Váš železničný portál
Registrovať sa

75 vlakov poteší Bratislavu, Trnavu, Tatry i Žilinu

Tlačové správy 5.6.2018 8:33 Peter Dirga Zobrazené: 3636

V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie a bez stresov, Žilinský kraj bude mať zabezpečený hodinový takt prímestských vlakov a návštevníkov Vysokých Tatier potešia letné posilové vlaky.

Posilnenie vlakových spojení v okolí kľúčových miest bolo pre tento manažment prioritou od samého začiatku. Technická príprava trvala viac ako jeden rok. Nový GVD už od decembra pracuje so zrýchlenými rýchlikmi a zaradené boli aj priame vlaky medzi východoslovenskými centrami Košice a Prešov. K týmto spojom teraz pribudne zásadné posilnenie v okolí Bratislavy, Trnavy a našej najnavštevovanejšej turistickej oblasti Tatier. A to všetko bez zvyšovania počtu zamestnancov a len efektívnejším využitím techniky ZSSK.

ZSSK v novom GVD spoločne s Ministerstvom dopravy a výstavby SR zavádza 56 nových vlakov na dvoch linkách Bratislava-Nové Mesto – Trnava a Bratislava-Petržalka – Bratislava-Nové Mesto – Senec a ponúka tak kapacitu až takmer 17-tisíc nových miest. Medzi hlavným mestom a Trnavou bude premávať 27 nových vlakov a medzi Bratislavou a Sencom to bude 29 nových vlakov, pričom každý nový vypravený vlak ponúkne cestujúcim približne 300 miest na sedenie. Na oboch linkách vzniká zavedením nových vlakov celodenný 30-minútový interval osobných vlakov a medzi bratislavskými stanicami Nové Mesto a Petržalka dochádza k zavedeniu mestskej železničnej dopravy. Cestujúci zo Senca budú môcť navyše prestúpiť v staniciach Bratislava-Nové Mesto alebo Bratislava predmestie na nové vlaky v smere do Trnavy.

„Do Bratislavy dochádza v priemere 130-tisíc cestujúcich denne a v rannej špičke sa autom zo Senca či Pezinka nedostanete do centra skôr ako za 40 – 90 minút. Vlakom sa dopravíte do hlavného mesta rýchlejšie – z Pezinka za 22 minút, zo Senca do 28 minút a z Trnavy za maximálne 46 minút. Vytvorili sme tiež dve nové vlakové centrá. Z Nového Mesta môžu cestujúci ľahšie pokračovať napríklad do Ružinova, na Zlaté Piesky či smerom na Avion a výhodou je aj zastávka Petržalka, ktorá na Prístavnom moste po šiestich rokoch znovu využíva koľaje pre osobnú dopravu,” hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Nové vlakové spojenia potešia aj obyvateľov Kysúc. Na trati medzi Žilinou a Čadcou budú v dopoludňajších hodinách počas pracovných dní premávať tri nové prímestské osobné vlaky. Tieto novozavedené vlaky vytvoria so súčasne existujúcimi spojeniami pravidelný hodinový takt, ktorý tvorí základný pilier pre vybudovanie integrovaného dopravného systému v budúcom období. Navyše sa cestujúci vyhnú kolónam, ktoré vznikajú v súvislosti s výstavbou diaľnice D3.

Národný dopravca myslí aj na Tatrancov a turistov. Vo Vysokých Tatrách bude zavedených dohromady 16 posilových vlakov, ktoré budú premávať na tratiach Tatranských elektrických železníc (tzv. električky) a Ozubnicovej železnice (tzv. zubačka). Dva vlaky medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou budú v čase letných prázdnin jazdiť denne (30. jún – 2. september 2018). Desať vlakov medzi Štrbou a Štrbským Plesom a štyri vlaky medzi Štrbským Plesom a stanicou Poprad-Tatry budú v termíne od 30. 6. do 2. 9. 2018 premávať denne a v období 16. 6. – 24. 6. a 8. 9. – 23. 9. 2018 pôjdu v sobotu a vo sviatok.

„Posilnenie dopravy je súčasťou dlhodobej vlastnej stratégie ZSSK čo najefektívnejšie využívať zverené prostriedky,“ vysvetľuje Patrik Horný, podpredseda predstavenstva zodpovedný za ekonomiku a informačný manažment ZSSK. „Nové vlaky budú využívať rušne, vozne a súpravy, ktoré už máme k dispozícii. Je dôležité povedať, že nie je nutné zvýšiť počet zamestnancov. Tým zásadne zlepšujeme efektivitu celej našej spoločnosti,“ dodáva Horný.

Podrobné informácie týkajúce sa 2. zmeny Cestovného poriadku 2017/2018 nájdete na tomtolinku.

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: 75 vlakov poteší Bratislavu, Trnavu, Tatry i Žilinu

Susto68 zo dňa 5.6.2018 16:01

Návštevník

V Čadci a v Kysuckom Novom Meste sa kolóny netvoria kvôli výstavbe D3-ky. Tam sa totiž iba teraz rozhoduje o tom, či sa vôbec bude stavať.
Nenápadná zmienka o diaľnici uvedená v tomto článku môže neznalého pomerov pomýliť a vyvolať v ňom predstavu o čulom stavebnom ruchu, ktorý zapríčiňuje spomaľovanie cestnej dopravy na Kysuciach. Kolóny tam zatiaľ s D3-kou nemajú nič spoločné.

Reagovať

Igor Bukovinsky zo dňa 5.6.2018 19:01

Kolóny sa z Kysúc vytvárajú preto, lebo každý Kysučan sa chce dopraviť autom do roboty a naopak – Žilina do INY a pod. Pritom práve na Čadcu spojenie nie je vôbec najhoršie (nehodnotím vetvy na Skalité a Makov).

Reagovať

Susto68 zo dňa 5.6.2018 19:32

Návštevník

Samozrejme máš pravdu. Voči vlakovému spojeniu tiež nemám vôbec nič – dokonca bude lepšie. Iba mi vadí, že sa do správ posúvajú takéto bludy. Medzi Brodnom a Čadcou výstavba D3-ky nie je. Takže kolóny nemôže spôsobovať.
Podobne „blbo“ bolo v médiách odprezentované otvorenie tunela v Pov. Chlmci. Pracujem v BA. Už som viac krát musel vysvetľovať „dolniakom“, že sa mýlia ak si myslia že zo Žiliny do Poľska vedie diaľnica. A sú prekvapení keď im poviem, že tunelom je možné „iba“ obísť Žilinu a potom sa ide po starom.
PS: Minimálne tretina áut v ranných kolónach do Žiliny má české čísla.

Reagovať

Numeri zo dňa 6.6.2018 5:38

Článok by sa mal volať Páni politici objavili železnicu, v Bratislave nie je sila ktorá by prinútila DP posunúť čas príchodu trolejbusu k odchodu vlaku o 5.00 a skorším odchodom. Skôr som žiadať BID ani neskúšal pretože aj posun k odchodu o 5.09 bol nemožný. Tá komunikácia s úradmi je veľmi zaujímavá a smutná kto by mal záujem rád mu ju poskytnem. Vyšlo z toho že každý si rieši svoje. V tomto stave je to celé cirkus s veľkou slávou to začína a potichu skončí tak ako odchody Os do Trnavy na celú hodinu, vlaky do Pezinka najprv zrýchlené potom Os a teraz žiadne alebo presunuté na 4.45 bez dopravy alebo nočákom. Takže na moju otázku čo je vlastne integrované som zistil že nič.

Reagovať

Sklicko zo dňa 6.6.2018 12:44

Zo Ziliny smerom na Ostravu nechodi vela nakladnych aut? Kia ZA a Hyundai (pri Ostrave) su predsa sesterske firmy.

Reagovať

Susto68 zo dňa 6.6.2018 13:23

Návštevník

Samozrejme kamióny chodia oboma smermi. Z Ostravy sa do KIE vozí „plecharina“. Ale majú smolu lebo „lebo každý Kysučan sa chce dopraviť autom do roboty“ a vytvára kolóny :-). Cesta č. 11 bola vyťažená vždy. A radšej ani nechcem vedieť ako to bude, keď kolóny bude ozaj spôsobovať výstavba D3-ky.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *