Váš železničný portál
Registrovať sa

České dráhy objednaly 50 lokomotiv Siemens Vectron MS pro maximální rychlost 230 km/h

Česká republikaTlačové správy 31.3.2022 9:18 Peter Dirga Zobrazené: 2222

Dnes podepsaly České dráhy se společností Siemens Mobility Česká republika smlouvu na nákup padesáti interoperabilních vysoce výkonných vícesystémových elektrických lokomotiv Siemens Vectron MS, které disponují maximální provozní rychlostí 230 km/h. Součástí smlouvy je full servis na 15 let. Lokomotivy jsou připraveny pro provoz na konvenčních i vysokorychlostních tratích. České dráhy je nasadí na mezistátní spoje do Německa, Rakouska, na Slovensko a do Maďarska. Dodávány budou postupně od prosince 2025.

Lokomotivy budou určeny pro vedení expresních spojů ve vnitrostátní a mezistátní dopravě na tratích s vysokou rychlostí, např. Praha – Berlín – Hamburk, Praha – Vídeň – Graz nebo Praha – Budapešť, kde jsou v provozu nebo se připravují traťové úseky s rychlostí 200 km/h a víc. Díky vysokému trakčnímu výkonu 6,4 MW, kterým lokomotivy Vectron disponují, budou dopravovat expresní vlaky rychlostí až 230 km/h. Tyto lokomotivy je možné používat nejen k tažení netrakčních jednotek či souprav osobních vozů, ale i jejich sunutí v módu push-pull, kdy jsou strojvedoucím ovládány z řídícího vozu v čele vlaku.

 

Výhodou je snadný a rychlý obrat vlaků v koncových stanicích, na hlavových nádražích či v úvraťových stanicích. To zvyšuje produktivitu vozidel i personálu, šetří čas cestujících i zjednodušuje provoz.

„S lokomotivami Vectron od společnosti Siemens máme velmi dobré zkušenosti. V současnosti provozujeme už 18 strojů a další používá naše dceřiná firma ČD Cargo. Věříme, že na ně navážou stejně příznivé reference i s další generací Vectronů s maximální rychlostí 230 km/h. Nasadíme je společně s 20 netrakčními jednotkami ComfortJet (pozn. obchodní název ČD pro nové netrakční jednotky z platformy Viaggio Comfort) a můžou jezdit i s českými railjety,“ říká Michal Kraus, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro servis.

„Nové lokomotivy Vectron se uplatní na linkách Praha – Hamburk, Praha – Vídeň – Graz nebo Praha – Budapešť. Všude tam je už zavedena nebo se chystá zavedení rychlosti 230 km/h. Díky moderním vlakům na rychlých tratích chceme oslovit další zákazníky, nabídnout alternativu k autům a letadlům s vysokým podílem produkce CO2 a posílit postavení železnice jako důležitého, moderního a pro životní prostředí šetrného dopravního systému ve střední Evropě,“ doplňuje Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

„Jsem rád, že ČD vstupují do epochy dopravy vlaků rychlostí 230 km/h s netrakčními jednotkami z platformy Viaggio Comfort a s lokomotivami Siemens Vectron. Rychlá a pohodlná doprava cestujících bezemisní a energeticky nenáročnou železnicí je v době, kdy je všeobecně velmi vnímána naléhavá potřeba oprostit dopravu od závislosti na spalování fosilních paliv, velmi důležitým krokem,“ říká Roman Kokšal, generální ředitel Siemens Mobility Česká republika.

Lokomotivy pro České dráhy budou vyrobeny v závodě Siemens Mobility v Mnichově-Allachu a postupné dodávky začnou v prosinci 2025. Kromě jednotného evropského vlakového zabezpečovače ETCS budou vybaveny digitální radiostanicí GSM-R a dálkovou diagnostikou. Lokomotivy disponují jmenovitým trakčním výkonem 6 400 kW a nejvyšší provozní rychlostí 230 km/h. Vzhledem ke své modulární koncepci budou lokomotivy vybaveny pro provoz v České republice, Německu, Rakousku, Polsku, na Slovensku a v Maďarsku a v případě potřeby bude možné kdykoliv doplnit pakety pro provoz v dalších evropských státech.

Společnost Siemens Mobility již prodala 1 327 lokomotiv Vectron celkem 61 zákazníkům. Lokomotivy Vectron dosud najely více než 500 milionů kilometrů a jsou v současné době schváleny pro provoz v Belgii, Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Dánsku, Finsku, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Srbsku, Slovensku, Slovinsku, Švédsku, Švýcarsku a Turecku.

 

Zdroj: ČD

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: České dráhy objednaly 50 lokomotiv Siemens Vectron MS pro maximální rychlost 230 km/h

dodojozef@imarknet.com zo dňa 31.3.2022 14:45

Dobrý deň ak nechceme zaspať dobu tak aj ZSSK musí uvažovať nad kúpou nových a moderných rušňov . Alebo čakať kto nám z okolitých spoločností prihodí vlak vyššej kvality aj z rušňom.

Reagovať

Tomáš zo dňa 31.3.2022 20:20

Na západe už vyraďujú vysokorýchlostné vlaky, možu ich zrekonštruovať v ZOS a predajú za cenu novej súpravy podobne ako to teraz robia s modernýzovanymi vozňami pre ZSSK. Konečne by sme mali svoj rýchlovlak ako susedné krajiny.

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 1.4.2022 22:27

Na ten nas 200 km koridorik BA – ZA netreba ziadne rekonstruovane zahranicne supravy. Rychlost 160 km/hod. zvladne Vetron s klasickou supravou. Len aby sa nam ten koridor nerozpadol, kym sa vybuduje nejaky dalsi uceleny usek…. 🙁

Reagovať

Bimbající zvoneček zo dňa 8.4.2022 0:52

Dodojozef:
No to budou zas vlaky ČD – konkrétně ComfortJety na 230 Km/h..
Taky tomu nerozumim…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *