Váš železničný portál
Registrovať sa

Do Humenného opäť vlakom

FotoreportážeReportáže 17.3.2025 14:30 Pavel Chomjak Zobrazené: 1467

Elektrifikácia a modernizácia železničnej trate z Bánoviec nad Ondavou do Humenného začala 26. mája 2023 slávnostným poklepaním základného kameňa pred dopravnou kanceláriou v Humennom. Postup stavebných prác so záujmom sledujem od začiatku. Keď som sa dozvedel, že 10. marca 2025 sa obnoví po takmer dvoch rokoch osobná železničná doprava z Nižného Hrabovca do Humenného a ďalej do Medzilaboriec a Stakčína, bolo rozhodnuté, kam sa v tento deň vyberiem. Cieľom výletu bolo prezrieť si a fotograficky zdokumentovať vynovené železničné stanice Strážske a Humenné a ak to čas dovolí, tiež zastávku Brekov.

Jazda do Strážskeho v DMJ 861 001 ubehla veľmi rýchlo. Krátko pred odchodom vlaku som sa stretol s kamarátom, taktiež fotografom. Cestoval služobne z Košíc do Humenného s prestupom v Prešove z rovnakých dôvodov ako ja. Keďže sme sa dlho nevideli, mali sme si čo povedať a i keď sme vyzerali ako dve klebetnice, očkom som sledoval ubiehajúcu krajinu. Nedalo sa nevšimnúť si masívny výrub urastených stromov a náletových drevín predovšetkým v obvode a širšom okolí železničnej stanice Strážske. Pomerne depresívne na mňa zapôsobil pohľad na štrkové lôžko vytrhanej koľaje strážčanskej spojky, ktorú som z čias ako čerstvý pomocník rušňovodiča poznal ešte v stave, keď koľaj bola zjazdná a nezarastená krovinami. Neskôr na nej boli niekoľko rokov odstavené nepotrebné nákladné vozne a po ich odvezení sa koľaje postupne strácali v bujnejúcej vegetácii. Naopak veselší pohľad ponúka opačná strana, kde je po dlhom čase po odstránení stromov opäť vidieť vlečkovú koľaj do Chemka.

Takúto situáciu zachytáva fotografia Miloša Chomjaka zo 4.marca 2025. Lokomotíva 751 056 tlačí početnú skupinu vozňov po spomínanej vlečkovej koľaji do obvodu železničnej stanice Strážske.

Krátko pred zastavením osobného vlaku 9107 na šiestej koľaji pri novom nástupišti v Strážskom sme sa s kamarátom rozlúčili. Od rána bolo príjemné slnečné počasie, lež po vystúpení zo súpravy ma privítal podľa predpovedi očakávaný chladný vietor, v nárazoch až nepríjemný. V koľajisku opodiaľ upravovala početná skupina robotníkov štrkové lôžko, pracovný ruch vládol aj neďaleko staničnej budovy pri skladisku materiálu a na rôznych miestach koľajiska postávalo niekoľko plošinových vozňov, viaceré z nich naložené novými betónovými podvalmi. V diaľke na traťovej koľaji smerom do Michaloviec bolo vidieť siluetu pracovného vlaku, ktorý sa pred mojím odchodom do Humenného vrátil s vyloženými vagónmi do stanice. Poprechádzal som sa po nových nástupištiach a zhotovil prvé zábery dňa.

 Pohľad z prvého nástupišťa smerom k Humennému

Fotografia, na ktorú sa práve pozeráte, bola zhotovená 4. mája 2021 približne z rovnakého miesta ako predchádzajúci záber. Lokomotíva 757 021 odchádzala v tento deň s regionálnym expresom do Košíc, v pozadí vyčkával tandem motorových vozňov rady 812 na čas odchodu do Humenného a na manipulačnej koľaji pred ďalšou službou odpočíval pegas 751 056.

Prístup k druhému nástupišťu od staničnej budovy je úrovňový po prechodových mostíkoch cez dve koľaje. Jeden prechod bol po vybudovaní vyvýšeného nástupišťa zrušený a jazdy koľajových vozidiel cez prechodové mostíky dovoľujú novozriadené návestidlá. Na snímke tiež môžeme pozorovať ešte nedokončené trolejové vedenie.

Ako prebiehalo križovanie a predchádzanie vlakov osobnej dopravy v Strážskom pred elektrifikáciou je zachytené z kabíny rušňovodiča 31. mája 2018. V ľavej časti záberu odchádza do Humenného rýchlik Zemlín, vpravo je po výstupe a nástupe cestujúcich pripravený na odchod Rex do Košíc a po odhláške za rýchlikom bude pokračovať v ceste do Humenného osobák z Prešova.

Príjemným spestrením dvojhodinového pobytu na stanici v Strážskom bol príchod manipulačného vlaku zo smeru Vranov nad Topľou a následný posun s celou súpravou cisternových vozňov na vlečku chemickej fabriky Chemko Strážske. Trakciu zabezpečoval rušeň 751 056.

I na tejto snímke je zachytená lokomotíva 751 056, ktorá tlačí prebraté vozne po obsluhe vlečky späť na koľajisko stanice. Po aktivácii nového zabezpečovacieho zariadenia stavadlo zdokumentované v pravej časti záberu prestalo slúžiť svojmu účelu.

Okolo plne funkčného stavadla č.1 prechádzal 10. októbra 2000 osobný vlak 9110 vedený vtedy prešovskou lokomotívou 754 032, ktorú čakalo 60 kilometrov poctivej roboty, než dopravila súpravu do metropoly Šariša.

DMJ 861 001 odchádzala zo Strážskeho ako osobný vlak 9112 do Prešova.

Na nasledujúcich dvoch snímkach je zachytený vyššie spomínaný pracovný vlak s motorovým rušňom 740 572 a plošinovými vozňami po návrate z trate do stanice. Po odvesení lokomotívy od vozňov táto preposunovala k návestidlu na humennskom zhlaví okolo manipulačného vlaku smerúceho do Vranova nad Topľou, ktorý bol v tom čase už pripravený na odchod a vyčkával na príchod protismerného osobného vlaku 9111.

Pri prezeraní fotografií určite nikomu neunikol pohľad na množstvo uložených koľajníc v koľajisku. Sú pripravené na vybudovanie traťovej koľaje v úseku medzi Strážskym a Bánovcami nad Ondavou, resp. koľají v železničnej stanici Michalovce po ukončení prác na železničnom spodku a iných objektoch. Celkom nečakane sa mi podarilo zdokumentovať ich prepravu 25. februára 2025 medzi Malou a Veľkou Lodinou. Vedenie vlaku mal na starosť Vectron 193 762, za ktorým sa viezol rušeň 740 892.

Čas vyhradený pre pobyt v Strážskom sa naplnil, čoho dôkazom bola na šiestu koľaj vchádzajúca novozámocká DMJ 861 024 ako osobný vlak 9111 z Prešova do Humenného. Nastúpil som do súpravy, kde som sa potešil príjemne vykúrenému interiéru, pretože silnejúci vietor na stanici bol čoraz nepríjemnejší a po krátkej desaťminútovej jazde s jednou zastávkou v Brekove vlak zastavil v cieľovej stanici.

Zo súpravy som vystúpil v čase, keď pri staničnej budove na prvom nástupišti končila tlačová beseda Železničnej spoločnosti Slovensko na tému Obnovenie osobnej vlakovej dopravy v okrese Humenné. Novinárom a účastníkom mítingu sa prihovorili zástupcovia z Ministerstva dopravy SR a vedenia Železničnej spoločnosti Slovensko. V ich prítomnosti boli slávnostne vypravené pravidelné vlaky do Medzilaboriec a Stakčína a po ich odchode sa pozvaní hostia a novinári presunuli motorovou jednotkou 861 015 do zmodernizovaného rušňového depa.

 

Humenská stanica plná motorových jednotiek rady 861 v počte, ako sa bežne schádzala pred dopravnou kanceláriou pred začatím elektrifikácie (uprostred snímky v pozadí postávajú účastníci tlačovej besedy). Nasledujúca pohľadnica zachytáva bežnú prevádzkovú situáciu v Humennom 15. júla 2017.

Obr:He16 Momentka z prvého peróna: vľavo stojí 861 015 pred posunom do depa, ďalej 861 002 smerujúca do Medzilaboriec, v pozadí čaká na odchod 861 004 do Stakčína a 861 024 úplne vpravo odpočíva medzi výkonmi na obrate 9111/9116 z/do Prešova.

861 015 odchádza do depa.

Netrpezlivo očakávané obnovenie osobnej železničnej dopravy síce nastalo, ale úplne hotovo v Humennom ešte nie je. Ako je vidieť na predchádzajúcej fotografii, zostáva napr. uviesť do pôvodného stavu priestor so zámkovou dlažbou, pred rekonštrukciou cestujúcimi veľmi využívaný, či dokončiť bezpečnostné nátery na stožiaroch staničného osvetlenia. Pracovalo sa aj na prístupovej komunikácii k novej autorampe, ktorej poloha je po novom situovaná ďalej od staničnej budovy smerom k depu. Celý priestor po ukončení stavebných prác získa celkom určite dôstojnejší vzhľad, než aký mal v nedávnej minulosti.

Pohľad na novú autorampu s nástupišťom. V pozadí sú vidieť prístrešky THÚ v obvode rušňového depa, kam sa presunie čistenie a údržba osobných vozňov donedávna vykonávaná z veľkej časti na dopravných koľajách stanice.

 Pôvodné umiestnenie autorampy je zdokumentované na fotografii s muzeálnym Sergejom 781 312, ktorý odchádzal 15. júla 2017 na akciu. Vedľa stojaci rušeň 757 021 vyčkáva na odchod s regionálnym expresom do Košíc.

 Pohľad zo staveniska na staničnú budovu a vodárenskú vežu 20. marca 2023.

 Po skončení tlačovej besedy a odchode pravidelných vlakov nástupištia na krátko osireli. Nasledujúci snímok zobrazuje, ako vyzeral tento priestor 12. novembra 1996 po príchode motorového vozňa 850 002 s meracím vozňom GPK ŽSR.

 Kľud v stanici však netrval dlho. O niekoľko desiatok minút k druhému nástupišťu na prvú koľaj vchádzal osobný vlak 9412 zo železničnej stanice Stakčín…

a krátko na to prišiel i osobný vlak 8912 z Medzilaboriec, na ktorom sa predstavila ďalšia novozámocká jednotka 861 007.

DMJ 861 007 svojou prítomnosťou v Humennom spolu s vyššie spomínanou 861 024 sú pre mňa novinkou a obohatili môj fotoarchív koľajových vozidiel. Na tomto zábere sú zhodou okolností zdokumentované spoločne.

Pod novo pribudovaným prístreškom k pôvodnému sa ukrýva schodisko do podchodu na druhé nástupište a tiež výťah pre imobilných cestujúcich, na ktorého služby si zatiaľ cestujúci musia počkať. Interiér prístavby vidíte na tejto fotografii.

 Taktiež 20. marca 2023 boli zdokumentované výkopové práce počas výstavby podchodu k nástupišťu.

O rok neskôr je nástupište s podchodom hotové a kompletnou obnovou prešlo i celé koľajisko stanice. Na jednej z koľají určených pre nákladnú dopravu čakala na ďalšie využitie súprava určená na montáž trolejového vedenia.

Ani staré depo neprišlo skrátka. Zanedbané koľajisko bolo rekonštruované, aby mohlo naďalej slúžiť napr. na odstavovanie koľajových vozidiel traťového hospodárstva. Stavebné práce v tejto časti koľajiska sú zdokumentované na ďalšej fotografi dňa 20. marca 2025

Staré depo ešte pred začatím rekonštrukcie a elektrifikácie dobre poslúžilo pri modernizácii rušňového depa na dočasné depovanie muzeálnych vozidiel Podvihorlatského železničného spolku. Na snímku zhotovenom 2.decembra 2021 sú v popredí zachytené motorový vozeň 811 015 a vozeň BDs.

Pred očami verejnosti zo strany koľajiska zakrývali urastené stromy a plechový prístrešok dnes už vzácny zauhľovací výťah. Dreviny sú odstránené a prístrešok bude aj naďalej poskytovať úkryt koľajovým vozidlám pred nepriazňou počasia.

Po necelej hodine a pol som sa presunul opäť motorovou jednotkou 861 024 na zastávku Brekov. Keď som tam naposledy prišiel pešo zo Strážskeho (pešo preto, lebo som bol zvedavý, ako napreduje stavba v úseku do Humenného), zastávka bola zmenená na nepoznanie. Stavenisku dominovali trakčné podpery, pri oboch koncoch bývalého perónu boli vykopané veľké jamy, v ktorých sa začínali črtať základy nových priepustov, betonovali sa základy nástupišťa a murovanej čakárne pre cestujúcich nebolo ani pamiatky. Predpokladal som vynovenie zastávky v pôvodnej dĺžke, no po dokončení je nástupište predĺžené smerom k Strážskemu, podľa projektu na 240 m.

Pohľad na trať a časť nástupišťa smerom k žst. Strážske. Odstránením náletových drevín vznikli pre fotografov vlakov nové atraktívne miesta, z ktorých sa dajú od rána do neskorého popoludnia zhotoviť snímky vlakov so zrúcaninami hradu nad zastávkou. Vyfotografovaný mladý orech výrub a následnú úpravu terénu po ukončení stavebných prác prežil takmer bez úhony.

DMJ 861 005 idúca ako vlak 9115 z Prešova bola zachytená objektívom fotoaparátu pri brzdení do zastávky Brekov, poslednou pred cieľovou stanicou Humenné.

 Ďalšia fotografia z marcového výletu v roku 2023 zachytáva stavebné práce na priepuste a nástupišti v Brekove.

Počas viac ako hodinového pobytu v Brekove som si prešiel a fotograficky zdokumentoval blízke okolie. Priepust približne v km 59,5 bol vybudovaný ako novostavba (rovnako ako všetky ostatné priepusty a mostíky na rekonštruovanej trati). Záber na stavenisko smerom k Humennému dokumentuje stav 20. marca 2023. Hotové dielo je zachytené na nasledujúcej snímke.

Na snímke orientovanej smerom do Strážskeho sa pred brekovskou zastávkou predstavuje oddielové návestidlo Lo59, za ním sa nachádza v tesnej blízkosti nástupišťa nový typ priecestného zabezpečovacieho zariadenia so závorami.

Po štyroch hodinách nepretržitého chodenia som vyhladol. Keďže výlet doposiaľ prebiehal podľa plánu, spokojne som sa rozložil na peróne na fungl novej lavičke a v pokoji poobedoval zo svojich zásob. Vzhľadom na vynikajúci medzičas a priaznivé počasie som sa zo zvedavosti rozhodol vrátiť domov okľukou cez Bánovce nad Ondavou a Košice. Dva autobusy náhradnej dopravy idúce načas svojou kapacitou počtu cestujúcich postačovali. Pohodlne som sa usadil pri okne a pozoroval, čo je nového na rekonštruovanej trati. Medzi Petrovcami nad Laborcom a Michalovcami sú na to podmienky, trať a cesta vedú v blízkosti súbežne, vegetácia je zatiaľ bez lístia a zväčša dosť preriedená. Stojace, v slnečnom svetle ligotajúce sa podpery trolejového vedenia nešlo prehliadnuť a všeobecne sa dá povedať, že sa intenzívne pracovalo na železničnom spodku a iných stavebných objektoch ako na trati, tak aj na železničnej stanici v Michalovciach. Príchod do Bánoviec nad Ondavou bol s prehľadom taktiež načas a prestup do regionálneho expresu 1912 prebehol hladko. O niekoľko minút som vystúpil v Trebišove, kde som v priebehu dvoch hodín zhotovil posledné zábery dňa a po príchode vlaku REx 1914 pokračoval bez ďalších fotozastávok v ceste domov.

Ako prvý sa dostal do hľadáčika fotoaparátu odstavený rušeň 752 046.

Dopravu cestujúcich medzi železničnými stanicami Trebišov a Michaľany zaisťujú motorové vozne radu 812. Na snímke je zachytená dvojica 812 062 a 061 ako osobný vlak 9020 do Michalian.

 Za stožiarom trakčného vedenia a zarážadlom čakal na ďalšie nasadenie do služby motorový vozeň 812 064.

Pre záťaž od manipulačného vlaku si prišla dvojička 131 047/048. Na snímke prvá koľaj od staničnej budovy je širokorozchodná. V duchu som dúfal, že sa mi konečne podarí zachytiť jazdu širokorozchodného nákladného vlaku v obvode trebišovskej stanice, no ani tentoraz sa tak nestalo. Viacej šťastia som mal rok pred tým 20. marca 2024, kedy sa mi podarilo z nástupnej plošiny posledného vozňa vyfotografovať postrkujúcu dvojičku E 469.5018/017 na širokom rozchode niekde v úseku medzi Slancom a Trebišovom.

 Súbeh tratí širokého (1524 mm) s loko E 469.5018 (125 818) a normálneho rozchodu (1435 mm).

Medzi stanicami Strážske a Humenné je vzdialenosť približne deväť kilometrov. Ako už bolo v úvode článku uvedené, 10. marca 2025 sa vrátili osobné vlaky na trate v okolí Humenného. Týmto krokom časť vynaložených prostriedkov na obnovu železničnej infraštruktúry priniesla prvé výsledky. No do ukončenia stavby a začatia elektrickej prevádzky v celom 33 kilometrov dlhom úseku z Bánoviec nad Ondavou do Humenného bude potrebné vykonať ešte veľa práce. Prajem stavbárom a zúčastneným firmám, aby sa im včas podarilo splniť zámery projektantov k plnej spokojnosti nie len investora, ale najmä cestujúcej verejnosti.

Text a neoznačené foto: © Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Do Humenného opäť vlakom

Altsohler zo dňa 17.3.2025 21:17

Spolupracovník

Pekný článok aj fotky.
Autorovi šťastie doprialo aj čulú premávku v Strážskom. Ja som to šťastie nemal, keď som tieto pre mňa exotické končiny pred skoro 15 rokmi prešiel, v Strážskom „chcípnul pes“. Robil som niečo v Humennom a ubytovanie som našiel v Strážskom, tak som denne pendloval. Odvtedy všetko zmenené na nepoznanie…
Podobne ako autor som raz šiel pešo do Brekova, ale z Humenného, cez hrad Jasenov a po ľavom brehu Laborca, ktorý som potom k zastávke vlaku musel prebrodiť…
Problém Strážskeho bol, že stanica nemala autobusové spojenie od vlakov s centrom, neviem či sa to zlepšilo.
Žiadne 861 vtedy, zo Strážskeho som sa vracal cez Prešov ešte v prívešáku 011 Sedel som na predstavku na sklopnom sedadle ako v panoramtickom vozni a pozoroval ubiehajúcu krajinu, aj Hanušovský viadukt.
Dúfam, že humenského Švejka nechali tam kde bol.

Reagovať

Sklicko zo dňa 18.3.2025 18:18

Dik za peknú reportáž

Reagovať

Sklicko zo dňa 18.3.2025 18:21

Dik za peknú reportáž. Príprava na 25 kV sa robila?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *