Váš železničný portál
Registrovať sa

ČD predstavili novinárom nové motoráky radu 811 a vozne 012

AktualityČeská republikaPrevádzkaReportáže 24.7.2020 13:25 Mates Pleško Zobrazené: 3726

Modernizované vozy řady 811 a 012 procházejí testy na zkušebním okruhu ve Velimi

Motorový vůz řady 811 a přívěsný vůz 012, které jsou určené pro Moravskoslezský kraj, nyní procházejí testy ve Zkušebním centru VUZ ve Velimi. Cestující na severu Moravy budou vozit především na lokálních tratích v regionu. Po všech provedených úpravách je motorový vůz nadstandardně plně klimatizovaný, celá souprava je vybavena novými pohodlnějšími sedačkami i Wi-Fi připojením. Celkově bude modernizováno čtrnáct motorových a deset přípojných vozů.

Vybrané motorové a přívěsné vozy řad 810 a 012 (BDtax 782) prošly úpravou podle zadání Moravskoslezského kraje ve Veselí nad Moravou, v závodě dceřiné společnosti Českých drah DPOV Přerov. „Modernizaci vozu řady 810 a 012 jsme svěřili kolegům ve Veselí nad Moravou. Dnes představujeme první dokončenou prototypovou soupravu osmsetdesítky, která je po modernizaci označena nově řadou 811. Testování na okruhu ve Velimi je závěrečnou fází kompletní úpravy těchto vozů před tím, než vyjedou do provozu. Cestující rozdíl určitě poznají, po úpravách je ze soupravy moderní regionální vlak. Především je celkově prostornější díky tomu, že jsme ubrali sedačky. Původně jich bylo 55, teď o deset méně, jsou pohodlnější a mají čalouněné potahy. Samozřejmostí je klimatizace, a to nově i v kabině strojvedoucího,“ říká člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod Jiří Ješeta. Požadavek na modernizaci starších motorových souprav vzešel v roce 2018, kdy se Moravskoslezský kraj rozhodl jít úspornější cestou do doby, než si pořídí zcela nové vlaky.

„Než za pár let na koleje vyjedou nové supermoderní soupravy, chceme lidem zpříjemnit cestování. Proto jsme se dohodli na modernizaci stávajících vlaků. Zásadní je klimatizace. Všechny motorové osmsetjedenáctky budou klimatizované, takže nabídnou mnohem větší komfort nejen v létě, ale i v zimě, kdy zase býval problém s vytápěním. Dalším vylepšením je nový informační systém. Do vlaků budou nainstalované vnitřní a vnější panely, zastávky a další informace budou hlášené i akusticky. Lidé budou mít v těchto modernizovaných vlacích k dispozici wifi a USB zásuvky, což jsou věci, po kterých cestující nejvíce volají. Dalším vstřícným krokem jsou pak nové stojany na jízdní kola, které budou v přívěsných vozech. Bylo by fajn, kdyby modernizace vlaků nalákala k cestování po železnici více lidí,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Modernizace prvních dvou vozidel byla dokončena na konci června. Ze závodu ve Veselí nad Moravou byly oba vozy na začátku července přepraveny do Velimi. Poté byly zahájeny zkoušky předepsané Drážním úřadem, které zahrnují např. měření vnitřního osvětlení, toxicity a prašnosti, zkoušky klimatizace, měření trakce, hluku a zkoušky rozhlasu.

Přípojné vozy budou po dohodě s objednatelem větrané pouze okny. Zvenku zůstávají stejné, uvnitř ale dochází k řadě vylepšení. Jedním z nich je instalace informačního systému s vnitřními a vnějšími panely včetně tlačítek pro zastávky na znamení. Pro zákazníky Českých drah, kteří budou cestovat po Moravskoslezském kraji, je k dispozici akustické hlášení zastávek a motorové i přívěsné vozy jsou vybaveny technologií Wi-Fi a možností dobíjet přenosnou elektroniku ze zásuvek USB. Cyklisté ocení v přívěsných vozech i nové stojany na jízdní kola.

„Největší výzvou pro nás bylo dosazení plnohodnotné klimatizační jednotky do oddílu pro cestující. To si totiž vyžádalo i dosazení výkonnějšího spalovacího motoru, nových pomocných pohonů a řídícího systému, aby byl zajištěn dostatečný výkon pro klimatizační agregát bez ovlivnění trakčního výkonu vozidla. Současně bylo nutné navrhnout zcela nové rozvody vzduchu, které jsou vhodně zabudovány do interiéru vozidla. Pro zajištění správné účinnosti klimatizace bylo poté nezbytné zajistit také výměnu jednoduchých oken za dvojskla a celou skříň izolovat vhodným materiálem,“ říká člen představenstva DPOV Jakub Vozdek.

Po zkouškách bude dvouvozová jednotka přistavena zpět do Veselí nad Moravou a po nezbytných úkonech spojených se schválením k provozu na železnici, bude souprava motorového vozu řady 811 a přívěsného vozu řady 012 předána do zkušebního provozu cestujícím v Moravskoslezském kraji. Motorové soupravy budou přednostně nasazeny na tratě 325 Studénka – Veřovice a 276 Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou, později i na trať 310 Opava – Krnov – Bruntál – Rýmařov.
Hlavní technické údaje:

Motorový vůz řady 811
• maximální provozní rychlost: 80 km/h
• počet míst k sezení: 45
• hmotnost motorového vozu: 21.000 kg
• dosazen nový motor TD 242 RH TA 25 o výkonu 242 kW
• polospouštěcí okna s možností uzamčení na čtyřhran
• klimatizace HEAVAC
• Wi-Fi připojení
• bezpečnostní LED profil u vstupních dveří
• GPS/GSM modul pro přenos dat o poloze
• 3× držák na jízdní kola
• 12× zásuvka USB, 4× zásuvka 230 V
• 2× vnitřní LCD panely informačního systému
• 2× venkovní LED tabule informačního systému
Přívěsný vůz 012
• maximální provozní rychlost: 80 km/h
• počet míst k sezení: 52
• polospouštěcí okna
• Wi-Fi připojení
• 6×držák na jízdní kola
• 9× zásuvka USB
• 1× vnitřní LCD panel informačního systému
• 2× venkovní LED tabule informačního systému
• dosazení tlačítek na znamení
• dosazení modernizovaných sedadel

Foto: České dráhy

Pridajte sa do diskusie!

7 komentárov k: ČD predstavili novinárom nové motoráky radu 811 a vozne 012

Cement zo dňa 24.7.2020 18:40

Ostuda tak morálně a konstrukčně zastaralé vozidlo neustále exhumovat a ještě se tím chlubit. A už zcela mimo realitu je těch 5 sedaček vedle sebe, leda že by tím jezdily na výlety pouze mateřské školy.

Reagovať

Neville zo dňa 24.7.2020 20:02

Moderný regionálny vlak. 😀

Reagovať

Rosta_Kolmix zo dňa 25.7.2020 10:10

Cement – a čím byste ho chtěl nahradit, když podobně malá vozidla snad v celé Evropě nikdo nevyrábí???

A i kdyby, tak někdo musí jejich nákup kofinancovat, dopravce je „ze svého“ těžko nakoupí. Bohužel realita dnešní doby je ta, že kaje v ČR sice volají po moderních vozidlech, ale připlatit na ně nechtějí ideálně ani korunu. Což je také důvod, proč v závazkové dopravě v ČR jezdí vesměs jen různě exhumovaná stará vozidla…

Reagovať

Pavol zo dňa 25.7.2020 12:01

To mate dobreee.. U nas na SK sme uz dalej a uz mame.. 13kovu radu…. Hrozne

Reagovať

Gogo zo dňa 25.7.2020 15:58

A co Stadlery 😊😊😊👍

Reagovať

Gogo zo dňa 25.7.2020 15:59

Stadler….👍👍👍😊

Reagovať

Timoko7799 zo dňa 30.7.2020 1:21

Návštevník

5 sedačiek vedľa seba ja na celom SK vo všetkých 812 xD

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *