Váš železničný portál
Registrovať sa

Dopravná kancelária Praha hl. n.

Reportáže 10.11.2006 17:30 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 1453

 V nasledujúcej reportáži Vám poskytneme náhľad do dopravnej kancelárie žst. Praha hl. n. Práve tu v metropole Česka sa nachádza jedno z najstarších elektronických stavadiel v Československu. Ide o staničné zabezpečovacie zariadenie od firmy AŽD riadené prostredníctvom počítača, ktoré v Prahe funguje už niekoľko rokov.

Praha ako prvá mala šancu vyskúšať si stavanie a zapezpečovanie vlakových ciest prostredníctvom elektronického stavadla. Pred tým bola prevádzka v tejto žst. riadená releovým staničným zabezpečovacím zariadením. To bolo nahradené, ale nie úplne. Zachovali sa niektoré jeho prvky, akými sú napríklad aj niektoré časti relé. Kedže išlo o prototyp tak montáž a úprava zabezbečovacieho zariadenia bolo dosť obtiažná. Automatizácia železničnej dopravy, čiže firma AŽD Praha, pri montovaní tohto zariadenia nemala presné poznatky o funkčnosti tohto zariadenia, pretože ho zavádzala po prvý krát. Preto počas výstavby tohto zariadenia došlo k viacerým zmenám, dá sa povedať že išlo o vychtávanie múch. No v konečnom dôsledku toto zariadenie splnilo svoj účel a tak nieleže sa zľahčilo ovládanie samotného zariadenia, ale došlo aj k lepšiemu zabezpečeniu prevádzky v tomto obvode.

K zariadeniu boli dodané aj viaceré priemyselné kamery, ktoré boli umiestnené priamo v koľajisku, pre lepšiu orientáciu výpravcov a optickú kontrolu pohybu prevažne posunujúcich dielov. V dopravnej kancelárii okrem počítačov pribudol aj panel, ktorý znázorňoval súčasný stav obsadenosti jednotlivých koľajových obvodov v stanici. Na pravej časti panela sú údaje o odchodoch najbližších vlakoch osobnej dopravy a taktiež v zmenšenej forme aj pohľady z priemyselných kamier, umiestnených v koľajisku.

Celá stanica je rozdelená na viaceré obvody, ktoré samostatne riadia jednotliví výpravcovia. Komunikácia výpravcov medzi susednými stanicami je prevažne prostredníctvom počítača, kde si ponukou a prijatím vlaku odovzdávajú aj rozbor danného vlaku, ktorý následne spracuje jeden z operátorov.

Pri bližšom pohľade na monitory totho elektronického stavadla, sa mnohým vyrojí v pamäti veľmi známa hra GORDIKON. Ide o veľmi zábavnú hru ktorá spočíva v riadení železničnej dopravy v obvode stanice Bohumín. Hráči tejto hry si tak môžu na vlastnej koži vyskúšať stavanie vlakových, či posunových ciest. Hra je postavená na jednoducom princípe veľmi podobnému skutočnosti.

Spolu s dispozičnými výpravcami a operátormi sa v dopravnej kancelárii nachádza aj hlásateľka, či službu konajúci dozorca prevádzky. Nesmieme zabúdať na vonkajšieho výpravcu ktorý svoju smenu slúži priamo na nástupištiach a pomocou vysielačky komunikuje s dopravnou kanceláriou, ktorá ho informuje o postavení vlakovej cesty pre danný vlak.

Medzi časom sa už aj unás vystavali elektornické stavadlá. Ide o elektornické stavadlo v Bratislave Petržalke od firmy SIEMENS, či elektornické stavadlo v Čadci a Trnave. Už dlhší čas je vo výstavbe elektronické stavadlo v Liptovskom Mikuláši, ktoré stojí na bode mrazu. Kým v Liptovskom Mikuláši sa nič nedeje, tak na rad prišla výstavba elektronického stavadla v Poprade, či Prešove.

Zdroj: SPŠ dopravná, Košice – Odborná exkurzia „Praha“ (jeseň 2005)
Foto: Archív – SPŠ dopravná, Košice
Text: Michal REPKO (Mysxo_SN)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Dopravná kancelária Praha hl. n.

hop zo dňa 10.11.2006 19:37

Bohužel nemáte pravdu,nejstarší elektronické stavědlo není v Praze na hl.nádraží,al na nádraží Praha Holešovice,kde už funguje od poloviny devadesátých let minulého století a nejedná se o produkt firmy AŽD. Na Hl. nádraží funguje toto zařízení teprve čtvrtým rokem….. 😀 😀 😀 Příště více přesnosti by neuškodilo…. 😛

Reagovať

swingo zo dňa 10.11.2006 20:07

Celkom zaujímavá reportáž z diania Českých dráh. 😀

Reagovať

Michal Repko zo dňa 10.11.2006 20:11

Ad. hop

Ďakujem za upozornenie.
Pravdu povediac túto reportáž som písal s obavami, lebo na exkurzii v Prahe som bol presne pred rokom a v pamäti mám, že človek ktorý nás po tejto exkurzii sprevádzal povedal že je to najstaršie elektronické stavadlo…
No ale je dosť možné že som zanezapočul, že ide o jedno z najstarších…

Reagovať

koko zo dňa 11.11.2006 23:03

V tej Cadci uz funguje. Mam pocit, ze to aj tam akosi zamrzlo. Na servere musi byt poriadna zima 😆 😆 😆

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *