Váš železničný portál
Registrovať sa

České Dráhy musí zpřístupnit svá depa konkurenčním dopravcům

Česká republika 9.2.2017 0:00 administrator Zobrazené: 3386

Majoritního dopravce České Dráhy a.s., čeká nepříjemné období: podle novely drážního zákona, která začne platit od dubna tohoto roku, dopravce bude muset poskytnout možnost využití svého technického zázemí i konkurenčním, soukromým dopravcům.

Podle informací deníku E15, budou mít konkurenční dopravci přístup k čerpacím stanicím, technickým dílnám, odstavným kolejím, fekálním kolejím a myčkám.

A jakkoliv bude možné, aby si stávající vlastník technického zázemí za poskytované služby nárokoval úhradu, přijde mi toto řešení poněkud zvláštní – mělo by být v zájmu každého dopravce, aby měl přístup k vlastnímu technickému zázemí. Případně by takové zázemí měl poskytovat subjekt zcela nezávislý na dopravcích tak, aby nemohlo dojít k nepříjemnostem.

A nepříjemnosti lze s jistotou očekávat: ČD totiž budou moci odmítnout poskytnout kapacitu jinému dopravci v případě, že kapacita stávajícího technického zázemí bude plně využita. Jiný dopravce si v takovém případě bude moci stěžovat k nezávislému dopravnímu úřadu – to ovšem nebude řešit podstatu problému: proč si dopravci nezajišťují a neprovozují své vlastní technologická zázemí?

A to nezmiňuji onen – prozatím fiktivní – drážní super úřad, který by měl o případných sporech rozhodovat. Blbé na tom vše je fakt, že tento úřad zatím nevznikl, a ani není jasné, kdo jej bude řídit – minulý týden proběhla českými médii zpráva, že o post předsedy tohoto drážního regulačního dozorového orgánu zájem není. Panuje totiž zcela oprávněná obava, že onen úřad, který je deklarován jako nezávislý, bude na politické vůli závislý až příliš.

Zjednodušeně, máme se na co těšit…

Článok pripravený v spolupráci s Dopravní Magazín

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: České Dráhy musí zpřístupnit svá depa konkurenčním dopravcům

Jaroslav Valkus zo dňa 10.2.2017 16:17

V článku je několikrát zmiňované, že by mělo být v zájmu každého dopravce zajistit si svá technologická zázemí a mít k němu přístup. Je to samozřejmě pravda, až na jeden detail. Až budou soukromí dopravci v Česku fungovat tak dlouho, jako státní dopravce (28. října 2018 tomu bude 100 let, co vznikly Československé státní dráhy), tak předpokládám, že to své zázemí budou mít také. Nejsem zatvrzelý fanda soukromých dopravců, jen se na věc dívám objektivně. A co se týká drážního úřadu, tak to je kapitola sama pro sebe a pro jinou diskuzi.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *