Váš železničný portál
Registrovať sa

Dokončenie opravy na Žehličke 210.047

AktualityFotogalérieFotoreportážePrevádzkaRailpage.NETReportáže 5.1.2023 20:00 Mates Pleško Zobrazené: 2934

V priestoroch rušňového depa Žilina v súčasnej dobe prebiehajú dokončovacie práce hlavnej opravy Žehličky 210.047 nákladného dopravcu ČD Cargo. Opravu realizovali v spolupráci spoločnosti Servis pool a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia. Dnes absolvovala Žehlička skúšobnú jazdu pojazdu na studeno v úseku Žilina – Kysucké Nové Mesto a späť v spoločnosti Kocúra 742.386. Skúšobná jazda vlastnou silou pod striedavým napätím je naplánovaná po dopravení rušňa do Břeclavi. Žehlička by sa mala objaviť v službe dopravcu ČD Cargo Slovakia a tak sa s ňou budeme môcť stretnúť prevažne na západe Slovenska v okolí Bratislavy.

Na rušeň bol aplikovaný dobový retro náter v podobe, v akej vyšiel z výrobného závodu v roku 1973 vtedajšej Škody Plzeň pod výrobným číslom 7265. Rušne radu 210 boli odvodené od jednosmerných 110. Na základe dobrých skúseností z prevádzky jednosmerných Žehličiek bolo rozhodnuté aj o výrobe stojov striedavých, ktoré boli určené na posun a ľahkú traťovú službu pod 25 kV napájaním. V rokoch 1972 až 1988 bolo v troch výrobných sériách dodaných z Plzne pre potreby vtedajších ČSD spolu 74 kusov. Ďalších 20 exportných kusov putovalo do Bulharska a 10 kusov si objednali srbské elektrárne Nikolu Teslu v Obrenovaci, kde slúžia po opravách na Slovensku a v Česku dodnes. Zaujímavosťou je, že rušne boli dodané na prianie zákazníka s diaľkovým ovládaním a na vlečkách elektrárne sú ovládané diaľkovo bez strojvedúceho.

Prevádzkových Žehličiek je v dnešnej dobe už minimum. Na Slovensku sa v bežnej traťovej službe môžeme stretnúť len s 210.051, ktorá slúži v čele vlakov dopravcu Retrack Slovakia. Príležitostne sa zvyknú objaviť na vlakoch IDS Cargo ako postrk 210.037 alebo 210.072. Železničná spoločnosť Slovensko využíva Žehličku 210.022 na posun v RD Bratislava hlavné. V Českej republike aktívne slúžia u ČD Cargo pod SOKV České Budějovice v počte 6 kusov a 9 kusov u ČD, zo súkromných dopravcov okrem vyššie menovaného IDS Cargo niekoľko kusov vlastní Junior Market. JUMA rušne 210.035, 210.044 a 210.061 boli uvedené do rovnakého vizuálneho stavu ako 210.047 s detailnými rozdielmi najmä čo sa nápisov na skriniach týka. Odkúpená bola ešte 210.050, ktorá však zatiaľ nie je v pojazdnom stave a jej osud je nateraz neznámy.

Pohľad na opravenú Žehličku v priestoroch RD Žilina. Foto: Rasťo Vozník

Pohľad na Žehličku pri obrate v Kysuckom Novom Meste zaobstaral Pavol Vlček.

Pri návrate do Žiliny vlak zachytil Stano Murčo

Žehličke prajeme veľa šťastných a bezporuchových kilometrov v traťovej a posunovej službe. Autorom ďakujeme za poskytnutie fotografií.

Text: Mates Pleško

Foto: Rasťo Vozník, Pavol Vlček, Stano Murčo

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *