Váš železničný portál
Registrovať sa

České dráhy prepravili viac cestujúcich

Česká republika 8.8.2006 23:00 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 1023

Za prvý polrok tohto roka, prepravili České dráhy, a.s. takmer o dva milióny cestujúcich viac ako vlani. Tržby z osobnej prepravy vzrástli medzi ročne o viac než 36 mil. Kč. Už za prvých šesť mesiacov prepravili České dráhy celkom 91,77 miliónov platiacich cestujúcich.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představuje nárůst počtu cestujících o 1,94 milionů – procentuálně o 2,2 % cestujících více. Při započtení bezplatných přeprav a přeprav za paušální úhradu přesáhl počet přepravených cestujících sto milionů a dosáhl hodnoty 100,85 milionů přepravených osob. Nárůst v případě tohoto ukazatele činil 2,8 %. Loni přitom České dráhy za stejné období přepravily 89,83 milionů platících cestujících respektive 98,08 milionů při započtení bezplatných přeprav a přeprav za paušální úhradu.

Vedle počtu přepravených osob rostly také tržby z osobní přepravy. Ty za prvních šest měsíců letošního roku činily 2, 380 miliardy Kč, což je oproti loňskému roku nárůst o 36,42 mil. Kč – tedy o 1,6 %.

Podobně pozitivní vývoj a ještě vyšší růstové ukazatele zaznamenala i nákladní doprava realizovaná pod značkou ČD Cargo – a to přes stále existující nerovné podmínky mezi silniční a železniční nákladní dopravou (pololetní výsledky budou prezentovány zvlášť).

Silný nárůst tržeb pokračoval i v měsíci červenci, a to především v návaznosti na zavedení nového silničního zákona aplikujícího tzv. bodový systém a nabídku služeb ČD, kdy řada cestujících, kteří před tím využívali k cestám především osobní automobil, začala dávat na dálkových spojích přednost spojům Českých drah. V některých klíčových stanicích ČD (s vysokým objemem prodeje dokladů do vzdálenějších destinací) tak tržby během července začaly růst meziročně až 25% tempem.

Za prvních šest měsíců letošního roku vzrostl také přepravní výkon, který činil celkem 3,48 miliardy oskm. Oproti loňskému roku tak tento ukazatel vzrostl o 6,7 %.

Vedle přepravních ukazatelů v osobní dopravě očekává společnost tento rok další pokračování pozitivního vývoje hospodaření, který by v letošním roce měl charakterizovat vyrovnaný provozní hospodářský výsledek. Snižuje se dále celkový počet zaměstnanců, který aktuálně činí přibližně 58 tisíc. Naopak výrazně roste produktivita práce na zaměstnance – během posledních tří let přibližně o 20 %. České dráhy tak zaznamenávají první výsledky hloubkových změn, kterými společnost prochází a jejichž dynamika se výrazně zvýšila po nástupu managementu v čele s Josefem Bazalou loni v květnu.

Zdroj: Tlačové správy ČD
Ilustračné foto na titulke: Michal REPKO (Mysxo_SN)
Upravil: Michal REPKO (Mysxo_SN)

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *