Váš železničný portál
Registrovať sa

„Červený šarkan“ preletel cez Slovensko

Stručne z naších tratí... 10.6.2009 19:40 Marián Dujnič Zobrazené: 2364

  V nedeľu 7. júna 2009 prechádzal cez Slovensko ďalší vlak zložený z nových vozňov radu Sgns pre nemecký Railion. Na naše územie vstúpila zaujímavá súprava červených plošinových vozňov v úseku Rajka, MÁV – Rusovce, ŽSR. Vozne Sgns, vyrobila rumunská spoločnosť Meva so sídlom v podunajskom meste Drobeta – Turnu – Severin, ktorá patrí do skupiny International Railways Systems (IRS). Prepravu z Rajky až do Nemecka zabezpečoval rušeň 745.501 spoločnosti Railtransport, ktorý poznáme už z viacerých návštev na Slovensku. Aktualita obsahuje informácie o výrobcovi spomínaných vozňov, ale aj snímky z ich prepravy od našich fotoreportérov.

Slovensko (Tatravagónka), Poľsko (Greenbriar) a Rumunsko (IRS) sú v súčasnosti najväčšími producentmi železničných nákladných vozňov v Európskej únii. V západnej časti EÚ jestvujú len menší výrobcovia s ročnou produkciou menšou než tisícka nákladných vozňov.

Vozne Sgns, ktoré prechádzali uplynulý víkend cez Slovensko vyrobila spoločnosť Meva so sídlom rumunskom podunajskom meste Drobeta – Turnu – Severin, ktorá patrí do skupiny International Railways Systems (IRS). Ide o starú fabriku založenú v roku 1889, ktorá sa po modernizácii dostala na špicu európskych výrobcov nákladných vozňov.

Rumunské International Railways Systems (IRS) vyrába v súčasnosti nákladné vozne pre nasledovné dopravné firmy: AAE, Atir Rail, CB Rail, DB, Ermewa, ERR, GATX, GE Equipment Services, ÖBB, Srbské železnice, Railways, Touax Rail, Trenitalia, VTG a Millet. Obchodná divízia spoločnosti, ktorá sídli vo Švajčiarsku, sa dobre obracia. Rumunské podniky Meva, Romvag a Astra majú kapacitu naplnenú do konca roka 2010! Zvýšený záujem, napríklad o plošinové vozne, súvisí s nárastom kontajnerovej dopravy medzi Nemeckom a Beneluxom.

IRS založil v roku 2001 rumunský mediálny magnát Christian Burci. Ročná produkcia podniku Meva má v tomto roku dosiahnuť 1500 nákladných vozňov.

V čase globálnej ekonomickej krízy sú odberateľmi nákladných vozňov predovšetkým lízingové spoločnosti, z európskych menovite: AAE, Tovax Rail, VTG a European Rail. Navzdory kríze sa medzi odberateľmi nájdu aj železniční cargo operátori, konkrétne nemecký Railion patrí naďalej medzi ich masívnych odberateľov. V súčasnosti prebiehajú pre Railion dodávky vozňov Sgns z popradskej Tatravagónky (celková objednávka 600 vozňov) a zároveň rádovo rovnaký počet z rumunskej Mevy a Romvagu.

Parametre vozňov Sgns z Mevy: dĺžka cez nárazníky 19,74 m, hmotnosť neloženého vozňa 18 780 kg, nákladová hmotnosť 71 t, maximálna rýchlosť pri preprave s kontajnerom 100 km/h (prázdny 120 km/h), ložná plocha 1 155 mm nad TK.

„Zásielka“ vozňov Sgns na snímkach bola určená pre nemeckého nákladného dopravcu Railion. Ďalšie súpravy majú v najbližšom období nasledovať.


Rušeň 745.501 RailTransport prišiel do pohraničnej stanice Rusovce už v piatok 5. júna 2009.
Najbližšie dva dni robil spoločnosť Eurorunnerovi ER 20-005 slovenskej spoločnosti RegioRail.

Snímka Michal Póňa.


Rušeň 745.501 RailTransport v nedeľné predpoludnie 7. júna 2009 s vozňami Sgns v stanici Rusovce.
Snímka Michal Póňa.


Rušeň 745.501 RailTransport v nedeľné prdpoludnie 7. júna 2009 s vozňami Sgns v stanici Rusovce.
Snímka Michal Póňa.


Parametre plošinového vozňa Sgns pre nemeckého dopravcu Railion.
Snímka Michal Póňa.


Vlak prechádza bratislavskou Petržalkou pozdĺž Einsteinovej ulice neďaleko Auparku.
Snímka PhDr. Marián Dujnič.


Detail predošlej snímky evokuje predstavu „červeného šarkana“ …
Snímka PhDr. Marián Dujnič.

Za zákrutou už nasleduje estakáda k Diaľnično-železničnému mostu cez Dunaj.
Snímka PhDr. Marián Dujnič.


„Červený šarkan“ v oblúku medzi zastávkami Závod a Moravský Ján.
Snímka: PavelP.

Dovidenia!
Snímka: PavelP.

Súvisiaci článok:
Motorové rušne z bývalej NDR na našich koľajách

Autori snímok: 2009 © Michal Póňa, © PhDr. Marián Dujnič a © PavelP.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: „Červený šarkan“ preletel cez Slovensko

eminem zo dňa 10.6.2009 20:11

reportáž aj ked dost rétoricky komplikovaná sa mi páčila, fotky sú super prvotriedne a uhladené, len mi chýba vlastne čo sa dá na tých vozňoch vlastne voziť, niekomu je to asi samozrejmé ale ja fakt neviem.
mne to pripadá akoby tie vagóny boli ešte nedokončená, vhodné tak akurát na prepravu tankov alebo pásakov
dakujem za doplnujúce informácie 🙂 :slnko:

:byebye:

Reagovať

matias zo dňa 11.6.2009 5:07

podľa tých žltých sklopných fixačných prvkov sa jedná o vozne na prepravu nákladových jednotiek kombinovanej dopravy – veľkých kontajnerov – aj podľa označenia vozňa…

Reagovať

andersen zo dňa 11.6.2009 6:22

Lebo keď z Rajky do Kútov, tak toho Slovenska veľa neprešiel ! Jedine ten západný kút, Prešporok a Záhorí ! 💡

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *