny.

Reagovať

eminem zo dňa 17.1.2008 21:28

dobre viete ako sa to myslelo s tým zákazom smradlavých mašín pod trolejom.

treba stopnút všetkých novodobých podnikatelov čo si kúpia za pár šumov traktor a potom vypalujú rybník štátnym železniciam.

prečo si ten súkromník nekúpi teda Herkulesa??? lebo je drahý? nech si teda kúpi Taurusa a potom už nebude konkurencie schopný

prepáčte ale tieto T466 by nemali fakt opúštat zriadovacie stanice a pahorky a nie to ešte tahat vlaky vhodné aspon pre Sergej.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *