Váš železničný portál
Registrovať sa

Škoda Vagónka Ostrava vyhrala tender ZSSK na prímestské elektrické jednotky

Slovensko 1.1.1970 0:00 Marián Dujnič Zobrazené: 4013

  Na tlačovej besede k novému cestovnému poriadku oznámil generálny riaditeľ ZSSK, prítomným zástupcom médií, že vo výberovom konaní na 10 prímestských poschodových elektrických jednotiek uspela Škoda Vagónka Ostrava. Výsledok tendra má byť oficiálne zverejnený vo vestníku do 31. januára budúceho roka, dokedy ZSSK podpíše s výrobcom zmluvu. Elektrické jednotky ponesú označenie rad 671/971 ZSSK, budú dvojsystémové a do prevádzky majú byť nasadené na trati Žilina – Košice a Žilina – Trenčín do roku 2012.

Umelecká vízia prímestskej elektrickej jednotky radu 671 ZSSK pod Vysokými Tatrami. Foto a úprava: © PhDr. Marián Dujnič

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., vypísala v lete 2008 tri výberové konania:
na 10 prímestských poschodových elektrických dvojsystémových jednotiek,
na 12 motorových jednotiek
a na tzv. Europrojekt (s využitím finančných prostriedkov z európskych fondov) na elektrické dvojsystémové poschodové vratné súpravy typu Push/Pull a v rámci tohto projektu aj na 2 trojsystémové elektrické rušne.

Po rokoch stagnácie v nákupe moderných hnacích vozidiel svitá na lepšie časy.

Prímestské poschodové elektrické dvojsystémové jednotky radu 671 ZSSK

Finančný limit bol vo výberovom konaní na tieto jednotky 2,9 miliardy Sk čo je približne 96,2 miliónov €. Ako sme už spomenuli v záhlaví tejto aktuality, tender vyhrala Škoda Vagónka Ostrava s novou dvojsystémovou verziou jednotky, ktorá vychádza z jednotky radu 471/971 ČD nazývaná City Elephant. Má ísť o trojvozňové súpravy s hliníkovou skriňou (riadiaci vozeň + vložený vozeň + hnacie vozidlo) s maximálnou rýchlosťou 160 km/h, ktoré splnia požiadavky TSI a UIC. Ďalšou požiadavkou je viacčlenné radenie až troch súprav

ZSSK zatiaľ verejne neoznámila, ktorí výrobcovia si vyžiadali súťažné materiály, ani koľkí sa výberového konania nakoniec zúčastnili. Dodávka má prebehnúť v rokoch 2010-2012.

Škoda Vagónka Ostrava už od začiatku výroby jednotiek 471/971 netajila záujem presadiť sa na Slovensku. V roku 2000 usporiadala prezentáciu jednotky v žilinskej stanici a pri tejto príležitosti vykonalo vozidlo 471.003 ČD jazdu do Popradu-Tatier. Ďalšia prezentácia sa uskutočnila v roku 2007 na poduajtí ŽEL RAIL vo Vrútkach.

Nás, cestujúcich a fanúšikov môže samozrejme tešiť, že aspoň jeden tender z troch vyhlásených sa skončil úspešne. Otázne je, či toto rozhodnutie bolo správne a akú rolu zohral vplyv lobystických skupín (viď skúsenosti z okolitých krajín).

Podmienky tendra na prímestské elektrické jednotky si môžete prečítať

TU.

Medziregionálne motorové jednotky

Tender počítal s dodávkou jednotiek v maximálnej cene 1,6 miliardy Sk (približne 53,1 miliónov €). Jednotky mali pozostávať z jednej štvorvozňovej a z jedenástich trojvozňových súprav s motorovým vozňom na oboch koncoch. Jednotky mali byť nasadené na tratiach Bratislava – Komárno, Nové Zámky – Prievidza a Humenné – Prešov/Medzilaborce.

Súťaže sa mohol zúčastniť výrobca, ktorého minimálny ročný obrat dosahuje 45 miliónov € a v ostatných troch rokoch vyrobil 20 motorových vozňov. Do výberového konania sa napokon nik neprihlásil a ZSSK ho zrušila. V kuloároch zazneli hlasy, že podmienky neboli vyvážené, diskvalifikovali domácich výrobcov a favorizovali účastníkov z blízkeho zahraničia.

Podmienky pôvodného tendra na medziregionálne motorové jednotky si môžete prečítať TU.

Opakované výberové konanie na motorové jednotky

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., vypísala v týchto dňoch opakovanú súťaž na dodávku motorových vlakov pre medziregionálnu dopravu za 45 miliónov €. Požaduje, aby vybraný výrobca dodal motorové jednotky do 80 mesiacov od podpísania kontraktu. Nákup motorových vlakov sa má financovať z prostriedkov Európskej únie, štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov ZSSK. O súťažné podklady možno žiadať do 16. januára 2009. Lehota na predloženie ponúk vyprší 17. februára 2009. Pri vyhodnocovaní bude rozhodovať ekonomicky najvýhodnejšia ponuka, keď konečná cena za dodávku vlakov má váhu 70 bodov a uprednostňované prevádzkovo-technické parametre zostávajúcich 30 bodov. Ak sa podarí výberové konanie úspešne uzavrieť podpisom dohody do 30. júna 2009, potom by mohli nové motorové jednotky jednotky začať jazdiť na tratiach juhozápadného a severovýchodného Slovenska vo februári 2017. (!)

Elektrické dvojsystémové poschodové vratné súpravy typu Push/Pull

Tender počítal s dodávkou v cene maximálne 2, 4 miliardy Sk a malo ísť o 10 riadiacich vozňov, 22 vložených vozňov a o rekonštrukciu „princezien“ radu 263 na dvojsystémové rušne. Súčasťou Eurobalíka bola aj dodávka dvoch trojsystémových rušňov na vyrovnávku výkonov s OBB na medzištátnych vlakoch IC.
Takisto tento tender ZSSK zrušila. V blízkej budúcnosti vypíše Železničná spoločnosť Slovensko nové tendre, v ktorých zohladní skúsenosti z vypísaných výberových konaní, ktoré viedli v prvom kole k nezdaru.

Podmienky tendra na vratné súpravy si môžete prečítať TU.

Ďalšie výberové konania ZSSK

Okrem spomínaných troch tendrov prebiehajú, resp. sa úspešne napĺňajú, výberové konania na nové osobné vozne.

4. decembra 2008 odovzdali ŽOS Vrútky zástupcom ZSSK prvý vozeň 1. triedy Ampeer s povozkami Siemens (maximálna rýchlosť 200 km/h.) a ďalšie budú nasledovať.

V auguste 2008 podpísala ZSSK dva kontrakty so ŽOS Trnava na modernizáciu vozňov BDsmee(r), výrobca VEB Waggonbau Budyšín (Bautzen) na vozne radu BDghmeer. Modernizácia zahŕňa napríklad klimatizáciu a informačný systém, zdvíhaciu plošinu plošinu pre vozíky telesne postihnutých a iné vylepšenia. Časť rekonštrukcie a modernizácie sa uskutoční v spolupráci s MOVO Plzeň. Ďalším kontraktom je modernizácia osobných vozňov radu Bdt na rad Bdtee (uvažovaný počet 60-70).

Vypísané je tiež výberové konanie na rekonštrukciu motorových vozňov radu 810 a prívesných vozňov 011 na dvojčlenné súpravy 813/913 v počte 12 súprav. Uzávierka súťaže bola 16. decembra 2008, výsledok oznámi ZSSK vo februári 2009.

V rokoch 2009/2010 by mala ZSSK dostať päť rekonštruovaných rušňov 736.1. Rozbieha sa príprava na rekonštrukciu jednosmerných elektrických rušňov radu 162 na dvojsystémové.

Po roku 2010 sa plánuje rekonštrukcia motorových rušňov radu 750 a nákup nových motorových a elektrických rušňov (5, resp. 7).

Uvedené počty rušňov a vozňov treba chápať ako orientačné. Zvlášť projekty po roku 2010 môžu prejsť rôznymi zmenami, úpravami, doplnkami, resp. môžu byť nahradené inými projektmi. Zoznam si nerobí nárok na úplnosť.

Podmienky jedného z tendrov na osobné vozne si môžete prečítať

TU.

Výsledky jedného z tendrov na osobné vozne si môžete prečítať TU.

Záujemcom o kompletnejšiu informáciu ohľadom tendrov ZSSK odporúčam prečítať fotoreportáž v českom Železničnom magazíne č. 12/2008, strany 16-17 (príde do predaja v týchto dňoch).

Originálna snímka (zverejnená hore) pochádza z prezentačnej jazdy jednotky 471/971 ČD dňa 30. novembra 2000 na trase Žilina – Poprad-Tatry – Žilina.

Zdroj: ZSSK a TED
Snímka: 2008 © PhDr. Marián Dujnič

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *