Váš železničný portál
Registrovať sa

Ako to je na železnici po novom?

Railpage.NET 1.4.2023 11:13 administrator Zobrazené: 4851

Prvý štvrťrok je pomaly za nami a je načase oboznámiť sa s novinkami či zmenami, ktoré si pre nás železnica pripravila. Keďže všetky subjekty pôsobiace na “ železničnom trhu “ boli v uplynulý rok kritizované za nedostatočnú alebo vo väčšine prípadov za žiadnu činnosť, rozhodli sa, že si svoje renomé behom prvých mesiacov napravia. Je treba spomenúť, že sa im to rapídne darí. Viac už v nasledujúcej aktualite. – DOPLNE

 


ZSSK a ČD sa zapojili do projektu: so železnicou zdravo a chutne. Behom projektu boli dodané do všetkých staníc sliepky, ktoré boli chované na špeciálnej báze, ktorou sa dosiahlo, že znesené vajcia obsahovali o 80% viac železa. Špekulanti to žiaľ zneužívali na odpredaj vajec do zberných surovín, čím zabezpečili stopnutie projektu.


Nová technológia stavania infraštruktúry má zabezpečiť bezplatnú masáž pri bolestiach hlavy. Návod je podľa odborníkov jednoduchý, stačí si sadnúť k oknu a priblížiť sa k nemu na vzdialenosť cca 5cm. Kvalitná infraštruktúra zabezpečí, že po cca 150 kilometrovej trase vplyvom výkyvov hlavu už vôbec nebudete cítiť.


ČD pri modernizácii svojho vozového parku nezabudli ani na domáce gazdinky, ktoré si pri cestovaní majú možnosť dovariť svoj obed. Treba spomenúť, že 25% uvareného jedla sa pri výstupe odovzdáva rušňovodičovi ako daň.


V predpise Z1 je po novom zmena, ktorá rušňovodičom v prípade náskoku doporučuje pobaviť cestujúcu verejnosť tzv. driftovaním. Rušňovodiči tak zámerne vytvárajú náskok, aby mohli zabávať ľud v staniciach.


Zopár domácich do horeuvedeného projektu zapojilo aj svoje mačky za účelom skvalitnenia mliečnej čokolády v pochúťke – mačacie jazýčky.


Modernizáciu podstúpili aj sociálne zariadenia na staniciach. Vkusné LED nápisy tak nahradili reflexné farebné označenia.


Upozorňujeme cestující, aby nastupovali pouze do prvních čtyř vozů. Při nástupu do posledních dvou je nutno překonat nakloněnou rovinu se sílou F = (G*h)/l. Adamov zastávka 29.03.2013


V Z1 je taktiež preberané ako stáť v 117-tke.


Niektoré úseky tratí boli natoľko zmodernizované, že jedna koľaj ide do stúpania, no tá vedľa rapídne klesá.


RegioJet odštartoval projekt “ zoznámte sa prosím “ počas ktorého sú k výstupu a nástupu do vlakov použité len jediné dvere. Pre prípad šikovníkov, ktorí si dvere vedia otvoriť RegioJet zastavuje mimo perónu.


Súkromnícka princezná 263.999 bola tajne prepravená na skúšobný okruh do Bystran, kde ju žiaľ rozkradli ešte za jazdy pri vchodovom návestidle.


Hlášky zo známych seriálov. Aj takto lákajú cestujúcich České dráhy.


Pozor, vlaky od 01.04.2013 menia svoj názov. V každom názve sú zmenené len niektoré slabiky aby nedochádzalo k chaosu.


Ďalší účastník projektu so železnicou zdravo a chutne hľadá svoju železnú potravu.


Jednotky PUSH-PULL sú v poslednej dobe odstavované pre zlomenú ručičku na rýchlomery. Lepenie trvá približne mesiac.


Vyjadrite aj vy svoje pocity a dojmy do knihy opráv! Váš názor nás zaujíma !


Na rušne 163 boli dodané chladničky pre chladenie koncových návestí vlaku. Fígel spočíva v tom, že chladničky sú bezdverové.


Výsledok bezdverovej chladničky zachytený 11.06 pri vonkajšej teplote + 32,5 °C.


Netreba zabúdať na kvalitné bočne zastretie okien!


V týchto dňoch prebiehajú prvé testovacie jazdy Push-Pull-ov s rušňami 350. Dôvodom je zníženie ich konštrukčnej rýchlosti na 80 km/h, keďže došlo k zámene podvozkov s rušňami 110 ( žehlička), pre výrazne zrýchlenie posunu a celkového pristavovania súprav. Tento čin je súčasťou projektu revitalizácia zdravého rozumu.


Súvisiacou novinkou je nasadenie rušňov 183 na všetky IC vlaky z dôvodu odpredaja všetkých IC-čiek poľskému súkromnému dopravcovi, u ktorého sú tieto stroje na luxusnom prvom mieste.

Do redakcie dorazil aj takýto záber, ktorý zobrazuje obmedzenia na dlhých rovinkách trate, kde bola notoricky prekračovaná maximálna traťová rýchlosť.

 

Autori fotografií: Theokojak, M. Šarman, Hyvrysak, Djexpres, Mates, 3michal.

Autor informačných popisov k fotkám: Peťo Dirga

 

Silvestrovské zmeny, ktoré ste na Railpage.net mali možnosť už raz vidieť:Prvý favorit, ktorý si bol prefuknúť komín bol 731.051.
Pre Railpage nafotil: Matej Jurík.


V nedávnej minulosti boli osadené na rušeň 754.004 zberače prúdu, ktoré rušňu umožňovali jazdiť aj na elektrinu aj na naftu, no po viacnásobnom strhnutí, ktoré bolo zväčša v úsekoch kde končí zatrolejovaná trať a začína trať bez trolejového vedenie ZSSK rozhodlo zberače odstrániť a prestriekať rušeň do firemného kabátu.
Pre Railpage nafotil: Matej Jurík.


Ďalšou novinkou na trati s jednosmernou napäťovou sústavou je táto šesťkodvojička, ktorá bola vyvinutá kvôli lepšej stabilite rušňa v oblúkoch a tichšej prevádzke.
Pre Railpage nafotil: Matej Jurík.


Osadenie nových motorov do motorových vozňov 812 zabezpečilo nárast výkonu o 600%.
Pre Railpage nafotil: Matej Jurík.


Keďže jeden pár zo šesťkodvojičky ostal voľný, klub historickej techniky sa rozhodol zapracovať a vybojoval si ju. Takúto dvojicu môžme vidieť pravidelne každý týždeň na trati 180 smerom na Ukrajinu, kde si kluby chodia po lacnejšie uhlie do svojich tendrov. Pre Railpage nafotil:
Matej Jurík.

A je to tu. Dvojsystémový dvojička s tempomatom, panoramatickým oknom, GPS a množstvom inovácií je tu! Prvé nasadenie sa odhaduje už na janurár 2012. Pre Railpage nafotil: Peťo Dirga.

Vysokovýkonný tablet, integrovaný v riadiacom pulte, umožňuje okrem iného aj surfovanie na internete. Pre Railpage nafotil: Michal Timko.

 

Revitalizácia železníc bude po novom pozostávať aj z transparentných privatizácií prostredníctvom bazárových služieb. (Obrázok sa po kliknutí zväčší.)


Po príchode nového predpisu prichádzajú železnice s novinkou prevzatou z ciest „daj prednosť sprava“.


Na moderné rušne radu 240 „Kýbel“ budú dosadené moderné a pohodlné postele, pre prípad odpočinku rušňovodiča
„Čím viac ľudí vozíme – tým sme stratovejší“ vzhľadom na toto pravidlo budú zavedené úsporné riešenia vozby.


Aj takto jednoducho vyzerá prevádzka na našom koridore s ETCS.

a na záver niekoľko farebných riešení rušňov rôznych dopravcov:


Autor informačných popisov k fotkám: Peter Dirga
Tento prvoaprílový článok bol publikovaný v roku 2013, teda presne 10 rokov dozadu. Ďakujeme, že Railpage.net tvoríte s nami.

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *