Váš železničný portál
Registrovať sa

Aj tieto sviatky strávia v práci tisíce železničiarov

Slovensko 20.12.2006 21:35 Michal Smalo Zobrazené: 1555

Vlaky na železnici jazdia neustále, bez ohľadu na to, či je nejaký sviatok alebo nie. Vianoce sú pre všetkých snáď najväčším sviatkom v roku, no existujú povolania, kde musia ľudia pracovať aj vtedy, keď ostatní sedia pri štedrovečernom stole, alebo otvárajú šampanské na Nový rok. K ľuďom, ktorí počas sviatkov chodia do práce, patria aj železničiari. Emil Serdel je jedným z nich. Modrá uniforma mu učarovala takmer pred deviatimi rokmi. Začínal ako sprievodca osobných vlakov, posledné štyri roky pracuje ako vlakvedúci. Emil tento rok strávi Štedrý večer doma. To však už bude mať za sebou poriadnu šichtu. „Do služby nastupujem v sobotu večer, domov sa vrátim na Štedrý deň okolo obeda. Budem sa pohybovať na trase Vrútky – Horná Štubňa, ktorú si viackrát zopakujem.„, povedal pre Nový Život Turca. Mladý vlakvedúci vie, že časť Štedrého dňa strávi v práci od zmeny grafikonu. „Vyšlo mi to celkom dobre, tohto roku som mal šťastie. Služba počas Vianoc je pokojná, vlaky nie sú preplnené. V priebehu dňa cestujú väčšinou starší ľudia, ktorí sa chystajú stráviť večer v spoločnosti svojich najbližších. O niečo väčší ruch je počas prvého vianočného sviatku. Ľudia sú ale celkom milí, vyžaruje z nich pohoda. Sú oddýchnutí, prívetiví. Nehnevajú sa dokonca ani na malé meškania,„ hovorí Emil Serdel. Atmosféra Vianoc sa teda prenesie aj do vlakov. „Niektorí cestujúci sa s nami radi pozhovárajú, najmä tí starší. Častou témou je počasie, ale aj spomienky na predchádzajúce Vianoce. Porovnávajú, ako to bolo v minulosti a aké je to dnes. Cestujúci nám pri odchode zaželajú všetko dobré, poprajú šťastný návrat domov. Súcitia s nami, že sme počas sviatkov v službe, viacerí nás ponúknu aj z koláčov, ktoré si nesú domov alebo na návštevu.„ Železničiari sú na nepretržité služby zvyknutí. No aj oni sú radšej, ak sviatky trávia doma.

Jaroslav Martiš, riaditeľ Železničnej polície v Topoľčanoch tvrdí, žep re policajtov, ktorým vyšla služba na Štedrý deň, je to služba ako každá iná, iba so sviatočným nádychom. Ľudia sú k sebe milší, pozornejší ako cez bežné dni. Horšie je to už s pozornosťou k svojim veciam, medzi ktorými sú aj darčeky pre najbližších. A tak a stáva, že batožina s darčekom cestuje za majiteľom o vlakový spoj neskôr. Žiaľ, nájdu sa i takí, ktorí sa snažia sviatočnú eufóriu využiť vo svoj prospech. Preto železniční policajti venujú v tento deň viac pozornosti cestujúcim a im batožinám. Pán Martiš sa vyjadril pre regionálne noviny Dnešok aj k minuločnej službe: „Minulý rok bola služba pokojná. Nezaznamenali sme žiadny závažnejší prípad, vyskytli sa iba bežné priestupky, ktoré sme vyriešili dohovorom“. Nepríde však železničným policajtom občas predsa len ľúto, že nemôžu byť so svojimi blízkymi? „Každý policajt by Štedrý deň radšej trávil doma s rodinou, ale kto do služby musí ísť, berie to profesionálne. Stalo sa dobrým zvykom, že služobní funkcionári si v tento deň nájdu chvíľu, aby prišli pozrieť slúžiacich policajtov a tým prispeli k ich pocitu, že nie sú v službe sami“, dodáva.

Dovoľte preto, aby sme za redakciu Railpage.net popriali tým, ktorí budú musieť tráviť sviatky v práci pokojnú službu, tým čo budú doma príjemné Vianoce a všetkým veľa pracovných úspechov v novom roku 2007.

Spracované s použitím článkom z regionálnych novín Nový Život Turca a Dnešok.

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Aj tieto sviatky strávia v práci tisíce železničiarov

RoSi zo dňa 21.12.2006 9:11

No, nieje to ako vo Velkej Britanii. Tu posledny vlak pojde 24. decembra, okolo 20.00 – 22.00 pred Stedrym dnom (podotykam, ze ten tu je 25. decembra) a 1. vyjde az o 1 – 2 dni neskor. Cize na viacerych trariach 2 dni bez vlaku!!!

zdroj : http://nationalrail.co.uk/service_bulletins/index_xmas_week_info2006.html

N = normalny servis
X = nepremava
A = niektore pozmenene / zrusene

Este podotknem, ze tieto dni budu vyuzite na rozsiahle inzinierske prace. Takze robotnici si nevydychnu ani cez sviatky …

V konecnom dosledku trpime my (ja) cestujuci 🙁

Tak ci tak, slovensky ci britsky zelezniciar a ci fanda, prajem Vam Stastne a Vesele …

Reagovať

swingo zo dňa 21.12.2006 10:24

Šťastné a veselé.

Reagovať

mixer zo dňa 21.12.2006 18:31

nice, tiez sa pripajam 😛
som práve rozmýšľal že na silvestra odfotiť mašinku s ohňostrojom v pozadí 🙂

Reagovať

350020 zo dňa 21.12.2006 19:50

Aj ja sa pripájam a prajem priemne sviatky.

Reagovať

Msnake zo dňa 21.12.2006 19:51

No nechcel by som takto tráviť vianoce 🙁

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *