Váš železničný portál
Registrovať sa

Poľský taurus PKP INTERCITY sa bude volať Husarz – doplnené video

Zahraničie 1.1.1970 0:00 Marián Dujnič Zobrazené: 2481

  V polovici novembra 2008 bola dokončená v rakúskom Linci montáž prvého taurusa EU 44-001 pre poľského dopravcu PKP INTERCITY. V týchto dňoch táto spoločnosť usporiadala veľkú parádu, pri ktorej bol prvý taurus predstavený verejnosti. Zároveň oznámila výsledky súťaže o jeho meno. Poľské taurusy budú niesť pomenovanie: Husarz (Husár). Pripájame video zo slávnostného roll-outu.

Kliknite na odkaz nižšie a uvidíte slávnostnú prezentáciu poľského rušňa „Husarz“

VIDEO zo slávnostnej prezentácie „Husarza“

Foto: Jerzy Gumowski / AG

Genéza poľského taurusa – HUSARZ

Taurusy radu 1216 získali povolenie jazdiť na niektorých tratiach Českej republiky. Slovensko je, dá sa povedať, už „otaurusované“, okrem Ukrajiny, z každej strany. 15. novembra 2008 je ôsme výročie prvej návštevy taurusa na Slovensku. Taurusy stále končia v Petržalke kvôli nevyriešeným problémom s rušením koľajových obvodov na našich tratiach.

Poľská akciová spoločnosť PKP INTERCITY, ktorá prevádzkuje diaľkovú osobnú dopravu, sa rozhodla zmodernizovať svoju zastaralú flotilu elektrických rušňov prostredníctvom nákupu rušňov typu ES64U4, ktoré patria do rodiny Eurosprinetrov spoločnosti Siemens. Rušne ponesú označenie EU 44 a medzinárodné 183.6. U ÖBB a niektorých súkromných dopravcov je tento typ rušňa označený ako rad 1216.

Radostnú správu o nákupe taurusov oznámila verejnosti koncom júna tohto roku pani Adrianna Chibowska, hovorkyňa spoločnosti. „Kúpime desať trojsystémových elektrických rušňov v cene 44 miliónov eur (približne 1,2 miliardy Sk), ktoré sme získali ako pôžičku od Európskej investičnej banky.“

Doposiaľ si PKP INTERCITY skôr než peniaze požičiavala od PKP Cargo rušne. Avšak stroje proveniencie EU 07 sú už fyzicky i morálne zastaralé a nemajú prechodnosť do Nemecka. A práve na trase Varšava – Berlín zaznamenáva spoločnosť najvyššie prírastky cestujúcich. Ekonomický rozbor ukázal, že prenájom rušňov z Nemecka vyjde drahšie než ich kúpa. Tendra, ktorý PKP INTERCITY vyhlásila sa zúčastnil iba Siemens Transportation Systems. O podklady požiadalo päť záujemcov.

Prvý poľský taurus má v najbližších týždňoch absolvovať testy na skúšobnom okruhu v Nemecku a v Poľsku na CNTK pri meste Żmigród. Pred Vianocami je plánovaný slávnostný roll-out. Napokon sa zjaví kvôli homologizácii tiež na koľajách SŽDC, ÖBB a možno aj MÁV.

Rušeň môže jazdiť na elektrifikovaných tratiach napájaných sústavami: jednosmerná 3 kV a striedavé 25 kV 50 Hz a 15 kV 16,7 Hz.

Nás môže zatiaľ tešiť, že na poľských taurusoch má byť, podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených správ, namontovaný slovenský VZ Mirel. Podobné zariadenie je aj na slovinských taurusoch radu 541, ktoré jazdia do Maďarska a v novom GVD 2009 by sa vraj mali zjavovať aj v Česku.

S nasadením rušňov EU 44 sa počíta najskôr v decembri budúceho roka pri príležitosti nového GVD 2010 na trase Varšava – Berlín.

Keď bude mať PKP INTERCITY všetkých desať traurusov, počíta sa s ich nasadením aj na ramenách Varšava – Katovice – Ostrava – Praha/Viedeň – Budapešť.

PKP INTERCITY vyhlásili v lete aj verejnú súťaž o meno (nick) pre poľské taurusy. Súťaž sa už skončila ale výsledky oznámi tlačový odbor spoločnosti až pri príchode prvého taurusa na koľaje PKP.

Autor tohto príspevku na railpage dostal 17. 11. 2008 z redakcie Bahnnews.at súhlas na uverejnenie prvej fotografie poľského taurusa na na našej stránke, ktorej autorom je pán Christian Knop. Ďakujeme 🙂

Fotografia pochádza z výrobných priestorov TS Werk ÖBB v meste Linz (Linec).

Podľa informácií z Linca, ktoré sa podarilo našej redakcii získať, mal by byť rušeň 183.601 pre PKP INTERCITY presunutý 17. novembra 2008 do Nemecka, do stanice Würzburg a vykonať skúšobnú jazdu na vysokorýchlostnej trati Würzburg – Fulda.

Taurus 183.601 PKP INTERCITY v utorok 18. novembra 2008 ráno v stanici Würzburg.


Poľský taurus vo Fulde po vykonaní skúšobnej jazdy na vysokorýchlostnej trati. Odtiaľ odišiel taurus vlastnou silou do stanice Guben pri hraniciach s Poľskom.

V noci z 18./19. novembra 2008 bol taurus „pod rúškom“ noci prepravovaný z Nemecka do Poľska mimoriadnym vlakom 710950. Trasa vlaku viedla z Gubenu (odchod 21.00h) cez Poznań na varšavskú stanicu Grochów (plánovaný príchod 8.16h). Vlak mal podľa poľských zdrojov približne dvojhodinové meškanie.

Fotky taurusa po príchode do Varšavy
(19. novembra 2008)

Stretnutie generácií: Pýcha PKP dneška a šesťdesiatych rokov minulého storočia
„Czechy“ alias EP-05, u nás známa ako jednotková bobinka s taurusom vo varšavksom depe. Foto: kuba84

Pohľad na bočnicu skrine. Prechodnosť rušňa je zatiaľ len na trate v Rakúsku a Nemecku. V najbližších dňoch dostane rušeň poľský vlakový zabezpečovač SHP EDA 3.
Po nainštalovaní vlakového nášho zabezpečovača VZ 1 Mirel bude mať poľský taurus
po absolvovaní TBS prechodnosť aj do Česka, Maďarska a neskôr, po vyriešení rušenia KO aj na Slovensko.
Foto: kuba84

Technické údaje rušňa 183.001 PKP INTERCITY.. Foto: kuba84

Súvisiaci odkaz (odporúčam pozrieť, majstrovské fotografie)

Fotogaléria Jakub Milewski (kuba84)

Poľské železnice prechádzajú v ostatných mesiacoch prudkým rozvojom. Na lokálnych tratiach sa začínajú zjavovať moderné motorové vozne poľskej i licenčnej produkcie. V máji začali jazdiť prvé elektrické jednotky FLIRT u súkromnej spoločnosti Koleje Mazowiecke a v septembri sa uskutočnil rooll-out EN 75-001 a 003 u divízie PKP Przewozy Regionalne.

Modernizuje tiež PKP Cargo, ktoré sa od jari pýši „TRAXXsami“ EU 43 PKP Cargo (pozri Železniční magazín 3 a 4/2008).

Za zmienku stoja tiež rekonštrukcie „gagarinov“ na typ 311D „Star Wars“ z NEWAGu Nowy Sącz (tiež podrobne Železniční magazín 8/2008).

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypísala tender na dodávku dvoch (!) trojsystémových rušňov. Výsledok zatiaľ verejnosti ZSSK neoznámila.

Na záver ešte jedna snímka. Nejde síce o obrázok prvého poľského taurusa ale o trojsystémový rušeň spoločnosti LTE 1216.910, ktorý sa na poľskú „dvanásťšestnástku“ náramne podobá nielen technicky ale aj vizuálne. Samozrejme si treba odmyslieť firemné logo a tiež pás nad oknami, ktorý je u rušňa LTE modrý a rušňa PKP krémovošedý.

Večerná náladovka zo stanice Bratislava-Petržalka 15. novembra 2008. Rušeň 1216.910 LTE.
Na oblohe vidno aj dve planéty, tesne nad rušňom je Jupiter a vpravo nízko nad obzorom Venuša.

Text: Garin
Obrázky: 2008 © PKP INTERCITY, Christian Knop (183.601), bahn-in-hesssen.de, der Elmer, Jakub Milewski (kuba84) a PhDr. Marián Dujnič (1216.910 LTE)
Obrázok v záhlaví: úprava autor

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *