Váš železničný portál
Registrovať sa

Celkom obyčajné fotografovanie

Fotoreportáže 2.6.2011 22:00 Pavel Chomjak Zobrazené: 3205

Pätnásteho mája 2011 skončili v Bratislave dvomi brilantnými finálovými zápasmi majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF. Niekoľko dní pre tým však boli ukončené stretnutia hokejových mužstiev, ktorých vzájomné zápasy prebehli na zimnom štadióne v Košiciach. Pre cestujúcu verejnosť okrem iných aktivít pripravila Železničná spoločnosť a.s. v dňoch 1. – 9. mája nasadenie elektrických motorových jednotiek radu 671 medzi krajskými mestami Prešov a Košice. Nie len železniční fanúšikovia, ale predovšetkým mnohí cestujúci si nenechali túto nevšednú udalosť ujsť, kvality nového vlaku na vlastnej koži vyskúšali a novú elektrickú jednotku si viacerí z nich aj fotograficky patrične zdokumentovali.

Priznám sa, že zánovná EMJ 671 002, ktorá mi odrazu začala jazdiť takpovediac „okolo domu“ a ktorá z ničoho nič rozvírila pokojnú hladinu na trati, ma nenechala ľahostajným. Využil som ponúknutú možnosť a vybral som sa za ňou s fotoaparátom niekoľkokrát do okolia Kysaku, resp. na trať medzi Kysakom a Košicami. Ako to už pri podobných príležitostiach býva, do záberu sa dostalo a na snímacom čipe fotoaparátu bolo zachytených viacero iných vozidiel. Z tohto krásneho jarného obdobia plného ostrého slnečného svitu, omamne rozvoniavajúcich kvetov, neutíšiteľného spevu vtákov, ale aj „vyvádzaniu“ vetra a po oblohe putujúcich neposedných „fotomrakov“ skúšajúcich nervy fotografov pochádza nasledujúca fotoreportáž.
Návoz EMJ 671 zo Žiliny do Košíc bol naplánovaný na 29. apríl ako vlak R 763. Túto možnosť som z pracovných dôvodov nemal možnosť využiť, ale s jednotkou som sa po prvý raz naživo stretol už skôr v košickom depe počas akcie Prebúdzanie Katky, kde v tom čase prebiehalo školenie prvých rušňovodičov a rušňovodičov – inštruktorov pôsobiacich v SPD Košice. Tí následne zaisťovali obsluhu EMJ 671 v spomínanom období. Deň pred tým však smerovali cez Košice do Čane po oprave novotou voňajúce bobiny 140 058 a 067 a to sa nezaobišlo aspoň bez zhotovenia dokumentačného záberu.


Na snímku sú zachytené bobiny 140 058 a 067 s uhoľným vlakom na kysackom zhlaví košickej osobnej stanice dňa 28.4.2011 krátko po
tom, čo rušňovodič prevzal písomný Všeobecný rozkaz.

Prvá moja expedícia za radom 671 v okolí Kysaku prebehla 2. mája 2011. Bolo krásne slnečné, ale mimoriadne studené ráno a aj keď mrakov na oblohe bolo viacej ako som si želal, nasadenie a chuť do fotografovania bola veľká. Aj cieľ cesty bol už dva dni jasný: vyskúšané a osvedčené miesto v lesíku tesne nad obcou Obišovce, odkiaľ som minulý rok fotografoval zosuv na trati počas povodní. Prvé vydarené snímky EMJ 671 v Prešove iba povzbudzovali do ďalších výkonov. A tak ako som naplánoval, tak som aj urobil a všetko klapalo až do doby, než uvedeným miestom mal pre mňa po prvý raz prejsť pantograf 671. Síce malý, ale kvalitne hustý mrak zmrzačil fotografiu natoľko, že som ju ako „veľmi dokumentačnú“ len s veľkým sebazaprením uložil do archívu. Ale napriek tomu situácia čo sa týkalo fotografovania nebola až taká zlá. Niekoľko minút pred prechodom „panťáka“ doslova prehrmel okolo nákladný vlak spoločnosti PSŽ a.s. a tak som mal jedinečnú šancu vyfotografovať na tomto mieste mašinku radu740. Ani rad 671 neobišiel skrátka: z fotografie, ktorú som spočiatku považoval za druhoradú, sa po orezaní vykľul celkom pekný záber dokumentujúci estetické farebné riešenie jednotky.


Ponad občas nezbednú riečku Svinku pretekajúcou obcou Obišovce prechádzala dopoludnia 2.mája 2011 dvojica rušňov 740 826 a 049.


EMJ 671 prechádzala v ten istý deň obcou Obišovce.

Tretieho mája, aj keď bolo rovnako krásne počasie ako predchádzajúci deň, som na fotografovanie veľa času nemal. Už doma som sa rozhodol počkať na vlak 8771 tvorený radom 671 v zastávke Trebejov. Keďže som nemal inú možnosť, dopravil som sa z Kysaku na miesto činu nútene okolo trate „pešobusom“ (slabý kilometer) a naviac bol dostatok času na vyfotografovanie aj iných vozidiel. Nasledujúce tri zábery považujem za to najvzácnejšie, čo som v ten deň cvakol.


Manipulačný vlak so žehličkou rady 110 je na trati do Košíc doposiaľ takmer denne fotografovateľný, ale s výsypnými vozňami málokedy.
Prevažuje pozoruhodný počet plošinových vozňov s drevom nakladaným väčšinou v železničnej stanici Malá Lodina. Na tomto zábere je stroj 110 050, ktorý som do 10. mája mal možnosť zvečniť ešte dvakrát.


Osobný vlak 8771 s EMJ 671 odchádza 3.mája 2011 zo železničnej zastávky Trebejov.


Kto rád fotografuje vlaky s viacerými rušňami, môže si počkať na vlak 7809, ktorý pravidelne jazdí do Košíc s príprahom. Opäť zastávka Trebejov 3.5.2011, tentoraz s tandemom mašiniek 163 050 a 102.

Piaty máj sa mal po organizačnej stránke môjho fotografovania podobať tretiemu, ale osud tomuto dňu nakoniec určil iný priebeh. Dozvedel som sa, že v dopoludňajších hodinách pôjde vlak PSŽ a.s. a vzhľadom na nevalné ranné počasie som sa rozhodol, že najlepším miestom na vyfotografovanie súpravy by mohla byť kysacká spojka. Lenže už dávno nebola! Vegetácia v okolí koľají dorástla do rozmerov, ktoré z fotografií všetkých fotografov pôsobiacich v minulosti na tomto mieste urobili snímky historické a do doby vyrúbania stromov a kríkov (asi už nikdy) sú ďalšie podobné zábery nemožné. Ostávalo teda osvedčené miesto v lesíku nad Obišovcami a dôvody na to boli dva: mraky výrazne preredli, na scénu sa so svojimi lúčmi predieralo slniečko a rapídne sa skrátil sa čas príchodu nákladného vlaku.


Cestou do lesíka bol zdokumentovaný motorák 810 661 ako vlak 8744 odchádzajúci z Kysaku do Prešova.


Tento raz boli mraky fotografovaniu naklonené a nezatienili slnečný svit. Na konci vlaku PSŽ a.s. sú zaradené a vyfotografované stroje 740 949+148+722.
Vzhľadom na dostatok času pred príchodom EMJ 671 nastal pozvoľný presun do Trebejova cez Kysak. Cestou sa mi na moje veľké potešenie podarilo zachytiť objektívom fotoaparátu gorilku 350 019 so svojou porciou záťaže.


350 019, Kysak, R 601, 5.5.2011


Na tomto mieste mala byť editovaná fotografia EMJ 671, ale ako vidíte, vďaka náhode je na snímke dvojička 131 045+046 smerujúca so
svojím vlakom do Košíc, ktorá sa tesne za Kysakom minula s protiidúcim nákladným vlakom idúcim smerom do Žiliny. EMJ 671 samozrejme objektívu neunikla, ale nefalšované stretnutie dvoch nákladných vlakov je z pohľadu fotografa celkom určite zaujímavejšie.

Po zdokumentovaní priebežného nákladného vlaku s dvojičkou 131 045+046, manipulačného vlaku so žehličkou 110 050 a 671 002 opäť ako vlak 8771 do Košíc som sa podľa pôvodného plánu pobral na stanicu do Kysaku s tým, že odchádzam domov. No pred osobákom išiel na závese R 608 do Margecian pre Horehronca pražský banán 150 224, čo som síce viackrát videl, ale ani raz nevyfotil a oznam na informačnej tabuli pre cestujúcich o akomsi mimoriadnom vlaku bol tiež viac ako zaujímavý a tak som pantograf do Prešova „pustil k vode“. Po krátkom čase nakoniec z hlásenia staničného rozhlasu vyplynulo, že ide o vlak smerujúci ako po iné roky do stanice Lurdy. V danej situácii vzhľadom na postavenie slnka a prichádzajúceho, resp. odchádzajúceho vlaku som sa teda ocitol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Presne naopak, ako by som si želal! Jediným miestom, kde sa dalo ako tak aspoň čiastočne eliminovať nevýhodnú pozíciu na fotografovanie, bol cestný most nad prešovským zhlavím kysackej stanice. Pobyt vlaku bol natoľko dlhý, aby som sa stihol ukryť v jeho tieni a zhotoviť snímok mimoriadneho rýchlika s loko 363 143.


Rušeň 363 143 rozbehuje mimoriadny rýchlik štrnástich vagónov zo železničnej stanice Kysak.


Šťastnú cestu!

Už pred touto improvizáciou som sa rozhodol, že tento prekrásny slnečný deň venujem celý už len fotografovaniu a rozpracované modely ( Raj-ky) doma budú musieť na dokončenie počkať . Predstava vyfotografovaného rýchlika Horehronec na ceste do Košíc s pražskou mašinkou radu 150 bola neskutočne lákavá a neodolateľná. Presunul som sa teda najbližším osobným vlakom do Kostolian nad Hornádom a zaujal pozíciu na brehu pri moste ponad rieku Hornád tak, aby som si spolu s rýchlikom konečne zdokumentoval opravenú časť násypu a trate poškodenej minuloročnou povodňou. Nasledovali fotohody.


Vlaková dvojička 131 027+028 s ďalšou nečinnou loko radu 131 prechádza po moste pri žst. Kostoľany nad Hornádom.


Horehronec s rušňom 150 224.


IC 505 s mašinou radu 362 na moste pri žst Kostoľany nad Hornádom.


Rovnako i EMJ 671 002 bola zachytená pred stanicou v Kostoľanoch nad Hornádom.

Zaujímavé momenty sa však odohrávajú aj v priestoroch, kde mašinky odpočívajú medzi výkonmi. Na nasledujúcich troch záberoch zhotovených v košickom depe 6.5.2011 sú postupne zachytené: loko 150 226 ČD, ktorá práve odchádza na hranicu depa na svoj vlak, naopak motorové rušne 756 010 a 006 prichádzajú do depa spopod tzv. „šuzdy“ a tretí snímok v poradí dokumentuje rušeň 362 016 taktiež počas jazdy do košickej stanice.

V nedeľu, ôsmeho mája v dopoludňajších hodinách, som opäť čakal na vlaky pri trati. Bol som síce unavený po nočnej šichte, ale tešil som sa, že pri jednej príležitosti vyfotografujem EMJ 671 002 a nákladný vlak PSŽ v krátkom časovom slede. Namiesto EMJ 671 002 však prišli pantografy radu 460 v tandeme, ale tak to vlastne malo byť – nedeľu totiž boli obehy EMJ 671 trocha pozmenené. Zato vlak PSŽ bol excelentný: tri loko 740 vpredu, tri loko 740 na konci vlaku – radosť fotografovať!


Elektrická motorová jednotka 460 041 + 042 spojená s ďalšou súpravou radu 460 odchádza zo zastávky Haniska pri Prešove.


Mašinky 740 049 + 044 + 826 v čele ucelenej súpravy prechádzajú 8.5.2011 obcou Haniska pri Prešove.


Koniec rovnakého vlaku tvorili stroje 740 949 + 148 + 722.

Všetko sa raz skončí a nastal deň, kedy sa „nový pantograf“ pobral na cestu domov – do Žiliny. Počasie na okolí bolo síce slnečné, ale nad Kysakom sa „usalašil“ rozsiahly, ale nie veľmi hustý mrak, ktorý nehodlal zo svojich pozícií ustúpiť. Síce sa stratili nepríjemné tiene, ale to, čo a hlavne ako som chcel na svojich snímkach zachytiť, som musel oželieť a zo snímkov sa stali iba obyčajné dokumentárne zábery.
Na začiatku reportáže je snímka dvojice rušňov radu E 499.0. Elegantných a spoľahlivých rušňov, ktoré stáli pri elektrifikácii tratí bývalých ČSD a pre svoju, dovolím si povedať genialitu, sa stali legendou. Posledné dva snímky patria najmladším vozidlám ZSSK, ktoré opäť v neľahkých podmienkach začínajú písať ďalšiu kapitolu dejín slovenských železníc.


Pražská dvojka 150 221 odchádzala 10. mája 2011 s vlakom EC 120 zo železničnej stanice Kysak.


Opačným smerom s IC 501 sa ponáhľala 362 001.


Osobný vlak 7806, v tento deň mimoriadne tvorený EMJ 671, opúšťa železničnú stanicu Kysak. V čele je riadiaci vozeň 971.


Šťastnú cestu do Žiliny a mnoho ďalších kilometrov všetkým EMJ 671!!!


Autor:
© 2011 Pavel Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Celkom obyčajné fotografovanie

Lubino zo dňa 3.6.2011 2:26

ďalšia krásna reportáž , ktorá pohladila moje srdiečko. niektoré zábery , že SÁNKA DOLU ŠÉFE . :haha:

Reagovať

T-751 zo dňa 3.6.2011 16:17

Prádna reportáž. Hlavne tá trojica spriahnutých „kyklopov“(742) stojí za to. to sa len tak lahko u nás v Trenčíne nevidí.

Reagovať

chou zo dňa 3.6.2011 16:36

vdaka za foto, vyvolali vo mne zvlastnu nostalgiu a smutok za zaujimavymi zakutiami trate, najma od Kysaku smerom na Presov a na Margecany … pred 10 rokmi som opustil tento malebny usek, kde som sa staral o trakcne vedenie a prestahoval sa na zapad, kde sa tiez staram o TV… zatial co na zapade uz pomaly nemame robotu, kedze sa vybudoval koridor, na vychode sa absolutne nic nezmenilo…

Reagovať

Creator zo dňa 3.6.2011 17:22

paľo, veľmi pekne fotografie sú super 🙂 🙂 pozerám, že niektoré fleky poznám veľmi dobre :angel 🙂

Reagovať

frenky008 zo dňa 4.6.2011 13:02

keď tak pozerám na posledné fotky napadla ma jedna vec nevie niekto kde bude jazdit 671 003 ?? vďaka

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *