Váš železničný portál
Registrovať sa

Berlin Hauptbahnhof – Lehrter Bahnhof

Zahraničie 27.4.2006 6:50 Juraj Streber Zobrazené: 762

Uprostred Berlína, hneď v blízkosti vládnej štvrte, vzniká stanica superlatív, architektonický a logistický skvost. 300 000 cestujúcich denne, vlaky smerujúce do všetkých možných smerov v 90-sekundovom takte. Dovoľte aby som Vám bližšie predstavil novú hlavnú stanicu v Berlíne – Berlin Hauptbahnhof – Lehrter Bahnhof.

S blížiacimi majstrovstvami sveta vo futbale v Nemecku sa blíži aj otvorenie jednej z najmodernejších staníc a železničných križovatiek v Európe – hlavnej stanice v Berlíne, ktorá bude niesť meno Lehrter Bahnhof. Otvorená bude 28. mája 2006 spolu s MS. Čím bude výnimočná?

Koncept pre bezproblémovú železničnú dopravu

Lehrter Bahnhof bude spájať všetky diaľkové spoje s lokálnou S-Bahn a regionálnou dopravou, čo umožní pohodlnejšie a rýchlejšie prestupovanie. Predpokladom toho je dostatočná kapacita koľají v stanici.

Spojenie Sever-Juh

V tuneli nesúcom názov Tiergartentunel sa budú zbiehať všetky spoje zo smerov sever-juh. To značna skráti dobu jazdy, napríklad medzi traťami Berlin-Stralsund a Berlin-Leipzig až o 40 minút.
K diaľkovým spojeniam, ktoré budú týmto tunelom prechádzať patria Hamburg-Berlin-Leipzig-München, Hamburg-Berlin-Dresden-Prag a Stralsund-Berlin-Erfurt.

Spojenie Západ-Východ

Dnes veľmi intenzívne používané staré spojenie západ-východ (tzv. Mestská železnica) sa tiež vďaka tomuto tunelu dočká odľahčenia. Naďalej však budú po ňom premávať vlaky na trase Köln-Hannover-Berlin, Basel/Stuttgart-Frankfurt-Berlin a Berlin-Osnabrück-Amsterdam/Münster.

Nové zastávky

Spolu sn ovou stanicou budú otvorené aj nové železničné zastávky, Südkreuz a Gesundbrunnen. Na staniciach Jungfernheide, Potsdamer Platz, Teltow a Lichterfelde Ost budú zastavovať nové regionálne spoje. Z legendárnej stanice Berlin Zoo sa stane regionálna stanica, čo umožní dosiahnuť kratšie časy cestovania.

Výhody pre cestujúcich

Najviac otvorením novej stanice získajú cestujúci. Okrem už spomínaných kratších časov potrebných na cestovanie (skrátia sa priemerne až o 40%), bude stanica ponúkať množstva obchodov otvorených 24 hodín denne a informačné služby na najvyššej úrovni.

 

Zdroj: Deutsche Bahn DB
Preklad: autor

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *