Váš železničný portál
Registrovať sa

Expres 34 tunelov s KHT, Ekocellom aj Mercedesom

AktualityFotoreportážeHistóriaReportáže 15.7.2022 10:22 Altsohler Zobrazené: 2967

Expres 34 tunelov je ďalší mimoriadny vlak z kategórie letných zážitkových vlakov, ktoré sa v lete vypravujú po najkrajších tratiach Slovenska. Na tieto vlaky sú radené unikátne historické rušne i súpravy. O jeho vlaňajšej premiére som písal pred rokom.

Druhú júlovú sobotu, 9.7. 2022 zabezpečoval jazdu tohoto vlaku Klub historickej techniky pri RD Zvolen.  Klub nasadil múzejnú lokomotívu 753.109, tri vozne Ci a služobný vozeň Dd, ktorý odviezol aj bicykle. Vlak šiel po trati č. 170 do Diviak, odkiaľ sa po úvrati vracal po trati č. 171. V Kremnici mal vlak 5 hodinový pobyt, spojený s návštevou múzeí a pamiatok.

Východzou aj konečnou stanicou pre cestujúcich, rovnako ako vlani, nebol Zvolen, ale Banská Bystrica. Návoz súpravy zo Zvolena do Bystrice (takisto návrat súpravy z Bystrice do Zvolena) bol bez cestujúcich, ako súpravový vlak.

V peknom letnom počasí som jazdu vlaku sledoval pravidelnými spojmi a urobil pár fotografií, o ktoré sa podelím s čitateľmi Railpage.

Titulná fotografia:

0. Expres 34 tunelov v Kremnici

 

Na fotenie v Bystrici som mal mať podľa CP vyše pol hodiny. Tá sa však vďaka meškaniu môjho REXu 1832 a NAD medzi Sliačom a Vlkanovou (výluka kvôli výmene podvalov) scvrkla na pár minút… Na  pragotrone v podchode už expres 34 tunelov, označený ako „súkr. Vrútky“, síce blikal, ale všetko sa nakoniec stihlo…

1. Pragotron v B. Bystrici

Na 3. nástupišti ma čakal pristavený Expres, v čele so  753.109 KHT Zvolen.

2. Pristavený Expres 34 tunelov

Expres, vedený ako MimOs 30668 ŽMSR B. Bystrica – Diviaky, práve vyráža.

3. Odchod z Banskej Bystrice

Chvíľku po odchode expresu vošiel do stanice nečakane náklad ZSSK Cargo, vedený dvojicou rušňov 746.013 a 746.001.

4. Náklad Cargo v B. Bystrici

Nákladný vlak zastal pred návestidlom. Usúdil som, že v stanici plánuje posun, no nenapadlo ma, že sa s ním ešte stretnem.

5. Náklad Cargo v B. Bystrici

Expres 34 tunelov som predbehol rýchlikom R 944 Fatran. Plánované fotenie pri predchádzaní v žst. Harmanec jaskyňa sa pre zatvorené okná nekonalo. Škoda, pretože expres tam zároveň križoval aj protiidúci R 947. Ak niekto z cestujúcich v Harmanci fotil, budem rád, keď pridá fotku. Ja som si na Expres počkal v Turčianskych Tepliciach, kadiaľ prechádzal.

6. Cez Turčianske Teplice

Z Teplíc som dlhým sklom pozoroval preprah vlaku v žst. Diviaky, ktorá je odtiaľ len 1 km. Keď som už videl, že sa vlak pohýna, začul som za chrbtom nezameniteľný zvuk motora. Otočil som objektív proti slnku a zachytil v poslednej chvíli známy vyrovnávkový „Ekocell expres“ s prázdnymi „cibuľami“, pri jeho sobotnom návrate do Lietavskej Lúčky. V čele sa mihla bardotka 751.192, druhý rušeň som zaznamenať nestihol. Ak niekto vie, nech povie…

7. Ekocell so 751.192

Ekocell expres začal po prechode okolo mňa brzdiť  pred návestidlom do žst. Diviaky a mňa prepadla obava, či mi nezacloní starostlivo pripravenú scénu pre môj objekt…

8. Ekocell expres

Všetko dobre dopadlo, spoza Ekocellu sa vzápätí vynoril očakávaný Expres 34 tunelov, už po úvrati v Diviakoch.

9. Po obrate v Diviakoch

Chvíľu za Expresom nasledoval pravidelný R 949 Fatran z Vrútok, vedený v časovej polohe pôvodného R 343 z Ostravy. Na fotke so 757.017 v čele zdoláva Diviacku rampu a blíži sa k Turč. Tepliciam.

10. R 949 z Vrútok do B. Bystrice

Fatran ešte neodišiel zo zastávky a už sa v protismere zjavil náklad ZSSK Cargo, ten, ktorý som vyfotil už v Bystrici. Kdesi stratil cisternu GATX a pribral podvozky, ktoré som predtým videl odstavené v Bystrici, no vozne na drevo zostali… Rušňovodič 746.013 rozsvietil všetko, čo malo aj nemalo LEDku, a tak vznikla celkom zaujímavá fotka.

11. Náklad Cargo v Turč. Tepliciach

Môj Expres som dostihol v Kremnici, odpočívajúci na stanici, bez výletníkov. Tí využili päťhodinový pobyt na návštevu historického mesta.

12. Expres 34 tunelov v Kremnici

Kremnická stanica leží vysoko nad mestom, na prekonanie výškového rozdielu slúžil zmluvný autobus súkromného dopravcu, ktorý robil dokonca viacej obratov. Nešlo o žiadne béčko, ale vlajkovú loď svetoznámej značky Mercedes Benz.

13. Mercedes expres 34 tunelov

Samozrejme, označením Expres 34 tunelov sa nepýšil len Mercedes, ale aj vozeň Ci.

14. Označenie Expresu

Zaujala ma tabuľka rušňa, ktorá nevyzerala byť odlievaná, skôr sa mi zdala vyrezávaná…

15. Tabuľka rušňa 753.109

Výrobné číslo rušňa 753.109 prezrádza blížiace sa okrúhle narodeniny.

16. Výrobné číslo rušňa 753.109

Do Zvolena som si vlak predišiel s Os 6125. Jazdu natrieskanou 53 miestnou krabičkou, hanbou ZSSK, som odtrpel len preto, aby som vyfotil príchod Expresu aj do Zvolena. No, radšej som mohol dať prednosť pohodlnejšiemu 70 ročnému vozňu Ci…

17. Expres 34 tunelov vo Zvolene

Expres s výletníkmi pokračoval do cieľa svojej cesty, do Banskej Bystrice, už bez môjho sprievodu.  Do Zvolena sa večer vrátil ako súpravový vlak.

18. Dovidenia nabudúce

 

Čo dodať na záver?

Výborný nápad, dobrá trasa, náväznosť na bus plus dobrá propagácia, rovná sa vypredaný vlak a spokojní výletníci. Kiež by sa tým inšpirovali aj tvorcovia GVD na týchto tratiach. Ale to zjavne nehrozí…

O ďalších plánovaných jazdách expresu 34 tunelov sa dočítate tu.

Fotografie: © Peter Sládek

 

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Expres 34 tunelov s KHT, Ekocellom aj Mercedesom

tratovak zo dňa 18.7.2022 10:28

Fajné, ale najfajnejšie sú tie Teplice (y)

Reagovať

Altsohler zo dňa 18.7.2022 16:57

Spolupracovník

tratovak: Teplice vyšli nad očakávanie, ešte aj potom – ten R 343 tam stvrdol skoro 20 minút (netuším prečo), tak mi vyšlo ešte križovanie s Os z Prievidze…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *