Váš železničný portál
Registrovať sa

Dopravu medzi Bratislavou a Komárnom zabezpečí ZSSK a ÖBB

Aktuality 21.9.2020 15:53 Mates Pleško Zobrazené: 2642

Prevádzku na trati Bratislava – Komárno nasledujúce dva roky zabezpečí rakúsky ÖBB v spolupráci so ZSSK

Dopravu na frekventovanej trati Bratislava – Komárno od decembra 2020 nasledujúce dva roky zabezpečí rakúsky národný dopravca ÖBB a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Ministerstvo dopravy rozhodlo pre spojenie dvoch stabilných národných dopravcov, ktorí prinášajú predovšetkým vyššiu kvalitu cestovania za nižšiu cenu. Štát na tomto riešení ročne ušetrí desiatky tisíc eur.

Oproti súčasnosti bude celková dotácia za rok nižšia o takmer 200-tisíc eur. Priemerná sadzba za 1vlkm bude na úrovni 9,65 €. S príchodom nových dopravcov zostáva zachovaný aj cestovný poriadok, riešia sa len drobné úpravy pre optimalizáciu nástupov a výstupov cestujúcich. Nezmení sa ani režim IDS na území Bratislavského samosprávneho kraja.

„Ako som sľúbil, vybrali sme tú najlepšiu ponuku. Na frekventovanú trať prinášame etablovaných dopravcov, ktorí prinesú kvalitné služby za nižšiu cenu a rozsah výkonov bude zachovaný. Nasledujúce dva roky sa tak cestujúci môžu tešiť na komfortné a spoľahlivé cestovanie, čomu sa veľmi teším,” uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

V porovnaní so súčasnou prevádzkou ÖBB + ZSSK navrhli koncept väčšieho počtu klimatizovaných vozňov ako dnes používa spoločnosť RegioJet. Pôjde o rovnaké súpravy a vysokokvalitné lokomotívy, ktoré dnes premávajú na úseku Viedeň – Marchegg – Bratislava. Tieto budú doplnené najmä na úseku Komárno – Dunajská Streda klimatizovanými súpravami radu 840.

Posledných desať rokov prevádzku na trati BA – KN zabezpečovala spoločnosť RegioJet. Rovnako predložila ponuku, avšak na trati plánovala využiť staršie vozne bez klimatizácie a s vyššou dotáciou.

Zmluva so spoločnosťou RegioJet vyprší v decembri. V súčasnosti je už vyhlásená transparentná súťaž na prevádzkovateľa na tejto trati, ktorý ju bude obsluhovať od roku 2023 nasledujúce desaťročie.


Foto: Juraj Streber

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Dopravu medzi Bratislavou a Komárnom zabezpečí ZSSK a ÖBB

hmphoto zo dňa 24.9.2020 20:08

Redaktor

Zaujímavé, a čo bude jazdiť pod Tatrami namiesto jednotiek radu 840?
Interiér jednotiek radu 840 by mal najprv asi prejsť revitalizáciou.

Reagovať

Matko zo dňa 25.9.2020 9:26

Návštevník

No čo asi…. Predpokladám retro krabičky 810, 812…. v lepšom prípade bageta. Uvidíme.
Obávam sa, že žiadna revitalizácia sa aj tak už nestihne. Čo nie sú pre západ dosť dobré?

Reagovať

Peter zo dňa 1.10.2020 18:21

To myslite pouzit 810, 812 aleva Bagetu pouzit do z BA-DS-Kormarno? Take supravy na spomenutej trati jazdili pred RegioJetom. Zial, nie s velkym uspechom. RegioJet urobil rekord 4 miilony cestujucich za rok, to zostane asi navzdy rekordom na tejto trati. Bez rozsirenia trate a elektrifikacie (sci-fi) sa na cez tuto hranicu nedostaneme.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *