Váš železničný portál
Registrovať sa

ČD koupí sto starších vozů

Česká republika 29.1.2008 23:00 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 1169

 České dráhy přišly s novým plánem, jak zvýšit kvalitu cestování. Chtějí nakoupit stovku ojetých osobních vozů druhé třídy od zahraničních železničních dopravců, kterými částečně nahradí dosluhující rychlíkové vozy vyráběné převážně na konci 60. a v 70. letech.

„V současné době jsou k dispozici například u německých drah,“ uvedl šéf ČD Josef Bazala. Tamní dráhy mají starších vozů nadbytek a například maďarské železnice jich v minulých letech od němceckých DB koupily už tři stovky. O původu vozů však definitivně rozhodne výběrové řízení, které chtějí dráhy vypsat během února.

Přestože jsou německé vozy dvacet let zastaralé, stále poskytují cestujícím vyšší komfort než stávající české vozy s koženkovými sedačkami a kupé pro osm cestujících. Navíc by měly zhruba o pětinu levnější než nové vozy.

„Odhadovat částku by bylo předčasné,“ říká mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Nákup stovky zastaralých vozů pomůže zastaralému vozovému parku Českých drah pouze částečně. Celkem se totiž po českých kolejích prohání přes šest stovek rychlíkových vozů 2. třídy starších dvaceti let, které dosud neprošly žádnou rekonstrukcí „Nové“ vozy plánují dráhy nasazovat především na nejdůležitější expresní spoje. „Díky tomu budou moci být ty nejstarší vagony zrušeny,“ uvedl Kubala.

Nákup ojetin ze zahraničí si pochvalují i zástupci ministerstva dopravy, které by letos mělo drahám zaplatit až 4,5 miliardy za provozování dálkových vlaků.

„Věříme, že alespoň na nejdůležitějších tratích dojde ke zvýšení kvality rychlíků,“ řekl František Vichta, který na ministerstvu šéfuje oddělení koncepce a strategie na odboru veřejné dopravy.

Úředníci z ministerstva dopravy navíc od loňského roku začali kvalitu rychlíků více hlídat a případné nedostatky pokutovat. „Sankce byly uděleny třeba za nekvalitní sociální zařízení či jiné nedostatky v komfortu nasazovaných vozů,“ upřesnil Vichta.

Podle něj se nejednalo o pokuty v řádech deseti- či statisíců, ale spíše o řadu drobnějších sankcí. Už během dubna či května si polepší i cestující ve vlacích EC/IC.

České dráhy mají obdržet první ze série rekonstruovaných vagonů, které prošly už jednou modernizací na začátku 90. let. Slovenská společnost ŽOS Trnava, která vyhrála tendr na tuto rekonstrukci, dosazuje do vagonů klimatizaci, nová okna či sedadla. Celkem se tohoto vylepšení dočká čtyřicet vozů.

Zdroj: MF Dnes

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: ČD koupí sto starších vozů

eminem zo dňa 30.1.2008 7:32

Trnava do TEHO!!!

to si zase p.PÓR (majiteľ ŽOS)namastí vrecká, ale nevadí,

hlavne že budeme kultúrnejšie cestovať.

p.s. teda hlavne češi.

Reagovať

JOHNZ zo dňa 30.1.2008 13:30

eminem: Ak budú tie vozne modernizované ala Bmeer ZSSK, teda výsledkom bude „vagón rozsypsa“ bude to naskutku zdvihnutie komfortu :angel :he:

Reagovať

T478.5 zo dňa 30.1.2008 13:37

Díky za kvalitní informace, od té doby co jste se stal redaktorem railpage, tak jsem přestal odebírat MF Dnes. Bohužel tenhle článek v ní vyšel ještě než jsem jí přestal odebírat.

Reagovať

strnda zo dňa 30.1.2008 15:06

T478.5: Není zač…máte také možnost přidat informace, kritizovat umí každý, ale tvořit už málokdo…
(ano informace jsou z MF Dnes)

Reagovať

T478.5 zo dňa 30.1.2008 17:17

Strnda: O mojí tvorbu tady nikdo nemá zájem a je to škoda protože pro mě není vrchol tvorby Ctrl C + Ctrl V.

Reagovať

strnda zo dňa 30.1.2008 17:51

Já myslím, že vlastní tvorby je na webu dosti. Je to železniční web a ten informuje o dění na železnici, tedy o nákupu osobních vozů atd. a kde jinde chceš čerpat informace, když né z tisku. tedy pokud nemáš zdroje… :byebye:

Reagovať

janik33 zo dňa 31.1.2008 3:19

Ja som zas niekde čítal, že ČD sa chystá znovumodernizovať už raz modernizované vozne… Má to byť akýmsi spätným lízingom, t.j. ak som to dobre pochopil, predajú tie vozne za zostatkovú cenu, firma zmodernizuje, potom si to ČD kúpi späť cez lízingovú spoločnosť. Aj tak sa to dá…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *