Váš železničný portál
Registrovať sa

ETCS v první stejnosměrné lokomotivě původní československé výroby

AktualityČeská republika 28.3.2020 10:28 administrator Zobrazené: 4656

Dne 18. 3. 2020 zamířila na českou železniční síť první stejnosměrná elektrická lokomotiva původní československé výroby (výrobce Škoda, rok 1985) vybavená funkční palubní částí evropského zabezpečovacího zařízení ETCS (European Train Control System).

Lokomotiva 163 022-7 jednoho z nejvýznamnějších dopravců v ČR – ČD Cargo –  byla modernizována v rámci projektu realizovaného konsorciem ČD – Telematika a.s. (vedoucí člen konsorcia, zástupce dodavatele ETCS v segmentu retrofittů pro ČR) a AŽD Praha s.r.o. (člen konsorcia, dodavatel národního vlakového zabezpečovače) ve spolupráci se společností ČMŽO – elektronika s.r.o. (zástavba technologií na vozidla).

Instalace ETCS a dalších souvisejících systémů se uskutečnila v dílnách ČMŽO – elektronika s.r.o. v Hranicích. S časovým odstupem několika týdnů byly zahájeny práce i na dalším prototypu zástavby ETCS do lokomotivy 363 075-3 stejného dopravce.

Pro dodržení funkční podmínky dosazení ETCS výrobce ALSTOM musela být dosazena tzv. černá skříňka JRU (Juridical Recording Unit). Dále byl vyměněn stávající národní vlakový zabezpečovač typu LS, elektronický rychloměr a zároveň bylo nutné přikročit i k dispozičním úpravám vlastního vozidla k vyšetření místa pro dosazení systému ETCS. V neposlední řadě bylo zapotřebí nasadit opatření k eliminaci některých nepříznivých jevů (typicky EMC), protože vozidla byla vyrobena v době, kdy neexistovaly požadavky dané současnými technickými předpisy, s jejichž dodržením dnes kalkulují výrobci zařízení (nejen) zabezpečovací techniky.

Tato technická omezení a doporučení byla během projektu ve spolupráci se zúčastněnými výrobci použitých komponent zohledněna zejména při tvorbě konstrukčního a elektro projektu, pří výrobě všech úchytů včetně pevnostních výpočtů a také při samotné montáži. Například zobrazovací a ovládací prvky všech nově instalovaných komponent musely být zapracovány do stávajícího pultu strojvedoucího s minimální možností změny ergonomie celého pultu.

Lokomotiva 163 022-7 je nyní provozována ve zkušebním provozu, jehož podmínky stanovil dne 12. března 2020 Drážní úřad. Účelem tohoto zkušebního provozu je ověřit funkčnost nově instalovaných komponent v rámci celé lokomotivy. Žádosti o provoz této lokomotivy byly dále podány na drážní úřady na Slovensku a v Polsku, aby lokomotiva i po uskutečněné zástavbě mohla být provozována ve všech třech uvedených státech.

Průběh ověřovacího provozu

V průběhu první etapy ověřovacího provozu dle směrnice SŽDC č. 34, která probíhá v rámci zkušebního provozu vozidla, budou provozovatelem detekovány a identifikovány případné chyby návrhu konstrukce či instalace, nebo nepředpokládané chyby způsobené nepříznivými vnějšími vlivy (např. EMC, jak už bylo uvedeno výše). Zároveň je v rámci první etapy plánováno sledování případného porušení podmínek

použití ve vztahu k bezpečnosti a samozřejmě také ověření provozních a aplikačních podmínek instalace a dispozic pro údržbu. Plánovaná druhá etapa zahrnuje ověřování vlastní funkčnosti samotného systému ETCS od stacionárních zkoušek, přes zkoušky využívající infrastrukturu a vybavení zkušebního okruhu v Cerhenicích, který je součástí Zkušebního centra Velim Výzkumného Ústavu Železničního. Konečným cílem druhé etapy je vydání omezených certifikátů o přezkoušení/ověření subsystému příslušnou notifikovanou osobou. V tom okamžiku bude možné realizovat třetí etapu ověřovacího provozu – tzv. testy kompatibility. Po jejich úspěšném absolvování lze uvažovat o jízdách pod plným dohledem ETCS.  Závěrečná čtvrtá etapa již bude zahrnovat jízdy pod plným dohledem ETCS na infrastruktuře vybavené traťovou částí ETCS a bude sloužit k ověření parametrů RAMS zahrnující integraci systému ETCS a národního systému, nároky na spolehlivost, funkčnost a bezpečnost. Cílem této poslední etapy je též prověření celého systému ve vztahu k omezením a vydání „čistých“ certifikátů, na základě kterých bude možné vypracovat finální ES prohlášení o ověření subsystému potřebné ke schválení způsobilosti subsystému k provozu Drážním úřadem.

Foto 163 022-7:   

Napsal:

Richard Olle, jednatel ČMŽO – elektronika s.r.o.

Revize ČDT 24.3.2020

 

Súvisiaci článok: Na TBZ dnes 163.022, jako první s nově namontovaným zabezpečovacím zařízením ETCS

 

Veľmi pekne ďakujeme spoločnosti ČMŽO – elektronika za poskytnutie informácií a fotografií

Pridajte sa do diskusie!

7 komentárov k: ETCS v první stejnosměrné lokomotivě původní československé výroby

johny zo dňa 28.3.2020 10:38

„ETCS v první lokomotivě původní československé výroby“
A čo gorily?

Reagovať

mirecdk zo dňa 28.3.2020 10:51

Ide o prvú stejnosmernú, 350 sú dvojsystémové tak preto prvá jednosystémová asi.

Reagovať

administrator zo dňa 28.3.2020 10:52

Administrátor

Chýbalo nám tam slovíčko „stejnosměrné“ 🙂 Sme radi, že sa článok páči.

Reagovať

mašinkář zo dňa 28.3.2020 22:39

první stejnosměrná lokomotiva původní československé výroby s ETCS byla 151.008, jestli to má stále funkční nevím

Reagovať

Cermip zo dňa 29.3.2020 10:59

Ano, je to pekny clanok.

Reagovať

310097 zo dňa 1.4.2020 7:47

„PRVÁ BOLA 151.008 !!“

V rámci pilotního ověření ETCS v České republice (úsek Poříčany – Kolín) byl tento systém již dříve instalován na tři další vozidla (151.008, 362.166 a 471.042).

[14.04.2016]
http://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-26480/

Reagovať

Vojtěch Fajkus zo dňa 4.4.2020 6:22

Redaktor

… trochu poopravím – v článku autor píše „funkční“ velmi důležité slovíčko. O vozidlech, o kterých se zmiňujete (i tisková zpráva ČD), byl opravdu pilotním programem (nebo „hokusem-pokusem“). O zkouškách může pohovořit spousta pamětníků a se současným ETCS ńemá nic společného …

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *