Bagety pre ZSSK zmodernizuje ŽOS Zvolen
ZSSK vybrala ŽOS Zvolen na modernizáciu jednotiek 813/913, prvé „Bagety“ sa majú vrátiť do prevádzky v roku 2026.
Železničná spoločnosť Slovensko uzavrela verejné obstarávanie na zhotoviteľa modernizácie regionálnych motorových jednotiek radu 813/913, známych ako „Bageta“. Výsledok tendra nebol prekvapením. Jediným uchádzačom bola spoločnosť ŽOS Zvolen, ktorá sa na vzniku týchto jednotiek podieľala už v minulosti ako ich výrobca a realizátor prestavieb z pôvodných motorových vozňov radu 810.
Cena modernizácie jednej jednotky bola stanovená na 935-tisíc eur bez DPH. Celková hodnota kontraktu za 33 jednotiek tak dosahuje 30,8 milióna eur bez DPH. Projekt bude financovaný z vlastných zdrojov ZSSK.
Predmetom modernizácie je najmä úprava interiéru. Jednotky dostanú nové sedadlá, obklady a osvetlenie, doplnené budú elektrické zásuvky, USB porty a Wi‑Fi pripojenie. Súčasťou úprav má byť aj inštalácia klimatizácie do priestoru pre cestujúcich, úprava priestoru pre bicykle a kočíky a modernizácia sociálnych zariadení formou vákuového toaletného systému.
Podľa ZSSK by mala modernizácia predĺžiť životnosť týchto už raz rekonštruovaných jednotiek približne o 10 až 15 rokov. Dopravca projekt zdôvodňuje snahou zachovať dostupnosť regionálnej železničnej dopravy, zvýšiť komfort cestujúcich a zároveň znížiť ekologickú stopu vďaka úspornejším technológiám vykurovania, vetrania a osvetlenia.
Otázkou zostáva, do akej miery dokáže modernizácia zmeniť základné koncepčné limity jednotiek, ktoré vychádzajú z konštrukcie staršej generácie motorových vozňov. ZSSK v minulosti zvažovala aj alternatívne riešenie v podobe nákupu jazdených nízkopodlažných jednotiek zo zahraničia, podobne ako k tomu pristúpili České dráhy, k realizácii tohto zámeru však napokon nedošlo. Zabúdať nemožno ani na nepohodlie a nízsku bezpečnosť pre obsluhujúci personál, najmä pre rušňovodičov. Stanovištia týchto jednotiek nie sú zrovna najpriestranejšie a o ich bezpečnosti v prípade čelných nárazov nemôže byť ani reč.
Modernizované jednotky 813/913 majú byť nasadzované najmä na regionálnych tratiach bez elektrifikácie:
- Košice – Mukačevo,
- Prievidza – Topoľčany,
- Trenčín – Chynorany,
- Štúrovo – Levice – Nové Zámky,
- Kraľovany – Trstená,
- Vrútky – Prievidza,
- Zvolen – Horná Štubňa,
- Zvolen – Banská Štiavnica
Prvé modernizované „Bagety“ by sa podľa aktuálnych plánov mali vrátiť do pravidelnej prevádzky už v priebehu roka 2026.




Pridajte sa do diskusie!
2 komentáre k: Bagety pre ZSSK zmodernizuje ŽOS Zvolen
Pilsner zo dňa 23.12.2025 22:37
Milion ?
To se vyplatí 👍
Martin zo dňa 24.12.2025 4:44
Ano vyplati sa to ZOSke. Bude rok 2041 a tu budu jazdit bagety…
1000000÷(15×365)=182,64 to je cena za kazdy jeden den. A to je len ‚rekonstrukcia‘