Váš železničný portál
Registrovať sa

Desatoro ČD prišlo žiaľ neskoro

Česká republika 21.6.2006 19:00 Juraj Streber Zobrazené: 1064

Ani vydanie desatora vhodného správania sa na Českej železnici nezabránilo ďalšiemu nešťastiu. Predvčerom našiel smrť pod kolesami vlaku iba 5 ročný chlapec, ktorý z neho vypadol… Zúfalá matka, polícia a ČD sa teraz obviňujú kto nešťastie zavinil… Matěj se zabil pádem z vlaku, dráhy vinu odmítají

Pitva vyloučila, že by se někdo podílel na smrti pětiletého Matěje Chrásteckého. Podle policie chlapec zemřel v pondělí po pádu z vlaku. MF DNES zjistila, že se dveře vozu daly otevřít za jízdy. Dráhy se brání tím, že pětileté dítě nesmí cestovat bez dozoru.

Výsledky pitvy jsou jasné. Matěj zemřel minulý týden v pondělí na následky mnohočetných poranění, která odpovídají pádu z vlaku. Také doba úmrtí tomu podle soudních znalců nasvědčuje.

„Cizí zavinění nebylo zjištěno,“ uvedla z protokolu o pitvě mluvčí olomouckých policistů Jitka Dolejšová.

Policie podle ní prověřuje případnou trestněprávní zodpovědnost chlapcovy matky. Tím, že šel Matěj na záchod sám, mohla zanedbat dohled nad dítětem. Shánět se po něm začala nejdříve po deseti minutách.

Z nezodpovědnosti viní Matějovu matku také České dráhy. Děti do šesti let věku mohou vlakem cestovat jen pod dozorem starší osoby. „Pokud se pětileté dítě ocitlo ve vlaku bez dozoru, je to porušení přepravních podmínek,“ zdůrazňuje mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Dráhy: Matka se na nás vůbec neobrátila

Matěj odešel z kupé sám na záchod. Matka jej už více neviděla. Podle Ondrůje se měla ještě ve vlaku obrátit na personál a upozornit ho, že postrádá dítě. Průvodčí by na místě rozhodl, jestli se vlak má například okamžitě zastavit.

„Pokud by matka kontaktovala vlakový personál neprodleně, vlak by byl odstaven ve stanici Olomouc a okamžitě by bylo zahájeno pátrání,“ řekl iDNES mluvčí drah Ondrůj.

Podle něj se České dráhy o zmizení malého pasažéra dozvěděly až pozdě večer od policie, která se na ně obrátila s žádostí o výslech průvodčího.

Františka Chrástecká se na policii obrátila kolem 18. hodiny, tedy více než tři hodiny poté, co její syn zmizel. Policejní mluvčí Jitka Dolejšová uvedla, že do té doby matka chlapce hledala sama.

Dveře vlaku se daly otevřít

Tělo malého Matěje kriminalisté našli v pondělí nedaleko kolejiště u obce Střeň na Olomoucku. Po chlapci pátrali týden.

Policie předpokládá, že chlapec vypadl z vlaku. Podle drah je to téměř vyloučené. „Dveře jsou blokovány od rychlosti pěti kilometrů v hodině,“ tvrdí mluvčí Aleš Ondrůj. „Ani dveře s nášlapným panelem nejde otevřít za jízdy,“ argumentuje.

Vlaky ale nejsou pokaždé tak bezpečné, jak vedení drah tvrdí. U jedoucí soupravy někdy dveře za jízdy otevřít jdou. Redaktoři MF DNES to v úterý ověřili přímo na trati, kde se z vlaku ztratil pětiletý Matěj Chrástecký.

Foto/info zdroj: iDNES

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *