Váš železničný portál
Registrovať sa

České dráhy a Škoda Holding představily příměstskou jednotku 471 v novém nátěru a pokřtily ji jménem CityElefant

Reportáže 29.6.2006 21:20 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 2796

Při příležitosti oficiálního otevření nádraží Ostrava Svinov představily ČD a Škoda Holding příměstskou jednotku řady 471 v novém vnějším nátěru. Současně byla tato jednotka pokřtěna novým obchodním jménem CityElefant a představeno bylo také nové logo CityElefant. ČD před časem vyhlásily soutěž pro veřejnost právě s cílem vybrat vhodné jméno pro příměstské jednotky řady 471, které již v síti ČD jezdí v počtu 20 kusů, a to především v okolí Prahy. Výherce soutěže, který podle pravidel soutěže navrhl pro vlak jméno Elefant (předponu City doplnily České dráhy), se slavnostního křtu jednotky jménem CityElefant rovněž zúčastnil.


Výrobcem jednotek CityElefant je ČKD Vagonka se sídlem v Ostravě, dceřiná firma Škoda Holding a.s. Kč. Od platnosti nového jízdního řádu – 10. prosince 2006 – nasadí České dráhy dvě jednotky CityElefant na příměstské spoje na trase Opava východ – Ostrava – Český Těšín – Mosty u Jablunkova tak, aby se staly součástí konceptu rychlého spojení metropolí Moravskoslezského kraje s Prahou za dobu maximálně 3 hodiny 50 minut (v návaznosti na spoje SC Pendolino).


Pokřtění jednotky 471 obchodním jménem CityElefant navazuje na nový trend provozu nových vozidel u Českých drah, která vedle standardního číselného označení mají již také svá obchodní jména. Příkladem mohou být nové motorové jednotky regionova, stejně jako jednotky pendolino.


Elektrické jednotky řady 471 CityElefant jsou patrové nízkopodlažní soupravy, které nahrazují příměstské vlaky vyráběné v 60. a 70. letech. Významným způsobem změnily pohled na kulturu cestování v příměstské dopravě. Jednotky jsou klimatizovány. Nástupní prostor je řešen jako nízkopodlažní se snadným vstupem pro osoby se zdravotním postižením, staré lidi, maminky s kočárky nebo vozíčkáře. Těm slouží i speciální nástupní plošiny a bezbariérové toalety.


V oddílech jsou moderní pohodlné sedačky s textilním potahem. Vlak nabízí také místa pro cestující s jízdními koly. Díky zvýšené kapacitě soupravy ve srovnání s jednotkami ze 60. a 70. let bylo možné v části jednoho vozu nabídnout také místa 1. třídy pro náročné cestující.


Příměstské patrové jednotky s nízkopodlažním nástupem řady 471 budou České dráhy postupně využívat na všech příměstských tratích v pražské a v ostravské aglomeraci. V Praze se předpokládá jejich nasazení na průjezdné spoje přes centrum města, kde vytvoří obdobu rychlého vlakového spojení, které je známé z německých velkoměst pod označením S-Bahn nebo z Paříže pod označením R.E.R., lidově také označované jako rychlé metro. Soupravy jsou již nyní nasazovány na linky Pardubice – Kolín – Praha – Beroun a Praha – Roudnice nad Labem.


Do budoucna se s jejich nasazením počítá také na trasu Nymburk – Praha – Benešov a na rychlé osobní vlaky Praha – Kolín – Pardubice – Hradec Králové. Pro tento plánovaný rozsah dopravy bude třeba více než 50 moderních jednotek. V ostravské aglomeraci se předpokládá využití těchto souprav podobným způsobem na elektrifikovaných tratích procházejících centrem města a na tratích z Ostravy ve směrech Mosty u Jablunkova, Český Těšín, Opava a následně také Bohumín, Přerov.



Pro provoz na Ostravsku se v budoucnosti předpokládá využití nejméně patnácti třívozových jednotek.

FOTOGALERIE K ČLÁNKU

Foto: Strnisko Jiří
Zdroj: Tisková zpráva ČD

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: České dráhy a Škoda Holding představily příměstskou jednotku 471 v novém nátěru a pokřtily ji jménem CityElefant

Juraj Streber zo dňa 30.6.2006 3:20

Parada Jirko! Ako hovorite vy Cesi – smekam klobouk!!!

Reagovať

Unipuls zo dňa 30.6.2006 17:26

Zatím ty jednotky jezdí výhradně v okolí Prahy. U 22 se mluvilo jako o první jednotce do Ostravy, ale jelikož je příměstská doprava v okolí Prahy v technicky zcela tragickém stavu, bude to spíše ta Praha. Dokonce se už reálně uvažovalo o stažení dvou 451 z Olomouce zpět do Prahy a nasazení bobin v Olomouci, nulek i jedné ústecké jedničky. Ale nestalo se tak. Tempo roční obnovy jednotek v počtu nepřesahujícím počet prstů jedné ruky je neúnosně pomalé. Řada 451 z 60. let či o málo novější 452 je na hranici svých možností, navíc se i u ní radikálně snížil rozsah oprav. Celý systém příměstské dopravy se potácí nad vodou, soupravy jsou kráceny, při výpadku není náhrada, stav je víceméně ostudný. Ale to jsou jen známé důsledky odsouvání potřeb železniční dopravy ze strany vládní politiky, financí, veřejné správy atd. Takže to, co je tak bombasticky popsáno, je vlastně naprosté minimum, jinak to mohou ČD rovnou zabalit. Slovensko má výhodu v relativně novějších 460/560. Ale jejich čas také brzy přijde.

K samotnému vzhledu a názvu, nevím proč by mělo být SloníMěsto tím nejúspěšnějším, řekl bych, že jsem se učil o šikovnějších zvířatech 🙂 Snad kvůli své paměti, jednotky si asi budou moc dobře pamatovat, kdo a kdy jim ublížil a podle toho se odvděčí… Velké modré a červené plochy mi spíš připomínají lehátkové či lůžkové vozy, působí to dost tmavě. Pro příměstskou dopravu bych si představoval akčnější nátěr, když už má být nový. Čelo se mi líbí, celkově kulaté rysy zvýrazněné mírnými hranami.

No ale důležité jsou počty, takže co nejdříve co nejvíce, ať máme dopravu na úrovni 21. století a ne o 50 let zpátky. Naši výrobci umí, cestujících je dost, ale politici zcela zaspali, aby dodali podporu a pomohli financovat. Já vím, z BMW to tak na očích moc není…

Reagovať

okuliarnik zo dňa 9.7.2007 2:07

aspoň čosi sa robí , narozdiel od Slovenska

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *