Váš železničný portál
Registrovať sa

Děti zkoušely vykolejit vlak, stavěly zátarasy

Česká republika 21.4.2006 12:20 Juraj Streber Zobrazené: 1179

Strojvedoucí vlaku z Jablonce nad Nisou do Liberce si včera všiml klády položené na kolejích. Naštěstí vlak dobrzdil a zabránil tak možnému neštěstí. Kromě dřeva kdosi nastražil na trať například kbelíky s cihlami. Policie našla viníky opodál – děti tu stavěly další zátaras. „Nedá se vyloučit, že by vlaky po najetí do klády vykolejily,“ uvedl systémový specialista Českých drah Jindřich Berounský.

Strojvedoucí zahlédl překážku v půl páté odpoledne kousek před Prosečí. Vlaková četa kládu a kbelíky odstranila a přivolala policisty. Ti objevili skupinku dětí, které pracovali na dalším zátarasu na koleji, po níž měl jet vlak v opačném směru.

Nyní vyšetřujeme, jestli vlak mohl vykolejit. Pokud ano, pak by šlo o obecné ohrožení se sazbou tři až osm let vězení. Dětským pachatelům ale trestní stíhání podle zákona nehrozí,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Na tratích mezi Libercem, Tanvaldem a Harrachovem se v posledních patnácti letech odehrála celá řada útoků na vlaky. Žádný z nich naštěstí neskončil tragicky.

Loni v březnu poškodila betonová patka s vyčnívající železnou trubkou osobní vlak na železniční trati v Liberci-Rochlicích. Při nehodě vznikla škoda za několik desítek tisíc. Před pár lety kdosi spustil na vlak betonovou skruž, na vagony létaly také velké kameny nebo hořící louče.

„Vlaky tu projíždějí hustě osídlenými oblastmi a za terč si je bohužel často vybírají děti. Většinou si neuvědomují, do jak nebezpečné hry se pouštějí,“ podotkl Berounský.

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *