Váš železničný portál
Registrovať sa

CARGO sa ocitlo v nečakanej strate

Tlačové správy 11.11.2006 4:00 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 1279

 Vedenie firmy účtovne klamalo a pritom si vyplatilo aj odmeny, tvrdí minister dopravy

Minister dopravy pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny dnes oznámil, že spoločnosť ŽS Cargo Slovakia, napriek očakávanému zisku, vykáže nakoniec stratu. Potvrdil tiež, že firma sa nebude privatizovať, hoci všetci záujemcovia o sto percent akcií ŽS Cargo Slovakia viazali svoje ponuky do konca roka 2006.

Minister zatiaľ nerokoval, ako budú zaplatení poradcovia privatizácie ŽS Cargo. Očakáva ale, že nedostanú vyplatené nič navyše, okrem toho, čo doposiaľ inkasovali. Ďalej však plánuje s poradcom spolupracovať na uzavretí privatizácie ŽS Cargo.

Manažment firmy dnes ministrovi predostrel podnikateľský zámer na roky 2007 až 2010. „Presvedčil ma, že situáciu zvládne. To znamená, že Cargo ide novou cestou a zostane v rukách štátu,“ povedal minister dopravy.

Nový manažment oznámil, že po analyzovaní hospodárskeho výsledku k polroku tohto roku, ŽS Cargo Slovakia nevykázala zisk 350 mil. Sk, ale stratu. Minister potvrdil jej výšku na úrovni viac ako 900 mil. Sk. Znamená to, že ku koncu roku nedosiahne firma očakávaný nulový hospodársky výsledok.

Ľ. Vážny v tejto súvislosti skritizoval bývalý manažment spoločnosti, že nereagoval na výhrady auditorskej spoločnosti Ernst a Young, ktoré mala k účtovnému roku 2005. „Vedenie firmy účtovne klamalo a pritom si vyplatilo aj odmeny,“ dodal nahnevane šéf rezortu.

Firma očakáva tento rok stratu podľa slovenských účtovných štandardov na úrovni 400 mil. Sk a podľa medzinárodných IFRS stratu 147 miliónov korún. V roku 2007 by už mala dosiahnuť zisk na úrovni 62 miliónov korún.

Nový generálny riaditeľ ŽS Cargo Slovakia Matej Augustín na budúci rok, po výraznom otvorení trhu železničnej prepravy pre konkurenciu, neočakáva žiadne výrazne straty v objeme prepravovaného nákladu. Predpokladá, že spoločnosť prepraví približne 49 miliónov ton.

Vedenie firmy chce pripravovať expanziu na okolité trhy. „Môžeme ohrozovať trhy v Maďarsku, Česku, Poľsku či Rakúsku,“ sebavedomo vyhlásil M. Augustín.

ŽS Cargo Slovakia je na trhu na to, aby vytvárala zisk, a na to musí mať cenovú stratégiu. Pre nového generálneho riaditeľa sú však naďalej záhadou spôsoby, ako sa tvorili ceny vo firme za bývalého vedenia.

V prvom rade sa preto musí manažment vyhodnotiť, ktoré prepravy sú pre ŽS Cargo profitabilné, alebo naopak, ktoré budú musieť vylúčiť, či snažiť sa s obchodnými partnermi dohodnúť na úprave ceny.

ŽS Cargo očakáva ročné investície na úrovni 1,5 mld. Sk a výrazné investície do IT technológií. Za vážny projekt označil riaditeľ prechod spoločnosti na medzinárodné účtovné štandardy.

Minister dopravy avizoval, že premiér Róbert Fico bude verejnosť informovať o nevýhodných odpredajoch vagónov zo spoločnosti ŽS Cargo. Viac detailov nechcel poskytnúť.

Zdroj: www.etrend.sk
Text: Gabriel Beer
Foto na titulke: Michal REPKO (Mysxo_SN)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: CARGO sa ocitlo v nečakanej strate

swingo zo dňa 11.11.2006 11:07

Kto klame ten nemá.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *