Váš železničný portál
Registrovať sa

Európou sa prehnal silný orkán Kyrill

Tlačové správy 19.1.2007 11:50 Peter Zobrazené: 1274

 Pre ľudí sa stali smrteľným nebezpečenstvom takmer všetky predmety nad ich hlavami – stromy, škridly, sklené výplne.

V Holandsku museli úrady evakuovať hlavnú stanicu v Amsterdame, pretože na koľaje padali veľké sklené tabule. Pri rôznych haváriách zomrelo najmenej 29 ľudí. Najviac na to doplatila letecká doprava – len londýnsky Heat­hrow zrušil viac než sto letov a zastaviť museli aj britský lodný prístav v Doveri, cez ktorý prechádza veľká časť dopravy medzi Britániou a Francúzskom. Mnohí zostali bez prúdu. Trajekty nepremávajú ani v Írsku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Fínsku.

Britská pobrežná stráž včera pomocou vrtuľníkov záchranila 26 námorníkov, ktorí uprostred deväťmetrových vĺn v záchranných člnoch opustili potápajúcu sa veľkú kontajnerovú loď v Lamanšskom prielive. V Rotterdame sa po prístave šírila ropná škvrna z poškodenej lode

Česká obeť, strach Maďarov

V Čechách v Krušných ho­rách včera orkán dosiahol rýchlosť 185 kilometrov za hodinu. Pri Liberci padajúci strom zabil hasiča, v Chebsku narazil do osobného vlaku.

Maďarský meteorologický ústav varoval pred orkánom, ktorý má byť najsilnejší dnes ráno. Úrady vyzvali dopravcov vrátane železníc, aby sa pripravili na katastrofálne situácie. V Maďarsku ešte majú v živej pamäti vlaňajšie oslavy štátneho sviatku 20. augusta, keď orkán prekvapil viac ako miliónový dav sledujúci ohňostroj v uli­ciach Budapešti. V meste vtedy zahynuli štyria ľudia.

Situácia v jednotlivých krajinách Nemecko Päť obetí si orkán zatiaľ vyžiadal v nemeckých spolkových krajinách Bavorsko, Severné Porýnie-Vestfálsko a Sasko-Anhaltsko. Je medzi nimi aj 18-mesačné dieťa, ktorého pred očami jeho rodičov privalili dvere na terase rodinného domu, ako aj 73-ročný muž, na ktorého spadli v stodole dvere odtrhnuté víchrom. Televízna stanica N24 o 21.30 h s odvolaním sa na meteorológov oznámila, že to najhoršie Nemecko ešte len čaká. Najmohutnejšie nápory vetra majú prísť až po 22.00 h a tento vrchol orkánu má trvať až do piatkovej 02.00 h SEČ.

Sedem ľudí zahynulo v dôsledku orkánu vo Veľkej Británii. Medzi mŕtvymi je aj riaditeľ letiska v Birminghame a dvojročné dieťa.
Troch mŕtvych majú v Holandsku, dvoch vo Francúzsku a po jednom v Belgicku, Poľsku a Česku.
Veľké komplikácie robí orkán v doprave. Nemecké železnice (DB) pristúpili dnes prvýkrát ku krajnému opatreniu, keď až do odvolania zrušili diaľkové spoje vo všetkých spolkových krajinách na severe a západe Nemecka, v Severnom Porýní-Vestfálsku nefunguje aj regionálna vlaková doprava. Podľa informácie na stránke bahn.de pristúpili železnice k tomuto opatreniu z dôvodu množiacich sa neprejazdných tratí. Prerušenie premávky slúži v prvom rade bezpečnosti cestujúcich a zamestnancov. Idúce vlaky zastavili v najbližšej vhodnej stanici. S obnovením premávky ešte dnes sa nepočíta.

Holandsko K úplnému zastaveniu železničnej dopravy pristúpili aj v Holandsku, pretože veľa tratí blokujú spadnuté stromy. Popoludní evakuovali hlavnú stanicu v Amsterdame, pretože sa začali uvoľňovať sklené časti strechy. V meste Riel na juhu Holandska zahynul jedenásťročný chlapec po náraze do auta. Vodič tvrdí, že to nie on zrazil chlapca, ale naopak: Chlapec unášaný vetrom narazil do auta.

Belgicko S dopravným chaosom sa musia vyrovnať v Belgicku. Vlaky majú značné meškanie, na diaľniciach sa tvoria pre nehody kolóny, prístavy v Antverpách a Ostende sú čiastočne zatvorené.

Zdroj :Sme

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Európou sa prehnal silný orkán Kyrill

swingo zo dňa 20.1.2007 15:07

Niečo strašné čo sa udialo. 😮

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *