Váš železničný portál
Registrovať sa

Čarovnú atmosféru VS Orient Expressu utvárajú ľudia

Reportáže 20.7.2008 23:20 Marián Dujnič Zobrazené: 2212

  V romanticky ladenej fotoreportáži sa ešte raz venujeme legendárnemu Venice Simplon Orient Expressu, ktorý pred niekoľkými dňami druhý raz vo svojej histórii prechádzal cez Slovensko. Orient Express to nie je len súprava luxusných vozňov a rušne na jeho čele. Na sláve tohto vlaku sa podieľajú predovšetkým ľudia, cestujúci, ale aj železničiari v službe, ktorí nemalou mierou prispievajú k pohode cestujúcich. Prostredníctvom obrázkov sa môže čitateľ dotknúť takmer až mystickej atmosféry legendárneho vlaku. Autor sa vo svojej fotoreportáži vracia zopár snímkami aj do lanskej, historicky prvej návštevy VSOE na Slovensku. Zároveň konštatuje, že cesta s Orient Expressom po Európe už nemusí byť pre mnohých Slovákov neuskutočniteľným snom. V roku 2009 by mal VS Orient Express zavítať na Slovensko v júli a v novembri. Je možné, že tentoraz hostia opäť navštívia niektoré z našich miest (spomínajú sa Vysoké Tatry) a v takom prípade by išiel po stredoslovenskej magistrále cez Telgárt a ďalej do Poľska údolím Popradu.

Dátum 12. júl 2008 si viacerí železniční fanúšikovia zaznačili do svojich diárov červenou farbou. Plánovaný druhý príchod luxusného vlaku Venice Simplon Orient Express do našej vlasti nenechal na pokoji ani fotografov. Oproti lanskému roku bola trasa z hľadiska násvitu oveľa lepšie situovaná a sľubovala fotografom získať veľa pekných záberov. Navyše aj počasie pri ceste VSOE do Poľska prialo, bolo slnečno a nebo blankytné ako v lete vo východnom Stredomorí. Väčšinu fotografií už zverejnil portál Railpage v dvoch predchádzajúcich reportážach, no autor tejto reportáže si zaumienil, že priblíži prejazd V Orient Expressu z inej stránky. V tejto reportáži je menej obrázkov rušňov a namiesto nich sa môžeme stretnúť s ľuďmi z Orient Expressu a s tými, čo jeho prejazd bezprostredne zabezpečovali. Prostredníctvom obrázkov sa možno dotknúť takmer až mystickej atmosféry legendárneho vlaku.


VS Orient Express prišiel z Benátok na petržalskú stanicu a aj z nej odišiel v čase brieždenia s približne štvrťhodinovým náskokom.
Slnko ešte spoza horizontu vyčarilo na jasnej oblohe úchvatné farby: od sýtomodrej cez žltú, oranžovú až po bábätkovskú ružovú.
Naozaj skvostné privítanie slávneho vlaku na Slovensku!


Kým prišiel Orient Express do stanice Bratislava-Nové Mesto, slnko sa už vyhuplo nad obzor a do zlatista vyzdobilo jeho vozne.


Okolie bratislavskej stanice na Novom Meste dostáva moderný vzhľad …


Symfónia farieb: kráľovská modrá a zlaté rámy okien od raňajšieho slnka.


Pán Jozef Čečkáň, vlakvedúci VS Orient Expressu počas jazdy na ŽSR.
Jožko je ikonou nostalgických akcií na Slovensku a my, fotografi, ho máme veľmi radi. Nevieme si ani len predstaviť, že by sa niektorá významná akcia bez jeho účasti zaobišla.


Mladší kolega pán Farkaš je tiež Jožko.


Pred Orient Expressom nám zapózoval aj pán Oto Gaal, sprievodca vlakov osobnej prepravy z Nových Zámkov.
Pán Gaal bol v sobotu 12. júla 2008, keď k nám prišiel Orient Express, posledný deň v službe pred odchodom do dôchodku.
Fotka mu bude pripomínať milé a nečakané stretnutie s vlakom, o ktorom v minulosti veľa počul.


Bratislavská rušňová čata z gorilky 350.003 ZSSK, ktorá viedla VSOE z Petžalky do Žiliny.


VS Orient Express viedol spoľahlivo s taurusom 1116.272 z Viedenského Nového Mesta do Bratislavy rušňovodič s prezývkou „Cowboy von IC“.
Foto: Michal Póňa


V našej fotogalérii nemôže chýbať ani pán rušňovodič z poľskej ET41.049 PKP, ktorý viedol VS Orient Express v úseku Zwardoń – Kraków.
Snímka je z odchodu vlaku zo stanice

Żywiec.


Dámu z Japonska v nočnej košeli zaujal východ slnka nad Bratislavou a teraz pozerá na display svojej digitálnej kamery ako sa jej pokus vydaril.


Čas potrebný na zbrojenie súpravy vodou sa naplnil a pán výpravca zamával výpravkou na odchod z Bratislavy-Nového Mesta…


Pán inštruktor Šimo uvádza trojku gorilku do pohybu…


Kysucká príroda mnohým cestujúcim zaimponovala…


V prospektoch touroperátorov o Oriente Expresse je Slovensko opísané ako malebná vidiecka krajina s utešenými domčekmi, kostolmi a horami.
Možno záber z prechodu Orient Expressu pred obcou Predmier na Považí sa týmto predstavám približuje.


Malebné zákutie za staničkou Sól v Poľsku.

Reminiscencie na prvú návštevu VS Orient Expressu na Slovensku v roku 2007

Počas prvej návštevy Venice Simplon Orient Expressu na Slovensku 11./12. júla 2007 sa stal tento vlak mediálnou hviezdou prvej veľkosti. Už pár mesiacov pred jeho príchodom predoslali slovenské médiá verejnosti informáciu, že v júli navštívi VS Orient Express Banskú Bystricu. V Banskej Bystrici privítali na stanici vlak asi dve tisícky obyvateľov. Zatiaľ čo cestujúci boli milo prekvapení (v Európe si takmer nik okrem zainteresovaných prejazdy tohto vlaku nevšíma), a preto rozdávali úsmevy na všetky strany, organizátorom sa príliš nepozdávalo, že sa noblesní cestujúci museli predierať davom našincov. V roku 2008 už neposkytla Železničná spoločnosť Slovensko médiám informáciu a vlak VS Orient Express prešiel cez našu krajinu s takmer minimálnou pozornosťou obyvateľov (o médiách ani nehovoriac). Vidno, že našu stránku – Railpage.net – novinári nenavštevujú, lebo by si inak všimli podrobný itinerár vlaku, ktorý sme v predstihu zverejnili.

Prvé stretnutie Slovákov s Orient Expressom malo teda obrovský úspech. Pritom pre strednú triedu Slovákov už ani výška cestovného nerobí z Orient Expressu nedostižný sen. Napríklad jazda z Benátok do Krakova stojí iba 1330 eur a celá trasa z Benátok cez Bratislavu do Krakova a späť do Viedne a Londýna vychádza na 3400 eur. Azda väčším problémom pre našinca mžského pohlavia je požiadavka, aby do salónnych priestorov vstupoval v čase obeda a večere vo fraku … (jeho cena aj u nás prevyšuje 1000 eur). Ale ani fakt, že cestujúci frak jednoducho nemá, nie je prekážkou, aby sa nakoniec nemohol záujemca jazdy zúčastniť. V takom prípade prinesie steward obed alebo večeru cestujúcemu priamo do kupé.

V roku 2009 by mal prechádzať VS Orient Express cez Slovensko v júli a v novembri. Je možné, že tentoraz hostia opäť navštívia niektoré z našich miest (spomínajú sa Vysoké Tatry) a v takom prípade by išiel VSOE po stredoslovenskej magistrále cez Telgárt a ďalej do Poľska údolím Popradu.

Ak by niekto zatúžil sa stretnúť s legendárnym vlakom včaššie, ešte v tomto roku pôjde VS Orient Express z Viedne do Budapešti a Istanbulu. Cez Hegyeshalom (20 km od Bratislavy), resp. cez Komárom bude prechádzať 30. augusta 2008 a pri návrate 9. septembra 2008.


Vlani viezla VS Orient Express aj laminátka 240.081 ZSSK. Na snímke je krátko po príchode do Banskej Bystrice.


Stanica v Banskej Bystrici asi ešte nikdy nezažila toľko návštevníkov ako 11. júla 2007…


Davy ľudí na banskobystrickej stanici prekvapili aj personál VS Orient Express.


Nočná náladovka zo Spišskej Novej Vsi z 12. júla 2007.

Pohľadnica zo Slovenska z Venice Simplon Orient Expressu


Greetings from VS Orient Express in Slovakia with Love!

autor textu: Garin
foto: 2008 © PhDr. Marián Dujnič (20 neoznačených foto), Michal Póňa (1 označené foto)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Čarovnú atmosféru VS Orient Expressu utvárajú ľudia

eminem zo dňa 21.7.2008 5:34

citujem:
…“V tejto reportáži je menje 😳 obrázkov rušňov“…..

ja si to tiež myslím že toho bolo menje :he: ale o to bolo zas zaujímavejšie a netradičnejšie
…je to iný pohlad ktorý autorovi stál za zmienku a mne sa celkom páčil ale dúfam že ešte dnes budú aj iné aktuality.
p.s. pozdravujem jazykovedkyňu Zuzanku

no a ešte k tým cenám….1330 alebo 3600Euro je akože nie vysoká cena ……taký blábol :bla: som teda ešte na žiadnom portály skutočne nečítal…..by ma zaujímalo koľko zarába autor článku keď má takýto názor
no ja asi nikdy sto tisíc korún za dovolenku nedám—to teda nie.
🙂

Reagovať

Garin zo dňa 21.7.2008 8:56

Ad eminem:

ako autor sa ospravedlňujem čitateľom, že som „nechal“ v článku nepovšimnutý jeden preklep. Článok som dokončoval v hlbokej noci a na dôkladnejšiu jazykovú revíziu už nezostávalo síl.

Zároveň ďakujem kolegovi eminem za to, že kladie dôraz na jazykovú a gramatickú čistotu textov na railpage.

S gramatickými chybami, ktoré sa na stránke vyskytnú, nemá jazyková redaktorka Zuzanka nič spoločné, pretože jej v ostatnom čase osobné dôvody neumožňovali editovať texty.

Za svoje články po obsahovej i jazykovej stránke zodpovedajú autori.

Ďakujem za pochopenie!

🙂

Reagovať

Boris33 zo dňa 21.7.2008 9:56

Velmi pekná reportáž. Ja som mal naplanované, že pôjdem sa pozreť a trochu pofotiť Orient expres, ako prechadza Trnavou, ale pozrel soms a zle na dátum a Orient Expres som zmeškal 😕 Dúfam že sa ešte niekedy vráti na Slovensko.

Reagovať

Defense zo dňa 21.7.2008 11:43

„Spomínajú sa Vysoké Tatry“… Tak to mi těch lidí bude spíš líto, Vysoký Tatry po tom vichru moc krásný nejsou, spíš nudný a nezáživný, to Roháče a Nízké Tatry eventuelně Slovenský ráj, jsou daleko hezčí. Navíc ve Vysokých Tatrách teda i co do úrovně služeb je to dost hrozné, lidi si tam už nějak zvykli na to, že kšeft mít budou a nějak moc se nesnaží. 😕

Reagovať

Garin zo dňa 21.7.2008 11:58

Ad Defense: ak by sa uskutočnila budúci rok zastávka VSOE vo Vysokých Tatrách tak maximálne na 3-4 hodiny. Cestujúci v takom prípade navštívia nanajvýš múzeum alebo strávia hodinku pri káve, zákusku a whisky v dobrej reštaurácii s vyhliadkou na tatranské štíty, napr. v špičkovom hoteli Kempiński, ktorý sa dokončuje. A ako rodák zo Slovenského raja rád súhlasím, že je tam nádherne, ale nečakajme, že cestujúci vymenia frak za turistiký odev. Ide o noblesných cestujúcich, nechcem priamo povedať, že tak trochu aj snobov. 🙂 :byebye:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *