Váš železničný portál
Registrovať sa

Elektrická jednotka rady 425.95

Reportáže 12.6.2006 13:30 Michal Smalo Zobrazené: 2264

Elektrická jednotka 425.95 je určená na prepravu cestujúcich na horských tratiach Tatranských elektrických železníc. Zodpovedá vozidlám, ktoré premávajú vo švajčiarskych Alpách s približne rovnakým traťovým profilom aký je na tratiach vo Vysokých Tatrách. ŽOS Vrútky, a.s. ako vedúci konzorcia ju spolu s partnermi v konzorciu, Stadler Fahrzeuge AG a DaimlerChrysler Rail Systems vyrába pre Železnice slovenskej republiky. Technický popis:
Elektrická jednotka 425.95 svojím konštrukčným riešením spĺňa vysoké požiadavky na hromadnú prepravu osôb na železniciach. Skladá sa z troch častí. Dvoch koncových hliníkových vozňov pre cestujúcich a strednej priechodnej oceľovej hnacej časti. Vozne pre cestujúcich majú v nástupných a výstupných častiach podlahu na úrovni nástupišťa. Nástupné dvere sú dvojkrídlové – predsuvné, ovládané elektropneumaticky.

425.952 a 425.955 neďaleko Popradu v čase, keď sa schyľuje k búrke. Foto: Martin Beták

V priestore pre cestujúcich sú inštalované prepravné držiaky na prepravu bicyklov, lyží, prípadne inej batožiny cestujúcich. Moderne riešený interiér poskytuje cestujúcim 88 pevných sedadiel, 20 sklopných sedadiel a 92 miest na státie. Cez veľkoplošné tónované okná sa cestujúcim naskytá optimálny výhľad na okolitú krajinu. V jednotke je inštalovaný elektronický informačný systém so svetelným a zvukovým oznamovaním jednotlivých staníc, najbližších prípojných spojov. Stredná trakčná časť je priechodná. Jej konštrukcia minimalizuje zaťaženie cestujúcich zdrojom hluku a vibrácií.
425.962 pri zastávke Sibír ešte pred tatranskou kalamitou. Foto: Ivo Raab

Jednotka je zabezpečená štyrmi brzdovými systémami:
1. Elektrodynamická brzda – prevádzková brzda riadená mikroprocesorovo účinkujúca na hnacie nápravy
2. Elektropneumatická brzda – mechanická zastavovacia brzda účinkujúca na všetkých nápravách
3. Pružinová brzda – parkovacia brzda účinkujúca na všetkých nápravách – nahrádza ručnú mechanickú brzdu
4. Elektromagnetická koľajnicová brzda s funkciou poistného brzdenia – je umiestnená na každej strane vozidla medzi hnacími nápravami na strednej časti vozidla – zapína sa pomocou vypínača alebo účinkuje pri použití rýchlobrzdy
Prototyp 425.951 vchádza do stanice Starý Smokovec. Foto: peťo5o

Vysoká konštrukčná variabilita jednotiek tohto radu ich predurčuje na rozsiahlejšie využitie nielen na tratiach horských železníc ale aj v prímestskej doprave. Modulové riešenie umožňuje naprojektovanie prepravnej kapacity presne podľa želania zákazníka. Univerzálne riešenie pohonnej jednotky (stredného dielu), od elektrickej trakcie striedavého napätia 25 kV 50 Hz a 15 kV 16 2/3 Hz, jednosmerného napätia 1000 V až 3000 V, až po dieselelektrický pohonný agregát zabezpečuje široké možnosti použitia na rôznych typoch železničných tratí s rozchodom 1000 mm resp. 1435 mm.

Všetky pracoviská sú riadené v súlade so systémom manažérstva kvality podľa noriem ISO 9001:2000 a systémom environmentálneho manažérstva podľa noriem ISO 14001:2004.

Súčasný stav:
V súčasnosti ZSSK vlastní 15 kusov týchto jednotiek (425.951-425.965), všetky sú umiestnené v Rušňovom depe Poprad. Na strednej (motorovej) časti jednotky 425.955 je umiestnená reklama na Mesto Vysoké Tatry.

Prezývky jednotiek:
Tetrapak, Barónka

Súvisiace odkazy:

Reportáže: Motorová jednotka rady 840
Fotogaléria jednotiek 425.95

Použité zdroje: ŽOS Vrútky, a.s.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Elektrická jednotka rady 425.95

Michal Smalo zo dňa 12.6.2006 14:36

Pre rozšírenie tohto článku by ma zaujímalo niekoľko vecí, kto má nejaké informácie, môže poskytnúť, budú následne doplnené do článku:
1.) Ktoré jednotky majú ešte reklamu na Mesto Vys. Tatry?
2.) Sú nejaké z jednotiek pokazené/poškodené alebo tak podobne?
Ďakujem za odpovede, môžete ich posielať aj na môj mail.
Samozrejme budem rád, keď tu rozbehneme menšiu diskusiu na tému týchto elektrických jednotiek…

Reagovať

ACLine zo dňa 12.6.2006 17:08

Odpoved na otazku No. 1 & 2 NIE.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *