Váš železničný portál
Registrovať sa

České dráhy zahájily provoz vlaků v elektrické trakci na trati Kadaň – Karlovy Vary

Česká republika 28.5.2006 7:30 Juraj Streber Zobrazené: 1091

Dokončení elektrizace trati Kadaň – Karlovy Vary umožnilo zkrátit jízdní dobu spojů ČD přibližně až o 30 minut. Dokončení elektrizace mezi Karlovými Vary a Kadaní umožnilo výrazně zkrátit cestovní dobu mezi Chomutovem a Chebem z 2 h 22 minut na 1 h 51 min., tedy o plných 31 minut. V opačném směru z 2 hodin 21 minut na 1 hodinu 53 minuty, což znamená zkrácení o 28 minut. Toto podstatné zrychlení bylo zaneseno do jízdního řádu již v prosinci loňského roku s tím, že dálkové osobní vlaky ČD zatím neelektrizovaný úsek projížděly s tzv. přípřeží motorové lokomotivy, která byla v tomto úseku připojena před elektrickou lokomotivu. Nákladní vlaky pak byly taženy motorovými lokomotivami.

České dráhy provozují na 46 km dlouhé trati Kadaň – Karlovy Vary celkem 8 párů dálkových rychlíkových spojů, které jezdí v tzv. dvouhodinovém taktu a spojují většinou Cheb s Prahou (Moravou) nebo se severem Čech (Děčín, Liberec). Znamená to, že od nynějška rychlík vedený dvousystémovou elektrickou lokomotivou například na trase Cheb – Karlovy Vary – Chomutov – Praha pojede již v celém úseku bez jakékoli nutnosti přepřahování lokomotivy. Tím se pobyty ve stanicích snižují na minimálně dlouhou dobu potřebnou pouze k nástupu a výstupu cestujících.

Úsek trati Kadaň – Karlovy Vary je v síti českých železnic již sedmým vnitrostátním úsekem, kde budou nasazeny tzv. dvousystémové lokomotivy. Na trati dochází ke styku dvou napájecích soustav (střídavé a stejnosměrné) používaných v ČR a provoz je proto zajišťován hnacími vozidly, která jej umožňují pod oběma napájecíma soustavami. Trať Kadaň – Karlovy Vary byla současně poslední dvoukolejnou tratí v České republice, kde České dráhy provozovaly rychlíkové spoje vedené motorovými lokomotivami.

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *