Váš železničný portál
Registrovať sa

České železnice mezi nejnebezpečnějšími v EU

Česká republika 13.6.2006 6:10 Juraj Streber Zobrazené: 953

Česko má spolu s Polskem nejnebezpečnější železnice v EU, vyplynulo ze zprávy unijního statistického úřadu Eurostat. Ten zveřejnil údaje o počtu smrtelných nehod na kolejích za předloňský rok. Žebříčku kraluje Polsko, které si připsalo téměř pětinu obětí v EU. Česko je hned na druhém místě. Česká republika předstihla v počtu mrtvých další železniční velmoc – Německo, které v počtu smrtelných nehod skončilo na třetí příčce.

Na opačném konci tabulky je naopak Slovensko, i když čistý štít vykázaly jen Irsko a Lucembursko.

Jen necelou desetinu mrtvých na evropských kolejích tvořili cestující a železničáři. V Česku byl jejich podíl mezi oběťmi ještě nižší.

Většinu usmrcených srazil vlak: dvě třetiny životů připadly slovy Eurostatu na vrub „nehod způsobených pohybujícím se pohyblivým materiálem“, tedy lokomotiv, vagonů a drezín.

A více než čtvrtinu mrtvých zavinily srážky na přechodech – zde nejvíce lidí v celé Unii zahynulo v Německu a Česku. Sebevraždy byly ze statistik vyloučeny.

Celkem se v EU předloni odehrálo 9309 železničních nehod, 1958 lidí bylo vážně zraněno, 1483 zahynulo. Ale při hodnocení bezpečnosti statistici radí vztáhnout počet nehod a obětí k přepravním výkonům, kterým kralují německé a francouzské dráhy před Itálií, Španělskem a Polskem.

Zdroj: iDNES

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: České železnice mezi nejnebezpečnějšími v EU

strnda zo dňa 14.6.2006 21:16

Těžko se vysvětluje takovým chytrákům, co jezdí na přejezdech na červené blíkající světla, že rozjetý vlak nezastaví na 10 metrech. Pak to taky tak dopadá.
Stejně tak nechápu lidi, co naskakují do soupravy zavěšující se na odstavené vozy na nástupištích, jen kvůli tomu aby si mohli sednout. Pak přijdou v tom lepším případě o nohy a budou sedět do konce života na vozíku. Nebo ty co otvírají dveře před zastavením vlaku. Byl jsem svědkem jedné takové nehody na nádraží a můžu říct, že moc pěkný pohled nebyl dívat se na toho dotyčného do kolejiště. Asi by to potřebovalo vidět víc lidí aby si to uvědomili.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *