Váš železničný portál
Registrovať sa

Dnes začalo premávať Pendolino, záujem bol veľký

Tlačové správy 10.12.2006 12:46 Michal Smalo Zobrazené: 1070

Z bratislavskej Hlavnej stanice dnes pred šiestou hodinou prvýkrát oficiálne vyrazil vlak pendolino na spoji SC Slovenská strela do Prahy. Súprava síce nebola preplnená, na nedeľu ráno však bol pomerne slušne obsadený, povedal ČTK hovorca spoločnosti České dráhy Aleš Ondrůj. Zaradenie rýchlovlaku je jednou z najvýraznejších noviniek nového grafikonu, ktorý na slovenských železniciach platí oddnes. „Všetko prebehlo bez problémov,“ dodal hovorca. Okrem bežných cestujúcich sa podľa Ondrůja odviezol napríklad aj starší muž, ktorý si cestu pendolinom daroval na svoje narodeniny.

Trasu medzi Bratislavou a Prahou so zastávkou v Kútoch, Břeclavi, Brne a Pardubiciach zvládne vlak za 3 hodiny a 49 minút. Zo hlavného mesta Slovenska bude odchádzať každý deň o 5:41 ráno a do českej metropole dorazí o 9:30. Počas prvej cesty rýchlovlak dorazil o štyri minúty skôr. „Je tu teda priestor na ďalšie zrýchlenie medzi Bratislavou a Prahou,“ poznamenal hovorca.

Spoj sa z pražských Holešovíc vracia o 18:26 a príchod do Bratislavy má naplánovaný na 22:13 večer. Priemerná rýchlosť vlaku presiahne 105 kilometrov za hodinu, pričom maximálne dosiahne 160 kilometrov za hodinu. Jednosmerný lístok vyjde na 669 slovenských korún (496 Kč).

Pendolino malo na Slovensko jazdiť už od konca marca. Odklad si však vyžiadali České dráhy, dôvodom boli problémy s chýbajúcou dokumentáciou o technickej spôsobilosti vlaku. Slovenským cestujúcim sa vlak prvýkrát predstavil v polovici novembra, keď si ho mohli v Bratislave prezrieť a skúšobne sa aj odviesť do Prahy.

Zdroj: ČTK, Bleskovky

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Dnes začalo premávať Pendolino, záujem bol veľký

swingo zo dňa 10.12.2006 12:52

No konečne už jazdí. Prajem veľa šťastných kilometrov bez nehody.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *