Váš železničný portál
Registrovať sa

Exkluzívne – 181 určené pro Polského dopravce

Reportáže 26.6.2006 18:30 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 2058

V Olomouckém depu probíhají práce na lokomotivách řady 181 určené pro Polského soukromého dopravce.

„Zatím tady máme 4 ks, tři jdou pro společnost PCC Rail Szczakowa s.a. (181 133, 181 036, 181 xxx) a ta jedna do Gdaňsku (181 060).“ uvedl zaměstnanec DKV Olomouc.

Práce na těchto lokomotivách spočívají v generální opravě a také na novém nátěru, který navrhl a dodal Polský dopravce. Stanoviště strojvedoucího je bezezměny (mimo polských názvů pákových ovladačů a sdělovačů).

V Polsku přijde namontovat vlakový zabezpečovač a také vlastní rychloměry. Dále bude provedena úprava pozičních světel. Ty jsou upravovány tak, aby to nenarušilo původní vzhled lokomotivy.

Lokomotivy pro společnost PPC jsou nalakovány modrooranžovým nátěrem, přičemž horní část skříně je modra spodní část je oranžová.

Bílou barvou jsou pak zvýrazněny líšty čelních oken, madla na bočnicích kabin strojvedoucího a název společnosti, které jsou pronajaty po dobu 10 let. Černě je natřen podvozek, šedou barvou pak střecha. Sběrače zůstaly klasicky žluté.

Lokomotiva, která míří až do Gdaňsku je úplně jiného barevného schématu. Bílý pruh po obvodu lokomotivní skříně od sebe odděluje oranžovou a černou barvu, přičemž oranžová barva je v horní části včetně střechy.

Černým nátěrem je i opatřen podvozek (včetně brzdových zdrží a brzdových špalků – barva potom pěkně smrděla při brzdění). Bílou barvou jsou zvýrazněny lišty čelních oken a madla pro strojvedoucího při vstupu na stanoviště. Barva sběrače je opět žlutá, touto barvou jsou také zvýrazněny stupačky na stanoviště strojvedoucího.

„Dle mého názoru jsou tyto nátěry velmi nepraktické, když se tak dívám na ten černej nátěr tak tam bude strašné horko a taky se to bude hnedka špinit.

Ta Oranžová střecha bude zachvilku černá od grafitu se sběračů. Bude na tom všechno vidět. Ten modrý nátěr se mi ještě celkem líbí, ale ten černý to je jako pohřebák.“ Komentoval to přihlížející zaměstnanec ČD.

Jakmile budou lokomotivy hotovy, pojedou na zvážení do Kolína. Pak už následuje cesta do Polska. Tam by měly jezdit na těžkých nákladních vlacích. V Olomouckém depu se těchto lokomotiv bude dělat více. Nezůstane pouze u těchto 4 kusů. Máme se tedy na co těšit.

Dodatek:

Měl jsem možnost jet na zkušební jízdě a na váhu do Kolína. V Kolínských opravnách lokomotiva prošla váhou a na zpáteční cestě byly odzkoušeny brzdy a také hospodárné stupně. Nebyly žádné větší problémy. Vše proběhlo v pohodě. Také jsme potkávali hodně fotografů a i strojvedoucí jedoucí v protijedoucích vlacích zvědavě hleděli, co se to řítí na protější koleji. Svým nátěrem budila lokomotiva opravdu velkou pozornost. Opravdu velkou nevýhodou je ten černý nátěr, bylo tam jak v sauně. Ale třeba v Gdaňsku tolik nesvítí slunce………

Foto a text: Strnisko Jiří (strnda)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Exkluzívne – 181 určené pro Polského dopravce

swingo zo dňa 18.1.2007 17:31

Pekné foto aj reportáž.

Reagovať

okuliarnik zo dňa 9.7.2007 2:15

no aké cicušky – a že staré mašinky

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *