Váš železničný portál
Registrovať sa

Čo je s jednotkami ,,Panter“ radu 660?

AktualityReportáže 22.9.2020 18:30 Mates Pleško Zobrazené: 3645

Na začiatku februára, tesne pred parlamentnými voľbami ukázala Železničná spoločnosť Slovensko cestujúcej verejnosti nové regionálne jednotky radu 660 z produkcie Škoda Transportation v spolupráci so ŽOS Trnava pre žilinský a trenčiansky región o čom sme vás informovali aj v aktualite. Spolu ich má ZSSK prevádzkovať 25 ks, v zložení 13 trojčlánkových a 12 štvorčlánkových. Ako sa vyjadril predseda predstavenstva ZSSK p. Filip Hlubocký pri prezentácií jednotky, s nasadením do skúšobnej prevádzky prvých kusov sa plánovalo pred začiatkom letnej sezóny po absolvovaní testov na okruhu v českej Velimi a schvaľovacieho procesu na sieti ŽSR.

Od tej doby Váhom veľa vody pretieklo, letná turistická sezóna sa blíži ku koncu a jednotky ešte ani nezačali schvaľovací proces na sieti ŽSR. Niekoľko jednotiek sme mohli vidieť na ceste z čiech do Trnavy, alebo pri skúšobných jazdách na okruhu či šírej trati v Českej republike, u nás však vlastnou silou ešte nejazdili a čakajú odstavené v areáli ŽOS Trnava.

Doprava hláv 660.002/802 z Plzne do Velimi na skúšobný okruh. Foto: Michal Sovadina

Skúšobná jazda jednotky 660.002/802 medzi Vlkanečom a Golčovým Jeníkovem v júni 2020. Foto: Lukáš Růžička

Internetom kolujú rôzne informácie o tom, prečo jednotky ešte nejazdia a čo je za zdržaním ich nasadenia do prevádzky. O vyjadrenie sme preto požiadali priamo ZSSK, ktorá nám prostredníctvom jej hovorcu p. Tomáša Kováča odpovedala na otázky ohľadne situácie s jednotkami. Podľa slov Tomáša Kováča ,,Schvaľovací proces nových elektrických jednotiek Panter stále prebieha, aktuálne sa už blíži ku koncu. Veríme, že ku koncu roka bude prvých 6-7 elektrických jednotiek už voziť našich cestujúcich“

Pochopiteľne sme boli zvedaví aj na dôvod oneskorenia nasadenia do prevádzky, aj keď mnohím môže byť dôvod s ohľadom na súčasnú situáciu ohľadom pandémie vírusu COVID-19 jasné. ,,Nové EJ radu 660 čakal niekoľkomesačný schvaľovací proces na Železničnom skúšobnom okruhu a následne na tratiach manažéra infraštruktúry ŽSR. Vzhľadom na následné prepuknutie pandémie koronavírusu začiatkom roka sa tento schvaľovací proces neočakávane predĺžil“ uviedol Tomáš Kováč.

 

Rovanko nás zaujímalo, kedy cestujúca verejnosť môže počítať s nasadením do prevádzky s cestujúcimi: ,,Elektrické jednotky budú môcť prepravovať cestujúcich až po naplnení všetkých náležitostí v zmysle zmluvy a legislatívy SR. Predpokladáme, že k najbližšej zmene GVD v decembri nasadíme do prevádzky 6 až 7 kusov.“

Pýtali sme sa aj na to, koľko jednotiek má konzorciu Škoda Transportation a ŽOS Trnava vyrobených a pripravených na odovzdanie ZSSK: ,,Po komplexnej stránke žiadnu – prvé kusy sú už vyrobené, viaceré sú už na Slovensku, ale nie je možné ich zaradiť do ostrej prevádzky, na to je ešte potrebné splniť viacero krokov“ Z predošlého vyjadrenia je však zrejmé, že minimálne 6 až 7 kusov by malo byť pripravených zasiahnuť od decembra do prevádzky.

Na záver sme sa ešte zaujímali, či bude ZSSK nejakým spôsobom sankcionovať dodávateľa za oneskorené dodávky nových jednotiek: Sankcie budú vystavené, ak na to bude právny dôvod. S pandemickou situáciou sme ani my ani dodávateľ nepočítali, je to vec vyššej moci, preto oneskorené dodanie a nasadenie bude predmetom ďalšieho posudzovania“ uviedol Tomáš Kováč.

Dopravovanie jednotky 660 na prezentáciu do Vrútok. Foto: marcello.s

 

Vývoj situácie okolo jednotiek ZSSK budeme aj naďalej monitorovať. Podľa slov hovorcu Tomáša Kováča teda za predpokladu, že výrobca a ZSSK chcú stihnúť ich nasadenie do prevádzky v decembri 2020 sa s nimi čoskoro budeme môcť stretnúť na tratiach ŽSR minimálne pri testovacích jazdách za účelom schválenia o čom vás samozrejme budeme informovať.

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: Čo je s jednotkami ,,Panter“ radu 660?

dodojozef@imarknet.com zo dňa 24.9.2020 16:34

Dobrý podvečer sú to elegantné jednotky mal som možnosť sa zviesť v úseku Brno – Praha a späť .Tie štvorčlánkové sú ako stvorené na reg, rýchliky napr. Bratislava–B. Bystrica .Brt.-Žilina-Košice.

Reagovať

Volod zo dňa 24.9.2020 20:18

Stoji asi 5 ks za plotom v ŽOS Trnava týchto jednotiek a len sa presúvajú z miesta na miesto v rámci areálu……to sa s nimi deje……

Reagovať

vladoca zo dňa 25.9.2020 19:34

Návštevník

dodojozef… som zvedavý ako by sa ti páčilo cestovať v tejto “ elegantnej “ jednotke z BA do KE miesto desaťvozovej suprave.?

Reagovať

dodojozef@imarknet.com zo dňa 28.9.2020 12:55

Ahoj Návštevník asi sme sa nepochopili ja som myslel reg.. rýchliky Blava- Trenčín – Blava -Žilina. Žilina -Poprad -Košice. Na klasické rýchliky – trať Blava -Košice je to určite málo .

Reagovať

vladoca zo dňa 28.9.2020 14:44

Návštevník

Máš tam písané: Brt.-Žilina-Košice. Tak na to som reagoval.

Reagovať

tiger zo dňa 6.10.2020 6:44

Návštevník

Dalšie dva pantery dorazili teraz do Kútov.
Číslo 7 a 8.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *