Váš železničný portál
Registrovať sa

Albatros 498.104 už 65 ročný

HistóriaReportážeSlovensko 11.12.2019 10:29 M262.061 Zobrazené: 2748

24. december je významným dňom slovenského „albatrosa“, ktorý je jedným z troch zachovaných rušňov tohto radu. V tento deň pred 65 rokmi bol prevzatý zástupcami vtedajších ČSD a svoj železničný život na koľajach začal vo vtedajšom depe Praha střed. Na Slovensko do Východnej dráhy prišiel až v júni1960. Jeho prvým a zároveň posledných depom bola Bratislava hlavné, keď na čas slúžil i v Leopoldove a Nových Zámkoch.

Streda 4. decembra 2019.

Toto pre rušeň významné výročie si nemohli nechať ujsť ani členovia Albatros klubu, ktorí majú tento železničný skvost v opatere už od roku 1990 a starajú sa oň príkladne. V stredu 4. decembra usporiadali pre pozvaných hostí zvláštnu jazdu z hlavnej bratislavskej stanice cez Raču do Petržalky a späť na hlavnú stanicu. Termín bol zvolený zrejme z dôvodu kontinuálneho zakúrenia rušňa. Najskôr jazda pre pozvaných, po ktorej nasledoval dvojdenný „pobyt“ na hlavnej stanici s modelárskym vozňom komárňanských modelárov a konečne v sobotu mikulášsky vlak cez Galantu, Sereď a Trnavu do Smoleníc. Odtiaľ s pokračovaním po hrbatej do Kútov a Bratislavy.

Musím popravde povedať, že som o akcii „65 rokov“ nevedel a len náhoda tomu chcela, že som na hlavnej stanici po príchode z Břeclavi na tento zvláštny vlak narazil.

Rušeň 380.010 ČD „Emil Zátopek“ na vlaku EC277 míňa najmodernejší parný rušeň 498.104.

Štvorvozňová súprava ešte musí počkať na odchod EC276 a po jeho odchode sa presunie k prvému nástupišti, kde nastúpia pozvaní hostia.

Ešte pred odchodom EC276 som zamieril fotoaparátom na dva moderné motorové rušne ER20-012 (Vľavo) a ER20-011, ktoré má RegioJet prenajaté na vozbu poschodových súprav do Dunajskej Stredy, resp. Komárna. Prítomnosť posunovača pri rušni ER20-012 zatiaľ neveští žiaden problém.

Až následný presun ER20-012 na vedľajšiu koľaj s rušňom ER20-011 dáva tušiť vážnejší problém.

Ale to už sa „albatros“ vydáva k prvému nástupišťu. Teplota asi jeden stupeň nad nulou umožnila  rozohrať tú pravú nefalšovanú atmosféru parných lokomotív.

„Albatros“ v obale šľahačky z komína a pary prichádza k prvému nástupišťu, zatiaľ čo Herkules 012 posunuje s chorým kamarátom 11.

Na konci štvorvozňovej súpravy je prototypová „gorila“, jednak kvôli zásobovaniu CZE vozňov elektrickou energiou a jednak aby odviezla narodeninový vlak z Rače do Petržalky.

Pred odchodom ešte spoločná fotka kapely sprevádzajúcej túto pre účastníkov slávnostnú jazdu; na druhej koľaji stojí „bardotka“ T478.1201 s požiarnym vlakom.

To už hodinky ukazovali pol tretej a mimoriadny vlak s „albatrosom“ zahaleným do dymu a pary sa dáva do pohybu.

Aj na konci požiarneho vlaku je druhý rušeň, tentoraz je to krásna svetlozelená „rosnička“ T334.001.

Keď „albatros“ i požiarny vlak odišiel, mal som čas a šiel som sa pozrieť, čo sa stalo s posunovaným Herkulesom. Stál bez „známok života“ v „objatí“ osobných aut na prvej koľaji dvora.

Piatok 6. decembra 2019

A bol tam ešte aj vo štvrtok a v piatok.

Ako som už povedal, tak nasledujúce dva dni bol „albatros“, tak ako po iné roky, vystavený so salónnymi vozňami a vozňom modelárov z Komárna na šiestom nástupišti.

V piatok ráno poklesla teplota na nulu; tie biele fľaky medzi koľajami žiaľ nie je sneh, ako by sa na tento takmer mikulášsky čas patrilo.

Bohužiaľ, aj takéto situácie sa stávajú pri snahe urobiť atraktívnu snímku….

Výstavy na šiestom nástupišti sa zúčastnila aj pred niekoľkými rokmi opravená prvá „rosnička“ T334.001.

V piatok doobeda prišiel do Bratislavy rušňovlak pozostávajúci z motorových rušňov 736.101 a 736.103 a „žehličky“ 201.040. Už v sobotu „somár“ 736.103 na zálohe na hlavnej stanici vystriedal „ťapku“ 721.073. N snímke trojica rušňov už odchádza posunom do depa.

Sobota 7. decembra 2019

Je sobota ráno, dnes idú z Bratislavy dva mikulášske vlaky. Prvý odchádza z hlavnej stanice a v jeho čele je „albatros“. Jeho trasa najskôr vedie do Galanty. Druhý vlak odchádza hodinu po prvom, ale zo stanice Bratislava Nové Mesto. Necelú polhodinu pred odchodom sa spustil dosť nepríjemný dážď, šťastím bolo, že teplota bola tesne nad nulou.

„Albatros“ vždy púta záujem a tak vyfotografovať sa pred rušňom neodmietli ani tí, čo nemali ešte tých najmenších, pre ktorých bol vlak určený.

Cez to, že počasie fotografovaniu vyložene neprialo, neodolal som stisnúť spúšť fotoaparátu, keď okolo prechádzalo „Eso“ 363.147. Pomaly sa míňajú a menia sa na zrýchlené „Esá“ 362.

Keď do stanice vchádzala vratná súprava s retro „princeznou“ 263.005, začala sa rozbiehať súprava mikulášskeho vlaku.

I cez naprosto nepríjemné počasie si fotografi museli pred dažďom strážiť predovšetkým objektív… ale to nič neubralo na čaru atmosféry parného vlaku.

Na konci 14-vozňovej súpravy zloženej z bežných vozňov ZSSK, bola opäť prototypová „gorila“ ES499.0001; začiatok vlaku je skrytý za dymom a parou „albatrosa“.

Na konci požiarneho vlaku bola tentoraz „žehlička“ 210.011.

Veselší bol už pohľad na ešte včera chorého „herkulesa“ ER20-011. V pondelok 9. decembra už nastúpil na svoj vlak REX 1771.

Druhý mikulášsky vlak, ktorý usporiadal Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava, vychádzal z Nového Mesta, teda zo stanice Bratislava Nové Mesto a v jeho čele bola „mazutka“ 555.3008. Trasa bola zvolená najskôr do Rusoviec, späť do Lamača a ukončenie na Novom Meste. Túto trasu vlak absolvoval dvakrát, s prvým odchodom o 9.40 hodine a druhým o 14.40 hodine. Súprava bola tvorená troma historickými dvojnápravovými vozňami radu Ci, jedným „pancierakom“ Ca a bufetovým vozňom. Okrem nich bol radený ešte vozeň služobný a za rušňom aj cisterna s vodou pre rušeň, nakoľko sa nepočítalo s jazdou na Rendez na dozbrojenie.

Na Novom Meste boli pre fotografovanie ešte horšie svetelné podmienky, samozrejme stále za dažďa. Ten ako na potvoru ustal krátko po odchodu vlaku.

Krátko po prejazde tohto nákladného vlaku v čele s „laminátkou“ 240.104 sa začala rozbiehať aj „mazutka“.

Ani na Novom Meste „mazutka“ nesklamala, teplota tesne nad nulou, para a dym opäť vyčarili tu užasnú atmosféru parnej prevádzky.

Text a ©foto Jan Horník

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Albatros 498.104 už 65 ročný

mirecdk zo dňa 11.12.2019 11:59

Nádherné zábery a popis k tomu, čo bolo s Herkulesom len tak pre info.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *