Váš železničný portál
Registrovať sa

Deň otvorených dverí vo Výhrevni Vrútky – II. časť

Reportáže 10.6.2006 14:50 Martin Zobrazené: 3656

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí, sa dňa 3. júna 2006 v sobotu uskutočnila v priestoroch Vrútockej Výhrevne akcia pod názvom „Deň otvorených dverí Výhrevne Vrútky“. Počas tejto akcie boli sprístupnené nielen deťom, ale aj ich rodičom a vlastne všetkým záujemcom o historickú železničnú techniku všetky exponáty Výhrevne Vrútky. Celý článok zobrazíte po kliknutí na tlačidlo „viac“. Prípravy na túto akciu neboli zanedbateľné, čo potvrdili aj členovia spolku Výhrevne Vrútky. Keďže tentokrát šlo o veľa, tak organizátori si na príprave tejto akcie dali záležať, veď v hre bola jazda mimoriadnych parných vlakov zo Žiliny do Vrútok a množstvo iných vystavených exponátov. Návštevníkov, nadšencov ale aj detských priaznivcov zaujala jazda mimoriadnych parných vlakov, ktoré boli ťahané tunajšími rušňami 475.196 (Šľachtičná) a 556.036 (Štoker). Pred podniknutím takejto mimoriadnej jazdy boli už v skorších ranných hodinách prepravené tieto rušne spolu s požiarnym vlakom na čele s Bobinou E499.047 do Žiliny, kde ich už čakali dve súpravy plné netrpezlivých cestujúcich, ktorí sa tešili na spanilú historickú jazdu v kúdoloch dymu.

Súprava historického Rv vlaku práve vyráža z Vrútok do Žiliny. (foto: Mysxo_SN)

Najväčším lákadlom všetkých zúčastnených ale hlavne fotografov, bola súčasná jazda týchto dvoch historických parných vlakov v úseku Žilina – Vrútky. Za pätami týchto parných vlakov bol požiarny vlak, ktorý sledoval prípadný požiar po týchto rozžeravených rušňoch.

Historické parné vlaky prechádzajú Strečnom. (foto: peto5o)

Šlachtičná tesne pred vjazdom do prvého strečnianskeho tunela. (foto: mernoše)

„Šlachta“ spolu so „Štokym“ prechádzajú údolím popri Váhu pred ďaľším tunelom. (foto: Djexpres)

Sychravé počasie viac prialo požiarnikom ako fotografom, čo personál požiarneho vlaku aj ocenil, pretože sa s požiarom nemusel ani popasovať.

Požiarny vlak na čele s „Bobinou“ E499.047 prechádza údolím Veľkej Fatry. (foto: Djexpres)

Na príchod týchto vlakov do Výhrevne, už čakali návštevníci ale aj organizátori aby sa oficiálne mohol zahájiť začiatok akcie. Pri výstupe z vlaku bolo možné vidieť množstvo úsmevom vyžiarených a šťastných tvári. Návštevníci boli takí zvedaví čo tu všetko nájdu, že ani sekundu nečakali a rozbehli sa medzi vystavené exponáty.

Ako zísť dole z „Antona“ alebo načo som sa škriabal hore? 😀 (foto: peto5o)

Ta staršia generácia uprednostnila ponúkané občerstvenie a diskusiu s vlastnými kolegami, prípadne železničnými priateľmi. Medzitým sa uskutočnil posun so súpravami a ich následné spojenie. Na čelo tejto spojenej súpravy bola pristavená Bobina E499.047, ktorá sa už nevedela dočkať na svoj mimoriadny výkon s osobným vlakom do Žiliny.

V areáli výstaviska bolo viacero exponátov, medzi ktoré patrila aj železničná a požiarna technika. Viacerých zarazilo to, že medzi vystavenými exponátmi nenašli náš dieselový prototyp 755.001 (Tatranský orol).

Po prechádzke areálom, ktorú si asi nikto nenechal ujsť, si každý fotograf zvečnil svoje najobľúbenejšie exponáty. Čas do odchodu mimoriadneho osobného vlaku do Žiliny, drvivá väčšina priaznivcov využila na výmenu svojich železničných zážitkov. Keďže čas, bol nekompromisný tak, väčšina návštevníkov sa presunula do súpravy mimoriadneho osobného vlaku smerujúceho do Žiliny.

Dvojica „Segejov“ T679.1168 a T679.1365. (foto: Djexpres)

Zvyšná menšia časť priaznivcov, ktorá zostala v areály Výhrevne, si ešte vychutnala tú historickú vôňu vystavených exponátov. Viacerí podotkli, hlavne ta staršia generácie, že takáto osem vozňová súprava osobného vlaku na čele s rušňom E499.0, bola kedysi normálnym javom. Lenže ako skonštatovali toto všetko, je už len minulosť. Tento osobný vlak zastavoval v každej zastávke až do Žiliny, kde súpravu rozdelili a odstavili. Historická „Bobina“ sa v Žiline dlho nezdržala a uháňala späť do Výhrevne ako rušňový vlak (Rv).

Historický vlak do Žiliny zastavil v žst. Vrútky na 6. koľaji. (foto: peto5o)

Historický vlak pred odchodom zo zástavky Strečno pokračuje do Žiliny. (foto: Djexpres)

Tu ju už čakali organizátori, ktorých ešte čakalo množstvo práce s ukončením akcie a spätné zatlačenie exponátov do priestorov dielní. V mene všetkých návštevníkov a redakcie RAILPAGE.NET, chceme poďakovať organizátorom a spoluorganizátorom, ktorými boli ŽSR, ZSSK, ZSSK CARGO a OKV Martin za veľmi dobre zvládnutú akciu.

„Bobina“ E499.047 sa s nami lúči a onedlho sa stráca v útrobách tunela. (foto: Djexpres)

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
sa zobrazí po kliknutí

Text: Michal Repko, Andy
Foto: peto5o, mernoše, Djexpres

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Deň otvorených dverí vo Výhrevni Vrútky – II. časť

Juraj Streber zo dňa 10.6.2006 19:43

montoya dava dole klobuk pred sampionom Alonsom Djexpresom 😀

Reagovať

754055 zo dňa 10.6.2006 20:01

Skvelá reportáž !
Je fakt škoda, že nevystavovali, či už Orla, tak aj 182.133. Inak Orol bol „zagarážovaný“ vzadu v hale pri točni. 🙁

Reagovať

Michal Repko zo dňa 10.6.2006 20:58

Ad. Djexpres

Fakt klobuk hore, pekne si to zvladol s tym rozclenenim toho textu, a tak si sa toho bal….

Aj tie fotky su super…. ked sa chce tak to ide

😀

Reagovať

strnda zo dňa 10.6.2006 21:04

Pěkná reprotáž a ještě hezčí fotky. Musela to být paradní akce, z toho co jsem četl mě to nadchlo, je to moc pěkně napsané. Ti co na těchto strojích si určitě zaspomínají na staré časy pří pohledu jak dvě páry jedou souběžně. Ta fotka je moc pěkná. Musela to být nádhera být u toho a slyšet tu dravost strojů.
Škoda že k tomu není video. (těch pár jak jedou souběžně)

Reagovať

ACLine zo dňa 10.6.2006 22:15

Noooo, „Orla tatranskeho“ vystavovat nemohli lebo Sokol nemohol prist 😀

Reagovať

Martin Betak zo dňa 11.6.2006 8:20

😮 To som si ani nevšimol, že tam nebola 182.133 a pritom sú to moje obľúbené stroje.. Tiež sa mi zdalo že tam niečo chýba, ale v tom zhone si to človek ani nevšimol 🙁

Reagovať

okuliarnik zo dňa 9.7.2007 2:34

naparádu foto

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *